Zaujal ma názor, ktorý na Facebooku napísal užívateľ Praot Kráťa.
Napísal:
„V odpovedi na náboženskú vieru deklarovalo 18,7 % z tých, ktorí otázku vyplnili, že sú veriaci a hlásia sa k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Odpoveď ‚bez náboženskej viery‘ tvorila viac než dve tretiny (68,3 %) odpovedí. Vyplnenie otázky na náboženskú vieru bolo dobrovoľné. Nevyplnenú ju nechalo 30,1 % osôb. Pri sčítaní v roku 2011 to bolo 44,7 %.“
Zdroj: Náboženská viera.
Praot Kráťa položil otázky?
„Prečo mi je vnucované nejaké slávenie náboženských sviatkov? Konkrétne dnes Veľký piatok? Prečo sa neoslavuje dajme tomu letný slnovrat? Na toto by malo byť referendum, a nie na vystúpenie z EÚ či ďalšie nezmysly.“
Reagoval som na neho slovami:
„Skvelá poznámka. Je to choré, ale na Slovensku sa držia toho, že 70 % sú veriaci, kresťania. A tak obchody musia byť zatvorené.“
Je to smutné, keď len 18,7 % sú nábožní, a štát, presnejšie politici, sa zubami nechtami držia doktríny o presadzovaní náboženských ideológií v spoločenskom živote.
Vyzerá to tak, že politikom veľmi vyhovuje, ak pospolitý ľud je nábožný. Keď sa „veriaci“ zaujíma o svoje náboženstvo, menej sa zaujíma o politiku, a to práve politikom vyhovuje.
Ty sa modli, a nestaraj sa do toho, aké zákony schvaľujeme!!!
Keď je človek povedzme humanista, teda „bez náboženskej viery“, tak má čas sledovať politické dianie v spoločnosti. A aj razantnejšie ako nábožný reaguje na neblahé vplyvy rôznych politikov.
Jeden človek nespraví veľa, ale keby bolo na Slovensku 70 % humanistov, mali by sme inú politiku. Podľa mňa lepšiu. Predpokladám, že by napríklad došlo k úplnej odluke cirkví od štátu. Že by bolo menej štátnych sviatkov, ktoré sú vyslovene len náboženské, presnejšie len kresťanské.
Uskutočnia sa raz výrazné zmeny, o ktorých hovorím?
Autor: Ján Parada.