Linka detskej istoty, ktorá prevádzkuje krízové linky na číslach 116000 a 116111 nonstop, bezplatne a anonymne, si aj tento rok pripomína Medzinárodný deň nezvestných detí.
Medzinárodný deň nezvestných detí si každoročne pripomíname 25. 5. na celom svete, s cieľom zvýšiť informovanosť o probléme nezvestných detí a podeliť sa o posolstvo nádeje s ich rodinami.
25. máj je zároveň dňom, kedy si pripomína výročie svojho vzniku aj Európska federácia pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti – “Missing Children Europe” (MCE), ktorá spája organizácie v 32 krajinách v Európe s cieľom zabraňovať strateniu detí a chrániť deti pred akýmkoľvek násilím, zneužívaním alebo vykorisťovaním, ktoré vedie alebo vyplýva z ich nezvestnosti. Linka detskej istoty je jej členom už od roku 2007.
LINKA DETSKEJ ISTOTY je najdlhšie fungujúcou linkou pre deti a mládež na Slovensku. Jej tím odborných poradcov psychológov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych, liečebných, či sociálnych pedagógov poskytuje psychologické a sociálno-právne poradenstvo, emocionálnu podporu, informácie, prevenciu a krízovú intervenciu deťom a mládeži nepretržite už 28 rokov, a to prostredníctvom Linky pre deti a mládež – 116111, na ktorej zároveň prevádzkuje pravidelne aj Rodičovskú psychologickú linku, Sociálno-právnu poradňu a Poradňu inklúzie pre pedagógov a ďalších pracovníkov s deťmi a mládežou.
LINKA DETSKEJ ISTOTY – ako jeden z členov Európskej federácie “Missing Children Europe ”, od roku 2009 prevádzkuje pre celé Slovensko aj Krízovú linku pre nezvestné deti, ktorá funguje na medzinárodne zjednotenom tel. čísle 116000, ktoré je vyhradené EK pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti.
Krízová linka pre nezvestné deti na tel. č. 116000 (bez predvoľby) je dostupná NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celú SR a je určená:
- rodičom, príbuzným a všetkým tým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa;
- deťom a mladým ľuďom, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo domova, pomáha hľadať riešenia, ktoré by im umožnili návrat domov, alebo dostať sa čo najskôr do bezpečia alebo poslať blízkym správu;
- každému, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom/nezvestnom dieťati, môže tak urobiť anonymne aj bez uvedenia svojich osobných údajov.
Prostredníctvom tohto bezplatného tel. čísla majú deti alebo rodičia nezvestného dieťaťa prístup k emočnej a psychosociálnej podpore. Služby v rámci krízovej linky 116000 sú poskytované v piatich kategóriách nezvestnosti:
- deti na úteku,
- kriminálne únosy,
- rodičovské únosy,
- maloletí bez sprievodu,
- náhodne stratené deti.
Prvé hodiny po stratení dieťaťa bývajú väčšinou rozhodujúce, preto chceme pri tejto príležitosti všetkým pripomenúť podstatnú skutočnosť, že na Slovensku neexistuje 24-hodinová lehota hlásenia nezvestnosti od doby zmiznutia dieťaťa. Je dôležité, možné a potrebné hneď po zistení základných informácií ohľadom strateného dieťaťa nezvestnosť hneď oznámiť na tel. čísle 158 a následne i na útvare Policajného zboru, ktorý je povinný po dieťati začať pátrať ihneď. Ďalšie informácie o postupovaní pri stratení dieťaťa, ale aj o službách Krízovej Linky 116000 si môžete prečítať na odkaze: 116000.
Krízová linka 116000 je preto mimoriadne dôležitá služba, ktorej číslo sa oplatí si zapamätať.
V roku 2014 začala LINKA DETSKEJ ISTOTY z poverenia Ministerstva vnútra SR realizovať v spolupráci s Prezídiom PZ SR projekt „AMBER Alert Slovensko – Dieťa v ohrození života“. Jeho výsledkom bolo spustenie pohotovostného systému na záchranu detí v bezprostrednom ohrození života a zdravia – ako ďalšieho nástroja pátrania po nezvestných deťoch, ktorý má v prípade potreby k dispozícii PZ SR. Používa sa v prípadoch, kedy má polícia informácie o únose dieťaťa alebo ak sa dieťa stalo obeťou trestného činu, pričom je bezprostredne ohrozené na živote alebo zdraví.
V prípade vyhlásenia AMBER Alertu sa do pomoci pri hľadaní dieťaťa môže zapojiť každý! A to zaregistrovaním svojej e-mailovej adresy na stránke AMBER Alert. Ak PZ SR vyhlási pátranie po dieťati s použitím pohotovostného systému AMBER Alert obdržíte o tom správu.
Každoročne je v Európe nahlásených 250 000 nezvestných detí. V roku 2023 prijali európske linky 116 000 spolu 67 345 hovorov týkajúcich sa 7 274 prípadov nezvestných detí. Z tohto množstva až 66 % predstavovali deti, ktoré buď utiekli, alebo boli vyhodené zo svojich domovov. (Zo správy Missing Children Europe.)
Pár tipov, ako chrániť svoje dieťa:
- uistite sa, že vaše dieťa pozná svoje meno, adresu bydliska a telefónne číslo;
- dajte dieťaťu do školskej tašky lístoček s dôležitými kontaktnými informáciami – na rodičov, tiesňové linky 112, 158, prípadne i na bezplatné tel. čísla 116111 a 116000 LINKY DETSKEJ ISTOTY;
- majte aktuálnu a kvalitnú fotografiu svojho dieťaťa;
- fotografie svojho dieťaťa/detí šírte len so svojimi najbližšími, ktorým dôverujete;
- na verejných miestach si s dieťaťom vopred dohodnite ľahko dohľadateľne miesto stretnutia v prípade zatúlania dieťaťa;
- pri hromadných spoločenských udalostiach môžete napr. dieťa obliecť do výrazných farieb, ľahšie ho tak rozpoznáte v dave;
- vysvetlite dieťaťu, že je v poriadku odmietnuť rozhovor s neznámym človekom a nikdy nie je v poriadku odísť s ním, či nastúpiť s ním do auta, ale naopak porozprávajte sa s ním – kto by mohol byť bezpečnou osobou, na ktorú sa môže dieťa v prípade potreby obrátiť (niekoľko typov nájdete aj na Linke detskej istoty;
- rozprávajte sa s dieťaťom o nástrahách internetu, najmä sociálnych sietí a princípoch ich bezpečného používania – napríklad neposkytovať svoju aktuálnu polohu, pridávať si do priateľov len blízkych ľudí, neuvádzať osobné údaje, fotografie pridávať na sociálne siete s rozvahou atď.;
- dohodnite sa s dieťaťom napr. na špeciálnom hesle, v prípade, že by dieťa mal zo školy či krúžku vyzdvihnúť niekto iný – toto heslo je dôkazom, že dieťa môže danej osobe veriť;
- zisťujte využitie fotografií školou či akoukoľvek organizáciou, ktorá chce fotiť vaše dieťa;
- uisťujte dieťa, že sa vám môže zdôveriť s čímkoľvek.
Poďakovanie za podporu činnosti LDI: Vďaka Spoločnosti Orange sa môžu deti a mládež dovolať na Linky 116111 a 116000 a 0800-500-500 z každej siete na Slovensku úplne bezplatne a vďaka Nolimit Developers a ich Livechatoo môžu s nami denne četovať! Vďaka podpore Ministerstiev SR a tiež vďaka Nadácii Orange, Nadácii Markíza, Nadácii Donio, Nadácii Volkswagen, CHI, MCE i mnohých ďalších spoločností a verejnosti, môžeme spoločnými silami zmysluplne pomáhať tým, ktorí to potrebujú!
Autorka: Mgr. Táňa Ivanič Rybanská.