A SMER – sociálna demokracia ostáva najpopulárnejšou stranou.
Vyplýva to z prieskumu agentúry SCIO na vzorke tisíc respondentov, CAWI metódou, ktorý bol realizovaný v dňoch 17. – 20. mája 2024. Z prieskumu je zrejmé, že len 22,6 % oslovených verí, že dôjde k zmierneniu polarizácie a radikalizácie, no takmer tretina 32,5 % predpokladá, že sa nič nezmení a až 44,9 % očakáva ďalšiu radikalizáciu a polarizáciu.
„Negatívne vnímanie budúcnosti oslovenými, obzvlášť sympatizantmi súčasných opozičných strán, ešte viac podčiarkuje ich očakávanie zhoršenia postavenia masmédií. V ich prípade až 46,6 % predpokladá, že sa oproti súčasnému stavu ich postavenie zhorší a podobne to vychádza aj v prípade postavenia samotnej opozície. Tam má toto očakávanie 45,4 %. Pre porovnanie, v prípade koaličných strán zhoršenie očakáva len 23,3 % a zlepšenie dokonca 30,2 % respondentov,“ upresňuje spoluzakladateľ agentúry SCIO a jej hlavný analytik Martin Klus.
Súčasťou prieskumu bolo aj prvé meranie preferencií politických strán v prípade volieb do Národnej rady SR po atentáte na premiéra. Z prieskumu jasne vyplynula dominancia strany SMER – SD (24,1 %), ale aj pomerne výrazne stúpajúca popularita hnutia Republika (8,1 %). To sa po parlamentných voľbách ocitlo mimo hranicu zvoliteľnosti, avšak dnes je podľa prieskumu štvrtou najsilnejšou stranou na Slovensku.
„Akokoľvek, dá sa predpokladať, že výsledky volieb do Európskeho parlamentu nebudú kopírovať tento prieskum, keďže na týchto voľbách doposiaľ vždy participoval iný typ voliča a zároveň sa už štyrikrát po sebe potvrdila aj podstatne nižšia účasť, ako vo voľbách do NR SR. Detailnejšie sa voľbám do Európskeho parlamentu budeme venovať v ďalšom reprezentantívnom prieskume, ktorý plánujeme počas budúceho týždňa,“ uzavrel Klus.
Prílohy:
Toľko tzv. tlačová správa, ďalej moje poznámky, kritické k pofifderným (amatérskym) správam. Keď si nejaká agentúra nectí pravidlá zasielania tlačových správ.
Toto považujem za tvrdé.
Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja: Agentúra SCIO.
Prakticky sa tým obmedzili na šírenie tlačových správ. Buď je správa určená čitateľom, alebo nie je. To si musia v agentúre vyriešiť.
Chcem upozorniť, že ide o pofidérnu agentúru, ktorá klame voličov. Žiadna SMER – SSD neexistuje. Je len riadne registrovaná strana SMER – sociálna demokracia so skratkou SMER – SD. Žiadne SSD!!! Agentúra SCIO sú buď nevzdelanci, alebo analfabeti, ktorí podliehajú Smeru. Je to žobrota. Ich článok napriek výhradám uverejňujem, takže ide o prvý a pravdepodobný posledný článok od nich. V ich redakcii pracujú nevzdelanci, ktorí si nectia spisovný jazyk. Nevedia ani poslať serióznu správu, ktorá by bola uverejniteľná. Natrápil som sa s prevodom textu z PDF do TXT, a prílohy v článku som musel ručne kopírovať a upraviť. Taká agentúra stojí na milú kedveš.
Keď sa v agentúre SCIO nenaučia správne publikovať tlačové správy, budem ich nabudúce ignorovať.
A sú dokonca aj drzí. Toto sa totiž vôbec nežiada. Buď budú radi, že ich správu niekto uverejní, alebo môžu zabudnúť. Drzosť nemá konca!
Raz som ich správu uverejnil, kvôli výpovedi v obsahu, ale nabudúce, ak budú takí pofidérni, skončia ich správy v koši. Čitatelia nech mi napíšu, či ich aj taký balast zaujíma. Viem zmeniť názor. Prispôsobím sa. Potrápim sa na spravodajstve.
Napriek negatívnemu postoju túto správu uverejňujem. Je jedna, a asi posledná, na ukážku.
Pôvodne ide o tlačovú správu agentúry SCIO, ale kvôli ich nedôslednosti som uverejnil aj kritické poznámky.
Autor: Ján Parada.
Neberte to ako tlačovú správu, ale ako sa dá tlačový diletantizmus opraviť. Ak Vám pošlem originál, odpadnete z toho. Toľko tlačových chýb sa ťažko hľadá.