Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k návrhu zákona o zmene RTVS.
Parlament sa dnes vrátil k rokovaniu o novom zákone o RTVS. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) návrh z dielne SNS opakovane vecne kritizuje.
Z nášho verejnoprávneho masmédia chce totiž urobiť masmédium, ktoré bude slúžiť na prezentovanie vládnych názorov. Aj preto strana SaS vníma riziko absencie nestrannosti či nezávislosti novej televízie a rozhlasu.
Novelu zákona je podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga možné chápať len tak, že sa z RTVS stane masmédium, ktoré bude priateľské k vláde a nebude klásť predstaviteľom vlády kritické otázky.
„Vnímame to len ako účelový nástroj na zbavenie sa súčasného nezávislého vedenia RTVS. Novelou si tak do vedenia a do spravodajstva dosadí vláda svojich ľudí, politicky ho ovládne, čím hrozí, že úplne skončí jeho verejnoprávne poslanie. Aj preto strana SaS za návrh na zrušenie RTVS dnes hlasovať nebude,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
„Po pripomienkovom konaní došlo k niekoľkým zmenám, no nie je možné ich považovať za konštruktívne či logické. Nedozvedeli sme sa odpoveď na otázku, prečo musí RTVS zaniknúť a ani to, prečo ministerstvo kultúry a SNS neakceptovali vážne pripomienky od odborníkov z praxe, z ministerstva financií, ako aj dobre mienené rady z rôznych organizácií,“ povedal tímlíder SaS pre kultúru René Parák.
V rušení pritom nevidí žiadny zmysel, keďže nová inštitúcia má po RTVS všetko prebrať – zamestnancov, majetok, vysielacie práva, rozpočet, záväzky, zmluvy.
V návrhu nijako nevyriešili financovanie STVR, ako sa má po novom volať, hoci to riešiť mali. Túto problematiku zároveň rieši aj Pakt o slobode masmédií, ktorý explicitne hovorí o tom, že je potrebné zaručiť, aby mohli poskytovatelia verejnoprávnych masmédií využívať výhody transparentných a objektívnych postupov financovania, ktoré zaručujú primerané a stabilné finančné zdroje.
„Keďže to nepovažujú za dôležité, neobťažovali sa upraviť príspevok zo štátneho rozpočtu na 0,17 % HDP, teda tak, ako to bolo do 31. decembra 2023. Zostal teda na hodnote 0,12 % HDP, čo je tak žalostne málo, že vysielateľ bude mať už v roku 2025 vážne problémy so zabezpečovaním zákonných úloh,“ vysvetlil René Parák.
René Parák upozornil, že namiesto programovej rady bude zavedená tzv. etická komisia, ktorej členmi môžu byť členovia vlády, poslanci alebo ľudia z politických strán.
„Navyše, v súčasnosti zákon o RTVS zakazuje členom rady vykonávať politickú činnosť. Teraz však politici v rade budú môcť priamo ovplyvňovať chod masmédia a rozhodnutia generálneho riaditeľa. Úplne to odporuje zásade o nestrannosti verejnoprávneho masmédia a stáva sa tak plnohodnotnou štátnou televíziou pod priamym politickým vplyvom vlády,“ uzavrel René Parák.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.