Myslí si 57,1 % oslovených.
Reprezentatívny prieskum agentúry SCIO na vzorke tisíc respondentov, CAWI metódou, realizovaný v dňoch 17. – 20. mája 2024 však ďalej ukázal, že podstatne vyššia miera očakávania rezignácie až 63 % oslovených je u riaditeľa ochranky (riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií). Naopak, len 39,8 % oslovených má toto očakávanie u prezidenta polície, čo je ešte menej ako v prípade ministra vnútra (pozri priložený graf).
„Celý prieskum vo veľkej miere ukazuje, aká rozdelená je slovenská spoločnosť a aké rozdielne je vnímanie tragickej udalosti minulého týždňa priaznivcami opozície a koalície s drobnou výnimkou, ktorou je práve vyvodenie zodpovednosti voči riaditeľovi ochranky,“ uviedol na margo prieskumu bývalý politik, dnes spoluzakladateľ agentúry SCIO a jej hlavný analytik Martin Klus.
Práve extrémna polarizácia spoločnosti sa jasne prejavuje napríklad na otázke, kto je podľa respondentov najviac zodpovedný za polarizáciu spoločnosti, ktorá vyústila do atentátu na premiéra. Z nej je zrejmé vzájomné obviňovanie sa opozície a koalície, ktoré pomerne presne kopíruje aj preferencie občanov voči jednotlivým politickým stranám.
„Nechali sme respondentov obodovať najväčšiu a najmenšiu mieru zodpovednosti za spoločenskú radikalizáciu vedúcu k hanebnému aktu, ktorý sa odohral minulý týždeň v Handlovej a jednoznačne z neho vyplýva, že voliči koalície obviňujú opozíciu a naopak.“
„Dôležitú zodpovednosť však časť verejnosti pripisuje aj masmédiám (najvyššou a druhou najvyššou známkou zodpovednosti ich označilo 44,1 % respondentov), alternatívnym prípadne konšpiračným masmédiám (36,6 %) a sociálnym sieťam (26,5 %), pričom aj tu je zrejmé rozdelenie spoločnosti na fanúšikov opozície a koalície,“ doplnil Klus.
Agentúra SCIO je členom ESOMAR – Európskeho združenie pre marketingový výskum a výskum verejnej mienky a signatárom jeho prehlásenia o dodržiavaní ustanovenia Medzinárodného kódexu praktík marketingových a sociálnych výskumov.
Autor: Agentúra SCIO.