Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k predstaveniu Bratislavskej deklarácie o budúcnosti EÚ.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes v Bratislave predstavila dokument s príznačným názvom Bratislavská deklarácia o budúcnosti EÚ.
Bude našou orientáciou počas nášho pôsobenia v Európskom parlamente, bude nás sprevádzať pri hlasovaniach, ako aj pri prípadných zmenách vo frakciách. Deklarácia bola predstavená za účasti významných hostí – bývalého českého premiéra Mirka Topolánka či ekonómov Markusa Kerbera z Nemecka a Daniela Lacalle zo Španielska symbolicky na Deň Európy.
Ako na úvod povedal kandidát na europoslanca za SaS Ján Oravec, ekonomika a ekonomické základy sú to najdôležitejšie, o čom treba v súčasnosti diskutovať, jej význam totiž nezadržateľne a neustále klesá.
„Je to spôsobené tým, ako únia koná. Slovensko ako člen Európskej únie preto upozorňuje na veci, ktoré by únia mohla robiť lepšie, a preto sme symbolicky na Deň Európy predstavili Bratislavskú deklaráciu. Keď totiž nebude silná ekonomika, môžeme zabudnúť na všetky ďalšie ambície,“ povedal Ján Oravec.
Keď sme podľa bývalého premiéra Českej republiky Mirka Topolánka vstupovali do EÚ, zdalo sa, že boli naplnené všetky aspekty, aby bolo možné označiť naše krajiny za bezpečné, slobodné a prosperujúce.
„Prečo ale nie sme bezpeční energeticky, geopoliticky či vnútropoliticky? Prečo strácame výkon? Pretože nefungujeme, ani Európska únia, ani svet. Aj keď sa môže zdať, že všetkých 27 krajín je na jednej lodi, napriek tomu zažívame nejednotu, nesvornosť, protekcionizmus,“ povedal Mirek Topolánek.
Z pohľadu bezpečnostných rizík je už podľa jeho slov 5 minút po 12.
„Musíme deklarovať našu spoločnú pripravenosť hájiť budúcnosť EÚ a spolupodieľať sa na odstraňovaní mýtov, nedorozumení či chýb. Nemáme totiž žiadnu inú alternatívu, nemáme možnosť voľby. Druhú príležitosť už nedostaneme,“ dodal bývalý český premiér Mirek Topolánek.
V paneli venovanom lepšie spravovanej EÚ sa náš europoslanec Eugen Jurzyca venoval rozpočtovej zodpovednosti. Tá momentálne v únii na tom nie je podľa neho najlepšie, no môže sa to zmeniť, pretože máme na to nástroje.
„Naším cieľom musia byť udržateľné verejné financie a relatívne nízky verejný dlh. Mať totiž nízky dlh je univerzálne zabezpečenie pre krízy. Ak ho má krajina nízky, jednoduchšie vie čokoľvek zafinancovať,“ vysvetlil Eugen Jurzyca.
Cestou je napríklad neriešiť mikroekonomické problémy makroekonomicky, či začať sa zaoberať efektívnosťou eurofondov, ktorých kritériá sú veľmi zložito nastavené.
„Európska únia môže byť o udržateľnej zodpovednosti, ak urobíme viaceré opatrenia, preto verím, že vyhrajú vo voľbách strany, ktoré sú v tejto oblasti zodpovedné,“ dodal.
Jedným zo spíkrov v paneli, ktorý sa orientoval na konkurencieschopnú EÚ, bol jeden z 20 najvplyvnejších ekonómov Daniel Lacalle zo Španielska. Európska únia je podľa neho konkurencieschopná, no existuje v nej viacero problémov.
„Problémom číslo jedna je monetárna politika, ktorá vytvára podporu zlých investícií. Ďalej je to byrokracia, administratíva, ale aj najvyššia záťaž na pracovnú silu, pokiaľ ide o zdanenie i najvyššia záťaž na podnikanie. Rovnako sme zideologizovali energetickú politiku,“ povedal s tým, že tieto problémy vieme veľmi rýchlo odstrániť.
Európska únia sa nachádza v kritickej situácii a potrebuje zásadnú zmenu, upozornil na záver eurokandidát Ján Oravec.
„Snažíme sa identifikovať problémy a navrhovať riešenia tak, aby bola EÚ prosperujúcim projektom aj nasledujúcich 20 rokov,“ povedal.
Presne na to slúži aj naša Bratislavská deklarácia o budúcnosti EÚ. Tá je signálom pre ľudí, ktorí to vidia rovnako ako my, že riešenia existujú, my ich poznáme a musíme sa spojiť, aby sme ich vedeli presadiť.
Príloha: Bratislavská deklarácia o budúcnosti EÚ.
Foto:
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SaS.