Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorou sme reagovali na schválenie reformy európskej migračnej a azylovej politiky.
Európsky parlament včera schválil povinné kvóty týkajúce sa prerozdeľovania nelegálnych migrantov. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je zásadne proti kvótam aj proti pokutám, ktoré nám za neprevzatie utečencov hrozia.
Migráciu ako takú neodmietame, vie byť totiž aj prospešná, čo sme dokázali v prípade ľudí z Ukrajiny, no nelegálna migrácia je úplne rozdielna. Len občania Slovenska a politici by mali rozhodovať o tom, kto by sa mal u nás zdržiavať, a nie bruselskí úradníci.
Ako pripomenul líder kandidátky SaS do eurovolieb Richard Sulík, migračná kríza sa začala v roku 2015, vtedy do Európy prúdili tisíce, možno desaťtisíce ľudí mesačne.
„Čakalo sa na riešenie EÚ alebo Nemecka, kam prúdilo suverénne najviac nelegálnych migrantov. Angela Merkelová tak koncom augusta 2015 vyhlásila, že to zvládneme, a tak pozvala do Európy všetkých, ktorí sem chceli prísť za lepším životom,“ vysvetlil Richard Sulík s tým, že hrádza sa týmto pretrhla a do únie začali prúdiť státisíce ľudí mesačne.
V roku 2007 sa vtedajší premiér Robert Fico vzdal v Lisabonskej zmluve práva veta v oblasti migrácie. Odvtedy povinné kvóty viac nemôžeme vetovať. Fico bol vtedy podľa Richarda Sulíka horlivým Európanom a chcel byť v Európe tým najvzornejším, súhlasil so všetkým, čo z Bruselu prišlo.
„Včerajším dňom nám boli kvóty vnútené, musíme prijať takmer percento ľudí, ktorí ilegálne prichádzajú do Európy. Ak kvóty nenaplníme, budeme platiť 20-tisíc eur za jedného neodobratého migranta. S migráciou problém nemáme, Ukrajincom sme pomáhali, ako sme vedeli, ale toto je cesta za lepším životom, pretože nelegálnych migrantov láka napríklad štedrý sociálny systém v Nemecku,“ povedal Richard Sulík.
Hlasovanie prešlo tesnou väčšinou, náš europoslanec Eugen Jurzyca bol proti. Richard Sulík upozornil aj na to, že cesta do Európy je mimoriadne nebezpečná, veľa ľudí počas plavby v Stredozemnom mori zahynie, čo znamená, že teraz, keď migranti vedia, že ich Európa príjme, obetí bude mnohonásobne viac.
Jediným riešením, ktoré SaS dlhodobo presadzuje, je vytvorenie azylových centier mimo EÚ, ideálne na pobreží Severnej Afriky.
„Každý človek, ktorý si myslí, že má nárok na azyl, v centre oňho požiada, a keď ho dostane, bude bezpečne prepravený do krajiny, ktorá mu azyl udelila. Ak ho nedostane, vráti sa tam, odkiaľ prišiel,“ vysvetlil systém fungovania Richard Sulík a dodal, že toto je jediné poctivé a správne riešenie, ktoré by významne šetrilo ľudské životy.
Schválenie povinných kvót navyše považuje aj za pozvánku pre prevádzačov.
„Fakt, že Robert Fico sa v roku 2007 vzdal za Slovensko práva veta v oblasti migrácie, považujem za historickú chybu,“ dodal s tým, že azylové konanie neodmietame, sme viazaní medzinárodnými dohovormi, no právo na ilegálnu migráciu jednoducho neexistuje.
„Nikto ma nemôže podozrievať z toho, že mám problém s migráciou. Po vypuknutí vojny som na ukrajinskej hranici strávila niekoľko dní a pomáhala množstvu žien a detí, ktoré utekali. Organizovali sme odvoz, ubytovanie, prácu, zdravotnú pomoc, a to aj spolu s Richardom Sulíkom. Ale ako bojovníčka za práva žien a lepšie zdravotníctvo nemôžem súhlasiť s prevzatím nekontrolovateľného rizika na našich občanov,“ povedala kandidátka SaS do eurovolieb Janka Bittó Cigániková.
Poukázala na to, že ženy na ukrajinskej hranici mali doklady a vždy sa nimi vedeli preukázať, no zo Severnej Afriky a z Blízkeho východu prichádzajú v drvivej väčšine mladí muži len s telefónmi.
„Faktom je, že napríklad Nemecko, ktoré otvorilo migrantom brány dokorán, čelí vážnym bezpečnostným problémom, najmä pokiaľ ide o sexuálne zločiny. Dva roky dozadu boli v hlásených prípadoch znásilnení a sexuálnych útokov v Nemecku nadmerne medzi páchateľmi zastúpení žiadatelia o azyl,“ uviedla Janka Bittó Cigániková.
Ako na záver dodala, pomoc migrantom neodmieta, no musí mať istotu, že to bude pre Slovákov a najmä pre slovenské ženy bezpečné, a že máme pripravené riešenia pre zdravotný a sociálny systém.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.