Neustále zlá nálada, strata záujmu o bežné denné aktivity, podráždenosť, pocity zúfalstva, viny a bezvýznamnosti, letargia a ospalosť počas dňa, dlhší spánok ako zvyčajne a ťažkosti s ranným vstávaním, chuť na uhľohydráty a následné priberanie či strata chuti na sex.
Všetky tieto symptómy sa spájajú s takzvaným SAD syndrómom, čo je skratka anglického názvu Seasonal affective disorder, v slovenčine známym ako sezónne podmienená depresia.
SAD sa niekedy označuje aj ako „zimná depresia“, pretože jeho symptómy sú zvyčajne výraznejšie a vážnejšie práve počas zimy. Sú však aj ľudia, u ktorých sa príznaky objavujú v lete a, naopak, v zime sa cítia lepšie.
U niektorých ľudí sú tieto symptómy vážnejšie a môžu mať vážny dopad na ich každodenné aktivity.
Čo spôsobuje SAD
Presná príčina SAD nie je úplne jasná, no zvyčajne ho dávajú do súvislosti s nedostatočným vystavením slnečnému svetlu počas kratších jesenných a zimných dní. Podľa hlavnej teórie môže nedostatok slnečného svetla brániť v správnom fungovaní časti mozgu nazývanej hypotalamus.
To môže ovplyvňovať tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý spôsobuje, že sa cítite ospalí, pričom u ľudí so SAD ho môže telo produkovať viac, ako je normálne. Zasiahnuť to môže aj produkciu sérotonínu, hormónu, ktorý ovplyvňuje náladu, apetít a spánok. Nedostatok slnečného svetla môže viesť k nižším hladinám sérotonínu, čo súvisí s pocitmi depresie. Ovplyvňuje aj vnútorné hodiny ľudského tela, teda takzvaný cirkadiálny rytmus. Keďže telo využíva slnečné svetlo na načasovanie rôznych dôležitých funkcií, ako napríklad, kedy sa človek budí, menej svetla počas zimy môže tieto vnútorné hodiny narušiť a viesť k príznakom SAD.
Podľa odborníkov je tiež možné, že niektorí ľudia sú k SAD náchylnejší v dôsledku svojich génov, keďže niektoré prípady sa zjavne prenášajú v rodinách.
Ako vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prednostka Psychiatrickej kliniky LFUk a UNB a hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu pri MZ SR, „príčina depresívnych porúch nie je jednoznačne objasnená“.
„Vzniká porucha na úrovni chemických poslov, neuromediátorov v mozgu. Prečo však vzniká, zostáva nezodpovedaná otázka. Všeobecne sa predpokladá spoločný podiel biologických, psychologických a sociálnych faktorov. Pri SAD je medzi nimi aj nedostatok slnečného svetla,“ vyjadrila sa.
Na Slovensku sa podľa docentky Izákovej poruchy nálady najčastejšie objavujú v jarných a jesenných mesiacoch.
„Na jar sú nároky na organizmus vysoké z hľadiska naštartovania sa po zime, na jeseň sa zase prispôsobujeme zmene počasia, chýba nám slnko,“ upresnila.
Možná liečba
V súvislosti so SAD sú dostupné rôzne spôsoby liečby, pričom ten najvhodnejší by vám mal odporučiť váš lekár. Pomôcť by však mohli zmeny životného štýlu, vrátane čo najčastejšieho pobytu na slnku, pravidelného cvičenia a manažovania stresu. Ďalšou možnosťou je svetelná terapia, pri ktorej špeciálna lampa simuluje vystavenie slnečnému svetlu. V prípade odbornej pomoci sú k dispozícii aj terapeutické sedenia, a tiež antidepresíva.
Kedy navštíviť lekára
V prípade, že si myslíte, že trpíte SAD, syndróm nepriaznivo ovplyvňuje vaše každodenné povinnosti a nedokážete ho primerane zvládať sami, mali by ste zvážiť návštevu lekára. Ten sa vás opýta na náladu, životný štýl, stravovacie návyky a spánok, a tiež to, či pozorujete nejaké zmeny správania a myšlienok v súvislosti s ročnými obdobiami. Následne vám môže odporučiť vhodný postup alebo vás tiež poslať k odborníkovi na duševné zdravie.
Docentka Izáková odporúča vyhľadať lekára, „keď sú príznaky také intenzívne, že negatívne ovplyvňujú fungovanie chorého“.
„Ďalšou charakteristikou podľa nej je, že ťažkosti nemajú súvislosť s vyvolávajúcou príčinou. Aj keď sa v živote človeka niečo negatívne deje, depresívne ťažkosti sú intenzívnejšie či dlhšie trvajúce ako by sa dalo očakávať a ak sa problém vyrieši, aj tak trvajú ďalej,“ spresnila.
Pomoc z prírody
Podobné stavy však nie sú špeciálnym neduhom moderných ľudí a krátke zimné dni negatívne ovplyvňovali aj našich predkov, ktorí si pomáhali rôznymi bylinkami. Tradičná medicína na celom svete pozná rôzne prípravky na posilnenie organizmu počas dlhej zimy, zlepšenie prekrvenia a prehriatie tela, či lepší spánok a psychickú pohodu.
Príroda nám poskytuje pomoc aj pri tomto probléme a riešenia v podobe liečivých rastlín sú známe od nepamäti. Skôr, než navštívime lekára, je vhodné poradiť sa o výbere vhodných výživových doplnkov s obsahom extraktov z liečivých rastlín, najlepšie v lekárni. Rastlinné prípravky sa pritom využívajú v ľudovom liečiteľstve a mnohé z nich sú aj súčasťou liekov.
Prípravky z rastlinnej ríše neodmieta ani docentka Izáková.
„Aj niektoré fytopreparáty majú antidepresívny potenciál. Viaceré z nich prešli aj komplikovaným výskumom ich účinnosti a bezpečnosti. Sama ich v liečbe depresie u svojich pacientov využívam. Niekedy sú to štartovacie lieky pre pacientov, ktorí liečbu antidepresívami odmietajú z dôvodu, že podľa nich ide o chemické látky a k rastlinným preparátom majú dôveru. Inokedy ich účinnosť postačí a pacient ostáva iba na tejto liečbe,“ vyjadrila sa s tým, že možné sú aj kombinácie.
Medzi „upokojujúce“ rastliny patria napríklad valeriána lekárska, škorica, ľubovník bodkovaný, ale „napríklad aj silica z levandule, šafran a ďalšie“.
Pozrime sa teda, čím sa možno inšpirovať v tomto smere.
V našich zemepisných šírkach sa často využíva Ľubovník bodkovaný. Extrakt z vňate tejto byliny prispieva k ochrane pred stresom, k potlačeniu depresie a úzkosti, nervozity a vyčerpania. Zlepšuje pocit duševnej pohody a rovnováhy. Pomáha takisto pri tráviacich ťažkostiach.
Upokojenie, uvoľnenie organizmu a navodenie fyziologického spánku prináša aj Valeriána lekárska ako monokomponentný prípravok.
Valeriánu obsahuje aj prípravok Relax a spánok od spoločnosti Jamieson, ktorý okrem valeriány obsahuje aj kocúrnik obyčajný, chmeľ obyčajný a múčenku pleťovú, ktoré prispievajú a posilňujú účinok valeriány.
V indickej medicíne má silné zastúpenie Ashwagandha.
Táto unikátna rastlina, známa aj ako indický ženšen, zvyšuje koncentráciu, pamäť a poznávacie funkcie; a uvoľňuje napätie a stres. Priaznivo ovplyvňuje prirodzený spánok, zvyšuje energiu a vitalitu, zvyšuje odolnosť proti stresu a zlepšuje pamäť. Pôsobí ako silný antioxidant, udržiava zdravú pokožku a pomáha pri regenerácii svalov. Účinne podporuje trávenie, fyzickú výdrž a potenciu. Harmonizuje kardiovaskulárny, endokrinný a nervový systém.
Sibírsky ženšen, Kórejský ženšen
Ženšen je prírodný rastlinný extrakt, používaný po stáročia na zachovanie telesnej a duševnej rovnováhy v organizme, pomáha zvyšovať vitalitu a posilňuje výdrž a celkovú fyzickú kondíciu, aj imunitu. Priaznivo ovplyvňuje stres a únavu.
Maca
Maca je peruánsky koreň s účinkami podobnými ženšenom a ashwagandhe.
Jamieson Mushroom Complex
Prirodzená podpora imunitného systému, normálnej hladiny cholesterolu a obnova energie pomocou prípravku s obsahom húb reiši, koralovca, ryšavca, čagy a šiitake, ako aj extraktom z cesnaku.
„Spoločnosť Jamieson používa pri výrobe svojich produktov výlučne rastlinné zdroje z preverených, ekologických a obnoviteľných zdrojov, ktoré sú kontrolované až 360 rôznymi skúškami totožnosti, čistoty atď. Na identifikáciu surovín využíva testovací program TRU-ID®, ktorý identifikuje rastlinné materiály na základe ich genetickej zhody so štandardom. Na prestížnej univerzite v kanadskom Guelphe, kde túto metódu vyvinuli, majú takýchto štandardov DNA viac ako 180-tisíc od viac ako 45-tisíc druhov rastlín a mikroorganizmov,“ hovorí Zdeněk Nouzovský, PharmDr., R&D tím Jamieson, odborný zástupca pre Slovensko.
Do svojich výživových doplnkov dáva spoločnosť Jamieson štandardizované rastlinné extrakty z rastlinných materiálov od svojich spoľahlivých dodávateľov. Štandardizácia extraktov zaručuje jednotný obsah účinných látok v každej kapsule, tablete alebo kvapke roztoku daného výživového doplnku.
Článok dodala Andrea Hinková z agentúry Accelerate.