Tento týždeň si pripomíname význam manželstva pre spoločnosť.
Štatistický úrad Slovenskej republiky vydal jedinečnú publikáciu Rodinné správanie populácie Slovenska. Publikácia analyzuje rodiny ako celok v ich rôznych formách.
Hovorí o rodinách založených manželstvom, rodinách založených kohabitáciou (druh a družka), rodinách osamelých rodičov a opisuje aj alternatívne formy rodinného spolužitia. Publikácia vznikla vďaka údajom získaným zo Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021 (ďalej len SODB 2021). Dynamika zmien rodinných domácností je v publikácii zachytená od roku 1961, prípadne pri vybraných ukazovateľoch od roku 1991 po sčítanie v roku 2021.
Podľa SODB 2021 máme v Slovenskej republike až 944-tisíc cenzových rodinných domácností, ktoré sú vytvorené vďaka manželskému zväzku.
V rodinách, ktoré sú tvorené manželstvom žije 2,9 milióna obyvateľov (53 % populácie štátu). Podľa SODB 2021 je 944-tisíc rodinných cenzových domácností, ktoré vznikli práve manželským zväzkom. Takmer dve pätiny (38 %) rodinných cenzových domácnosti, ktoré vznikli manželstvom, má iba dvoch členov v domácnosti. Trojčlenných rodín založených manželstvom je 29 %, štvorčlenné tvoria štvrtinu (25 %).
Manželské páry sú najčastejšie národnostne zhodné
Z hľadiska národnosti sú rodiny založené manželstvom rozlišované na národnostne homogamné a heterogamné. To znamená na tie, ktoré sa hlásia k zhodnej národnosti (homogamné) alebo k rozdielnym národnostiam (heterogamné). V štruktúre rodín založených manželstvom podľa národnostnej homogamie/heterogamie jednoznačne prevládajú národnostne homogamné manželstvá. Tie tvoria viac ako 91 % (860 695 rodín založených manželstvom).
Najvyšší podiel národnostne homogamných manželstiev bol zistený u mužov (96 %) a žien (95 %) slovenskej národnosti. Národnostná homogamia partnerov znamená, že najviac mužov slovenskej národnosti si zobralo za manželku ženu slovenskej národnosti a naopak. Vysoká miera národnostnej homogamie mužov a žien je aj u rómskej národnosti (do 83 %), maďarskej národnosti (do 79 %) a rusínskej národnosti (do 64 %).
Zhoda bola pri SODB 2021 zistená u manželských párov aj v otázke náboženského vyznania
Pod pojmom nábožensky homogamné manželstvá sa rozumie, že obaja manželia deklarovali pri sčítaní obyvateľov rovnaké náboženské vyznanie alebo sú obaja bez náboženského vyznania.
Najvyššia miera náboženskej homogamie sa vyskytuje medzi rímskokatolíkmi. Vyše 87 % mužov rímskokatolíkov a 81 % žien hlásiacich sa k rímskokatolíckemu náboženskému vyznaniu má manželského partnera rímskokatolíka. V náboženskej zhode nasledujú manželské páry, ktoré deklarovali náboženské vyznanie Svedkovia Jehovovi (87 %). Spomedzi mužov a žien bez náboženského vyznania má 62 % z nich manželského partnera tiež bez náboženského vyznania.
Manželské páry v SR sa zhodujú aj vo výške vzdelania
Vďaka SODB 2021 vieme, že v slovenskej populácii sú viditeľné tendencie k vzdelanostnej homogamii. Všeobecne je najvyššia miera vzdelanostnej homogamie u párov s vysokoškolským vzdelaním a so vzdelaním najnižším.
Muži s vysokoškolským vzdelaním mali v 67 % aj manželky s vysokoškolským vzdelaním a muži so základným vzdelaním mali v 65 % aj manželku so základným vzdelaním.
Pri manželoch s rôznym dosiahnutým stupňom vzdelania vyššie vzdelanie dosahujú ženy, oproti mužom. Až 59 % žien malo v takomto prípade vyššie vzdelanie. Vyššie vzdelanie u žien sa najviditeľnejšie prejavilo v manželstvách s jedným dieťaťom mladším ako 25 rokov, v ktorých ženy majú dosiahnuté vyššie vzdelanie ako muži až v 69 %.
Manželské páry a štátne občianstvo
Je zrejmé, že vo všetkých typoch rodín založených manželstvom dominujú rodiny, v ktorých sú obaja manželia občanmi Slovenskej republiky, a to s podielom v rozmedzí 98 – 99 %.
Rodín založených manželstvom, v ktorých sú obaja manželia cudzinci, je menej ako 2,1-tisíca a tvoria 0,2 % zo všetkých rodín založených manželstvom. Najčastejšie ide o ukrajinské manželstvá (781 rodín, v ktorých majú obaja manželia ukrajinské štátne občianstvo) alebo ruské manželstvá (231 rodín, v ktorých majú obaja manželia ruské štátne občianstvo). Zväčša ide o bezdetné rodiny manželov – cudzincov (0,3 %).
Rodiny založené manželstvom žijú skôr v meste
Z hľadiska typov sídla je počet rodín založených manželstvom mierne vyšší v meste ako na vidieku. Z takmer 945-tisíc manželských párov žilo v meste 482-tisíc (51 %) a na vidieku viac ako 462-tisíc (49 %).
Kompletné znenie publikácie Rodinné správanie populácie Slovenska je k dispozícii na stiahnutie.
Vysvetlenie pojmov:
Homogamia
Náboženská, národnostná, vzdelanostná homogamia – manželia hlásiaci sa k rovnakým náboženským vyznaniam, k zhodným národnostiam a zhodnému vzdelaniu.
Heterogamia
Náboženská, národnostná, vzdelanostná heterogamia – manželia hlásiaci sa k rozdielnym náboženským vyznaniam, k rozdielnym národnostiam a rozdielnemu vzdelaniu.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.