K prekladom Nietzscheho diel do slovenčiny – oprava.
Keď som v 15. čísle Zošitov humanistov (marec 2000) odôvodňoval svoje rozhodnutie preložiť do slovenčiny Tak vravel Zarathustra, prejavil som veľkú neznalosť údajom, že do slovenčiny nebolo dosiaľ preložené ani jedno Nietzscheho dielo.
Je pravda, že som sa odvolával na zborník Nietzsche súčasnosť Filozofickej fakulty Šafárikovej univerzity v Prešove z roku 1994. Nevedel som o preklade Olivera Bakoša: Friedrich Nietzsche – Zrod tragédie z ducha hudby, Prípad Wagner a Nietzsche proti Wagnerovi v edícii Divadelné obzory zv. č. 4, vydalo Národné divadelné centrum, Bratislava, z roku 1998.
Verte mi, v roku 1999 som toto dielo nenašiel v Univerzitnej knižnici v Bratislave a ani jeden z mnohých, u ktorých som hľadal radu a pomoc, ma na tento preklad neupozornil. Prosím pána docenta Olivera Bakoša o ospravedlnenie. – R. Škoda.
* * *
Hovienko mesiaca
Na výročnej konferencii nemeckej Spoločnosti pre vedecký výskum paravied v Berlíne referoval Dr. Gregor Huesman v sekcii „Zázračné lieky a potravinové doplnky – právo súťaže kontra ochrana spotrebiteľov“ o svojej akcii „Scheiss des Monats“ (Hovienko mesiaca): vo výklade svojej lekárne vystavuje pod týmto označením každý mesiac nejaký farmakologický produkt, ktorý je podľa jeho odborných znalostí nielen neúčinný, ale často škodlivý. Vyrába, propaguje a predáva sa, nie aby spotrebiteľovi pomohol, ale aby zvýšil obrat. Ako príklady uviedol o. i. celulózový preparát na odtučňovanie, ktorý v žalúdku napučí a tak vraj utíši hlad; viedol však k zápche až uzavretiu čriev; keďže sa to dalo dokázať, musel výrobca platiť odškodné; po mnohých sťažnostiach bol nahradený podobným preparátom, ktorý sa má rýchlejšie odbúrať. Poukázal aj na multivitamínovú šťavu, ktorej exorbitantná cena sa odôvodňuje magnetom na dne fľaše, ktorý vraj udržuje účinné látky v suspenzii. Na otázku z publika, či si touto činnosťou finančne neubližuje, odpovedal, že je to zanedbateľné, lebo preparáty tohto druhu nerobia viac ako 1 % obratu lekární.
Prameň: Skeptiker, č. 3, s. 109, 2002.
* * *
Expert v otázkach biblie
Profesor Joachim Gnilka (72 r.) – prednáša novozákonnú teológiu na Pápežskej univerzite v Ríme a na Univerzite v Mníchove – predkladá svojim študentom (a zvedavej verejnosti) dosť prekvapujúce nové vedomosti a názory o zakladateľovi kresťanstva: Ježiš „pravdepodobne“ vedel čítať a písať, ale nezachovalo sa nič konkrétneho. Hovorí sa o tom len na jednom mieste v biblii – „Ježiš prstom píše do piesku“.
Mal košeľu, plášť a povraz ako pás; celý život chodil bosý. Jedol zeleninu, ovocie a chlieb; len zriedka, zriedka mäso.
Ženu nemal, ale Mária Magdaléna mu bola blízka až po kríž a aj potom. Naproti tomu všetci apoštoli boli ženatí – Ježiš raz vyliečil Petrovu svokru; iba Pavol nebol, ale veď ten ani nebol riadny apoštol – s Kristom sa stretol raz, a to až po jeho zmŕtvychvstaní. Vraj bol stále na cestách, a to by bola zniesla máloktorá žena aj v tých časoch.
„Najväčší“ omyl biblie je asi údaj, že sa Ježiš narodil v Betleheme – podľa najnovších výskumov to bolo pravdepodobne v Nazarete, kde nebola taká veľká nezamestnanosť. O Betleheme sa hovorí asi preto, aby sa splnilo, čo predpovedali o Dávidovom meste proroci v Starom zákone. No k tomuto bodu je údaj aj na s. 32 tohto čísla.
* * *
Rastlinné lieky: Luxusná či základná liečba v lekárskej praxi?
Po vymenovaní a rozbore existujúcich rastlinných a syntetických antidepresívnych preparátov (proti skľúčenosti) prichádza autor k záveru, že pri tejto chorobe prispievajú lieky k pozitívnemu výsledku liečby asi jednou tretinou. Oveľa väčší podiel na úspechu má vplyv lekára a pacientovho okolia, takže podľa Schulza môže skúsený lekár vhodným prípravkom z ľubovníka (Hypericum) dosiahnuť skoro tie isté výsledky ako s oveľa drahšími syntetickými preparátmi. Článok končí záverom, že lekárom usmernená fytoterapia by mohla viesť pri príslušných indikáciách k enormnému zníženiu nákladov na liečbu, čo je pri súčasnom stave financií zdravotného poistenia veľmi významný faktor.
Poznámka prekladateľa: Veľmi by sa mýlil, kto by z tohto článku odvodzoval všeobecný súhlas s tzv. alternatívnou medicínou, ktorá tiež používa rastlinné prípravky; potiaľ dobre, ale napríklad homeopatia a antropozofická medicína sú niečo celkom iné.
Prameň: Schulz V., Wiener Med. Wschrift, č. 152, s. 193, 2002.
* * *
Via Campesina
Bola oficiálne založená v roku 1993 v Mons v Belgicku a v ostatných rokoch sa šíri najmä v Latinskej Amerike. Vzala si za úlohu brániť „ľudskejší“ model poľnohospodárstva ako je liberálna globalizácia svetovej výživy, smerujúca k rastúcej koncentrácii produkcie v rukách multinacionálneho agroalimentárneho priemyslu. Predovšetkým ide o právo každého štátu na potravinovú suverenitu, t. j. aby každý národ mohol udržovať a rozvíjať svoje možnosti vyrábať si základné potraviny pri rešpektovaní kultúrnej a produkčnej rôznorodosti.
V praxi to znamená odmietnuť najdôležitejšie pravidlo Svetovej organizácie pre obchod (OMC), vyslovené v Dohode o poľnohospodárstve, t. j. právo exportovať, ktoré má za následok, že sa aj do chudobných štátov dovážajú lacné potraviny (spravidla z bohatých štátov, napríklad obilie a sója idú z USA do celého sveta) a ich poľnohospodárstvo sa odsudzuje na zánik. Samozrejme je v rozvojových štátoch potrebným predpokladom tohto smerovania redistribúcia pôdy do rúk bezzemkov, prípadne úplná prestavba existujúceho poľnohospodárskeho systému na podklade sociálneho vlastníctva.
* * *
Milí páni archeológovia,
keby bolo po Vašom, mali sme na Štedrý večer povedať svojim deťom: Nebolo betlehemskej hviezdy ani jasličiek, nebolo anjelov ani troch kráľov od Východu…
Betlehemské bábätko je predsa Harry Potter pred 2 000 rokmi! Jeho nebeský Otec bol pohanský bôžik, strašidelný, a mal „ženu s pevnými prsiami a zadkom vysoko“.
Presne na Vianoce uverejnili „Spiegel“ aj „Stern“ (dva najmienkotvornejšie nemecké týždenníky) výsledky Vašich posledných vykopávok v tzv. Svätej zemi a ten prvý uzatvára:
„Všetko bolo vymyslené a vynájdené na spôsob hollywoodskych filmových scenárov.“
No a? Čo je na tom zlé?
Samozrejme bol na začiatku mýt o prírode s bohom dažďa tancujúcim od radosti – lebo po daždi sa púšť zazelená. Boh bol pred tisícami rokov tvorivá predstava ľudskej lásky namiesto praštenia skalou po hlave. Niet dôležitejšieho vynálezu, nie je to telefón ani televízia, a nijako nie atómová bomba. Otázku, či žil Ježiško, alebo nežil, si nekladiem.
Ale keď som bol malý, vysvetlil mi Ježiško začiatok sveta, nebo a zem, čo je dobré a čo zlé. To mi v živote pomáhalo. Preto, milí páni archeológovia, neberte deťom Ježiška!
Váš Franz Jozef Wagner
Prameň: Franz Jozef Wagner, Bildzeitung, 24. decembra 2002.
* * *
Malým deťom ho neberieme. Ale len čo začnú klásť otázky, odpovedáme im pravdivo, doma a potom v škole. Považujete za správne, že sa na teologických fakultách dospelí ľudia učia veriť, že Ježiš Kristus žil a učia metódam, ako túto vieru vštepovať deťom a udržovať v dospelých? Vedenie cirkvi uznalo, že Zem sa krúti okolo Slnka, že astronómi majú pravdu – po akých bojoch! Raz uznajú, že archeológovia a biológovia majú pravdu. – R. Š.
Spracoval: Rastislav Škoda.
Článok bol pôvodne uverejnený v Zošitoch humanistov č. 35 v stredu 1. januára 2003.