Záujem farmárov o projekt PRE JAČMEŇ rastie.
Pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku sa kvôli zmene klímy a výkyvom počasia ocitlo v ostatných rokoch v ohrození. Pivovarníci a pestovatelia sa mu preto spolu s odborníkmi na agrolesníctvo rozhodli pomôcť a v roku 2023 rozšírili unikátny projekt PRE JAČMEŇ do ďalších štyroch poľnohospodárskych družstiev. Ako posledná nedávno prebehla výsadba v PPD Prašice v Jacovciach neďaleko Topoľčian.
Slovensko patrilo k sladovníckym veľmociam a ešte v roku 2020 bolo piatym najvýznamnejším exportérom sladu v Európe. Výsevných plôch sladovníckeho jačmeňa ako plodiny veľmi citlivej na vlahu však na Slovensku za predošlé roky dramaticky ubudlo. Prazdroj vlani spojil sily s Nadáciou Ekopolis a s expertmi z Národného lesníckeho centra v rámci projektu PRE JAČMEŇ otvoril diskusiu o budúcnosti udržateľného pestovania sladovníckeho jačmeňa na Slovensku, kde ponúkol aj konkrétne riešenie.
„Cez princípy agrolesníctva a cielenú výsadbou drevín dokážeme zabrániť pôdnej erózii a odnosom jej najúrodnejších častíc, a zároveň zvýšiť jej schopnosť zadržiavať vodu. Zároveň takto prispievame k posilneniu biodiverzity a zmierňovaniu mikroklimatických extrémov,“ približuje Ivan Tučník, vedúci projektu za Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Po pilotnom uvedení projektu PRE JAČMEŇ v PD Radošinka vo Veľkých Ripňanoch tento rok postupne aplikovali princípy agrolesníctva aj ďalší pestovatelia z PD Rozkvet v Odoríne, zo ZAD Dvory nad Žitavou a nedávno aj z PPD Prašice v Jacovciach. Vo východnej časti obce tu odborníci s dobrovoľníkmi vysadili dokopy 60 kusov sadeníc javora mliečneho, moruše čiernej a topoľa čierneho. Aktuálna výsadba na západnom Slovensku nadviazala na tie predošlé, ktoré vysadením takmer 450 stromov preukázali opodstatnenosť tejto iniciatívy. Ďalšie dve plánované výsadby v rozsahu zhruba 180 stromov dobehnú za priaznivejšieho počasia v roku 2024.
„Pestovanie sladovníckeho jačmeňa je stále náročnejšie. Nielen kvôli extrémnym prejavom prírody, ale aj z hľadiska kritérií kvality, ktoré musí spĺňať. Projekt PRE JAČMEŇ nám napomôže zlepšiť podmienky a prispeje k skultúrneniu životného prostredia aj k obnove fauny a flóry,“ vysvetľuje dôvody zapojenia sa do projektu Marián Cikatricis, predseda predstavenstva PPD Prašice so sídlom v Jacovciach.
Výsadba sa realizovala na rovine a jej cieľom bolo primárne vytvoriť vetrolam, ktorý by obmedzil dopady veternej erózie. Okolitá krajina by s nimi mala byť odolnejšia a ľahšie sa prispôsobovať zmenám klímy.
„Sme veľmi radi, že ide o dlhodobú iniciatívu a zároveň unikátny projekt v tomto segmente na Slovensku, ktorý prepája výskumníkov zaoberajúcich sa agrolesníctvom so súkromným sektorom s cieľom pomôcť pestovateľom čeliť náročným výzvam súvisiacim nielen s klimatickými zmenami,“ dopĺňa Martin Gálik, projektový manažér z Nadácie Ekopolis.
Prazdroj si dlhodobo zakladá na kvalite surovín, z ktorých svoje pivo varí, a zároveň sa ich snaží nakupovať čo najbližšie k svojmu pivovaru. V roku 2023 nakúpil 100 % sladovníckeho jačmeňa od lokálnych dodávateľov na Slovensku, celkovo išlo o takmer 25-tisíc ton. Do roku 2030 má spoločnosť za cieľ nakupovať všetky poľnohospodárske suroviny od farmárov s udržateľným spôsobom produkcie (pestovania, spracovania a výroby).
„Pokles produkcie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku je významný a získať dostatok kvalitnej suroviny z lokálnych zdrojov je stále náročnejšie. Preto je Prazdroj v diskusii o udržateľnosti v poľnohospodárstve aktívny a vzájomné vzťahy s pestovateľmi sa snaží konzistentne rozvíjať. Zapojené družstvá tento rok potvrdzujú, že projekt dáva našim poľnohospodárom zmysel. Evidujeme záujem ďalších aj na rok 2024,“ uzatvára Ivan Tučník.
Dodal, že Prazdroj v ďalšom roku zvažuje, okrem výsadieb v rámci agrolesníctva, na vybranej farme prostredníctvom vedeckého výskumu otestovať aj prvky tzv. regeneratívneho hospodárstva.
Zaujímavosti o sladovníckom jačmeni a slade
- Slad nie je tekutina, ide o naklíčené a usušené obilné zrnko.
- Slad je jednou zo základných surovín pri výrobe piva. Prevažne sa na jeho výrobu používa práve jačmeň.
- Jedno steblo jačmeňa môže mať v priemere 26 využiteľných zŕn.
- Na výrobu jedného pollitráku piva sa môže spotrebovať až 3 000 zrniek sladu, čo je dohromady približne 95 gramov.
- Výroba sladu trvá obyčajne 10 dní, v sladovni vo Veľkom Šariši je na jeho výrobu potrebných približne 3,5 litra vody na kilogram sladu.
- Tento rok sa v sladovni v Pivovare Šariš spracovalo takmer 25-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa. Slad, ktorý sa tu vyrába, je prvotriednej kvality.
Foto:
Autorka: Zdenka Huňady, tlačová hovorkyňa Plzeňského Prazdroja Slovensko.
Správu dodal Martin Erdöfy z PR Clinic.