Blížia sa Vianoce, objavuje sa výzdoba, vianočné trhy obsadili každé druhé námestie a ľudia začínajú zháňať darčeky.
Hovorí sa, že je väčšia radosť darčeky dávať ako dostávať. Výnimkou z pravidla sú prípady, keď obdarovaný obdrží nevhodný darček. Aj keď vzniknutá situácia už natoľko radostná nie je, stále je možnosť darček vrátiť a zakúpiť po Vianociach náhradný. Vrátenie tovaru v obchode však môže byť problémové, zvlášť, pokiaľ darčeky zháňate s väčším predstihom. Na čo si dať pozor, aby ste mali Vianoce naozaj štedré a veselé?
Keď „Ježiško“ od kúpnej zmluvy odstupoval
Právo spotrebiteľa odstúpiť v 14 dňoch od prevzatia tovaru, tzv. bez udania dôvodu, je stanovené zákonom. Disponuje ním však len v prípade, že uzatvoril zmluvu cez internet, po telefóne alebo mimo obchodný priestor, a je spotrebiteľom, ktorý kúpil tovar od podnikateľa. Nie je možné teda vrátiť tovar zakúpený v kamennom obchode, kúpený od iných súkromných osôb – nepodnikateľov, alebo kúpené ako podnikateľ, teda tzv. „na IČO“.
„Preto odporúčame zvýšenú ostražitosť pri nákupoch cez tzv. trhovisko uverejňujúce inzerátové ponuky, ako je dajme tomu Facebook Marketplace,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.
Nakoľko je právo dané zákonom, spotrebiteľ ním disponuje nezávisle za akýchkoľvek ustanovení, ktoré by predajca mohol mať v obchodných podmienkach, pokiaľ by podmienky odstúpenia boli upravené v neprospech spotrebiteľa, alebo by ich úplne odopierali. Spravidla odstupuje osoba, ktorá tovar zakúpila, avšak mohla by tak spraviť i osoba, ktorá darček obdržala, pokiaľ zároveň disponuje spôsobom, ako preukázať kúpu výrobku. V takom prípade je vhodné, aby kupujúci spolu s faktúrou obdarovanému odovzdal tiež postúpenie práv z kúpnej zmluvy.
Hlavnou podmienkou pre odstúpenie od zmluvy je, že je obmedzené lehotou 14 dní od obdržania tovaru. Aj keď je možné tovar objednať i skôr, tak okamžik prevzatia tovaru spotrebiteľom, obdarovanie blízkeho a následné odstúpenie od zmluvy sa musí uskutočniť v tejto lehote. Výhodou však je, že v spomenutých 14 dňoch stačí právo na odstúpenie uplatniť, teda odoslať vyjadrenie, že kupujúci odstupuje. Zákon následne stanovuje, že od okamžiku odstúpenia beží ďalšia lehota 14 dní, v ktorej má spotrebiteľ tovar odoslať naspäť predávajúcemu.
„Pokiaľ teda nakupujete vianočné darčeky s väčším predstihom, odporúčame sa uistiť, že ste darček správne vybrali, pretože odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu už nemusí obdarovaný stihnúť,“ dodáva Eduarda Hekšová.
E-shop nie je bezplatná požičovňa, a to ani o Vianociach
Zmyslom odstúpenia od zmluvy je iba zoznámiť sa s povahou tovaru, podobne ako je možné vyskúšať si oblečenie v kabínke v obchode. Naopak nejde o zapožičanie veci na štrnásťdenné užívanie. Podľa zákona spotrebiteľ zodpovedá za zníženie hodnoty tovaru, ktoré vzniklo v dôsledku nakladania s týmto tovarom inak, než je nutné pre zoznámenie sa s jeho povahou, vlastnosťami a funkčnosťou.
„Pokiaľ teda bude obdarovaná osoba tovar používať, a dôjde k opotrebeniu, môže sa stať, že predávajúci nevráti celú kúpnu cenu, ale len jej časť,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová.
Zo zákona náleží povinnosť úhrady nákladov spojených s vrátením tovaru pri odstúpení spotrebiteľovi. Táto povinnosť existuje iba v prípade, pokiaľ ho o nej predajca informuje. Za riadne informovanie sa však považuje i oznámenie v obchodných podmienkach predajcu, čo spravidla je splnené.
Autorka: Lucie Korbeliusová.