Takin zlatý (Budorcas taxicolor bedfordi) je pozoruhodné zviera, čínsky endemit, patriaci do čeľade turovité.
Má zavalité telo a svojím vzhľadom pripomína kríženca losa, jeleňa, kozy, antilopy, zubra a medveďa. Výzorom a nádherne zlato sfarbenou srsťou rozhodne zaujme na prvý pohľad.
Číňania sú na takiny veľmi hrdí a v minulosti bolo veľmi ťažké získať zviera do chovu. Aj v súčasnosti je v zoologických záhradách chovaných približne 91 jedincov. Na Slovensku ho nájdete v Národnej zoo Bojnice a v Česku v ZOO Liberec, ZOO Plzeň a Zooparku Chomutov.
„Do ZOO Bratislava sme v septembri priviezli mladého samca pochádzajúceho zo ZOO Liberec, ku ktorému v týchto dňoch pribudla samica zo ZOO Wroclav. Oboch jedincov je možné vidieť v externom výbehu v susedstve tiav dvojhrbých v lesnej časti zoo. Veríme, že v budúcnosti vytvoria chovný pár a prispejú tak k rozšíreniu populácie tohto vzácneho druhu živočícha,“ vysvetľuje zoológ Ján Adler.
Zaujímavosťou je, že takin má dva druhy srsti – primárnu a sekundárnu, ktorá počas leta vypadáva. Pokožka vylučuje mastnú látku chrániacu telo pred vlhkosťou. Voda z dažďa alebo hmly neprenikne až ku koži, ale steká ako po dáždniku a telo ostáva suché. Špecifický je aj nos. Je prispôsobený chladnej klíme, dutiny sú zväčšené, vdychovaný chladný vzduch sa v dutine ohreje a až následne pokračuje ďalej v dýchacej sústave. Bez tejto adaptácie by strácal veľa energie už len na samotné dýchanie.
Spôsob života a hierarchia takinov je veľmi podobná ako u jeleňov. Pasú sa skoro ráno a podvečer a zvyšok dňa odpočívajú. Hierarchia v stáde sa počas roka mení. Samce sú samotárske a stáda vyhľadávajú len v období párenia. Samice a mláďatá sa držia v stádach a početnosť je rozdielna v lete a v zime. Ak je potravy dostatok, zrážajú sa do stád o veľkosti aj nad 100 jedincov, ak je potravy menej, tak sa tieto stáda rozdelia na menšie. Vo voľnej prírode ho ohrozuje predovšetkým odlesňovanie, lov a fragmentácie krajiny.
Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov a ich možný návrat do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi. Ďakujeme!
Autorka: Mgr. Alexandra Ritterová.