Bielizeň ochránia, ale škvrny nechajú.
S nástupom mrazu a klesajúcich teplôt kde-kto siahne po vlnenom svetri. Vlna, rovnako ako ďalšie chúlostivé materiály, ale vyžaduje šetrnejšiu starostlivosť než bežné oblečenie, a je teda vhodné ju prať oddelene od ostatných odevov a s použitím špeciálnych detergentov.
Ktorý prací prostriedok vybrať, aby odev z chúlostivého materiálu vydržal v dobrom stave aj v ďalšej sezóne? Spotrebiteľský časopis dTest nechal otestovať 15 výrobkov určených pre vlnu a jemnú bielizeň. Žiadny z pracích gélov nedopadol lepšie než uspokojivo.
Pracím prostriedkom sa časopis dTest venuje pravidelne. Po piatich rokoch sa opäť zameral na tie určené pre jemnú bielizeň a vlnu, ktoré oproti klasickým prípravkom neobsahujú chemikálie ako sú bielidlá alebo enzýmy, ktoré by mohli vlnu alebo hodváb poničiť.
„Lenže práve tieto agresívnejšie zložky sú účinné v boji so škvrnami,“ hovorí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a pokračuje: „Účinnosť odstraňovania škvŕn znižuje i fakt, že chúlostivé materiály vyžadujú pranie pri čo najnižšej teplote a pri špeciálnych kratších programoch.“
Typov škvŕn a znečistenia nebolo v teste málo – konkrétne išlo o mastné, enzymatické, biele a zmiešané škvrny. Mieru odstránenia škvŕn po vypratí overoval spektrofotometer, laboratórny prístroj schopný zmerať redukciu nečistôt omnoho presnejšie než ľudské oko. Najlepšie si prípravky poradili so škvrnami od červeného vína, väčšina hodnotených výrobkov si viedla dobre. Podobne tomu bolo pri zmiešaných škvrnách od mlieka, oleja a pigmentu, i v tejto kategórii dostali prípravky dobré hodnotenie.
„Oproti tomu sa prípravkom veľmi nedarilo v boji s mastnými škvrnami. Jediný výrobok v tejto kategórii získal uspokojivé hodnotenie, ostatné boli hodnotené ako dostatočné alebo dokonca nedostatočné,“ uvádza Hana Hoffmannová.
Najhoršie si vo všetkých testovaných skupinách škvŕn viedol výrobok „Tierra Verde Prací gel“ z mydlových orechov, ktorý si v každej kategórii vyslúžil nedostatočné hodnotenie.
Čo sa týka ďalších testovaných parametrov, prinieslo laboratórium lepšie správy: bez väčších problémov dopadli skúšky stálosti farieb a ochrany jemného materiálu. Ani pri jednom z výrobkov nehrozí, že by sa po vypratí odev výraznejšie zrazil.
„Zmenšenie bielizne bolo v ich prípade minimálne. Namerané hodnoty zmŕštenia sa pohybovali od 3 do 5 %,“ uvádza šéfredaktorka dTestu.
V záverečnej časti testovania sa laboratórium zameralo na prítomnosť nežiaducich látok. Väčšina výrobkov sa obišla takmer bez nežiaducej chémie, dva výrobky si odniesli len dostatočné hodnotenie. Perwoll Renew Wool a Omino Bianco Cuore di Marsiglia totiž obsahujú ako potenciálne alergénne konzervačné látky zo skupiny izotiazolinónov, alergénne parfumy i látky znečisťujúce sladkovodné prostredie, ale v prípade Perwollu tiež látku boritan, ktorý je na pôde Európskej únie spomínaný v súvislosti s možnou toxicitou pre reprodukciu. Omino Bianco obsahuje potenciálny endokrinný disruptor BHT, ktorý môže narušovať hormonálny systém živých organizmov.
„Prítomnosť potenciálne rizikových látok v pracích prostriedkoch automaticky neznamená, že sa pri ich používaní prejaví u spotrebiteľov nechcená alergická alebo iná reakcia. Je ale dobré pamätať na to, že látky prijímané počas života z rôznych zdrojov, napríklad potravín, ovzdušia alebo práve kozmetiky, sa môžu v tele kombinovať a vytvárať nepredvídateľný chemický koktail, ktorý môže prispievať k rozvoju rôznych zdravotných ťažkostí,“ uzatvára za dTest Hana Hoffmannová.
Kompletné výsledky testu pracích prostriedkov na vlnu a jemnú bielizeň spolu s podrobným nákupným radcom nájdete na stránke spotrebiteľskej organizácie dTest alebo v októbrovom vydaní časopisu dTest.
Autorka: Lucie Korbeliusová.