Teploty pod nulou boli výzvou.
Vysoké ceny energií zvyšujú medzi spotrebiteľmi dopyt po alternatívnych spôsoboch vykurovania domácností. K obľúbeným riešeniam patria tepelné čerpadlá typu vzduch/voda. Ide o ekonomické a často tiež ekologické zariadenia, aj keď vstupná investícia býva vysoká. Je teda dobré si nákup starostlivo premyslieť.
Pomôcť s výberom môže test spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý pri 13 modeloch typu vzduch/voda zisťoval efektivitu pri vykurovaní domácnosti, pohodlie pri obsluhe alebo napríklad dopad na životné prostredie. Žiadny z výrobkov vyslovene nesklamal, ale rozdiely sú medzi nimi zreteľné.
Tepelné čerpadlá patria k moderným zdrojom tepla. Tepelná energia je vďaka nim získavaná lacno a z obnoviteľných zdrojov – zo vzduchu, zo zeme či z vody. Ide o trend, ktorý súznie s ambíciami Európskej únie, aby v najbližších piatich rokoch bolo v členských štátoch nainštalovaných najmenej desať miliónov tepelných čerpadiel.
Čerpadlá typu vzduch/voda predstavujú najčastejšiu a zvyčajne najlacnejšiu kategóriu čerpadiel – vstupné náklady sa však aj tak pohybujú rádovo v stovkách tisíc českých korún. Nie všetky testované výrobky ale majú v tabuľke uvedenú uvádzaciu cenu.
„Cena vykurovacích systémov je premenlivá a v mnohých prípadoch nie je verejne dostupná. Spotrebiteľ sa často musí na konkrétne náklady pýtať samotného dodávateľa,“ vysvetľuje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a dodáva: „Ani ceny uvedené v tabuľke nemusia presne zodpovedať skutočnosti. Rozdiel medzi reálnou cenou zariadenia a inštalácie môže byť oproti katalógovým cenám čerpadiel vyšší i o 20 percent.“
Čerpadlá tohto typu pracujú na základe cyklu, kde vonkajšia jednotka zachytáva teplo z okolitého vzduchu a prenáša ho do vnútorného priestoru budovy. Tým sa zaisťuje vykurovanie počas zimných mesiacov. Naopak v letnom období môžu niektoré tepelné čerpadlá vzduch/voda obrátiť cyklus a odvádzať teplo z interiéru von, čo zaisťuje chladenie.
Nie je prekvapením, že najvyšší váhu pri hodnotení malo práve vykurovanie.
„Čerpadlá sme umiestili do klimatickej komory, kde sme zisťovali vykurovací faktor pri šiestich rôznych teplotách (od −15 ºC do +12 ºC),“ vysvetľuje proces testovania Hana Hoffmannová z dTestu.
Účinnosť čerpadiel pri plusových teplotách bola, s jedinou výnimkou, veľmi dobrá, teploty okolo bodu mrazu a pod nulou už ukázali rozdiely. Čerpadlo Viessmann pri teplotách −2 ºC a +2 ºC, ktoré sú v našich podmienkach vo vykurovacej sezóne pomerne bežné, vyrobilo za dve hodiny v prvom prípade 14,3 kWh a spotrebovalo 4,25 kWh elektriny. Pri +2 ºC vyprodukovalo 12,6 kWh tepla a spotrebovalo len 3 kWh elektriny. Oproti tomu sa modelu Daikin Altherma 3 R nedarilo ani v mrazoch, ani v teplotách okolo nuly. Pri 2 ºC za dve hodiny vyprodukoval 14,9 kWh tepla, pričom jeho spotreba za ten čas bola 7,85 kWh. V rámci obsluhy bol naopak tento model (Daikin Altherma 3 R) vyhodnotený ako ten s užívateľsky najjednoduchším ovládaním. Veľmi dobre alebo dobre v tejto kategórii viacmenej dopadli i všetky ostatné testované výrobky.
„S výsledkami testov sme boli spokojní. Ukázalo sa, že tepelné čerpadlá vzduch/voda sú účinné a naše očakávania po stránke efektivity vykurovania boli až na jeden prípad naplnené. Vstupná investícia pri inštalácii tepelného čerpadla je síce vyššia, ale pri správne podanej žiadosti o dotáciu sa vám môže vrátiť pokojne i viac než polovica utratených peňazí,“ uzatvára za dTest Hana Hoffmannová.
Kompletné výsledky testov tepelných čerpadiel vzduch/voda spolu s podrobným nákupným poradcom nájdete na stránke spotrebiteľskej organizácie dTest alebo v októbrovom vydaní časopisu dTest.
Autorka: Lucie Korbeliusová.