Niektoré obsahujú viac cukru než bielkovín.
V ostatných rokoch sa popri zvyčajných jogurtoch alebo pudingoch objavujú podobné výrobky sľubujúce vysoký obsah proteínu, čiže bielkovín. Spotrebiteľská organizácia dTest poslala do laboratória 16 takých výrobkov z kategórie jogurtov, dezertov a skyrov. Každá z kategórií vyniká niečim iným a každý si tak môže vybrať to, čo mu bude najviac vyhovovať. Správna voľba ale nemusí byť ľahká. Nie všetky výrobky totiž obsahujú to, čo sľubujú.
Základom mliečnych proteínových výrobkov je obyčajný jogurt, puding alebo tvarohový dezert, do ktorého je pridaná bielkovina navyše. Výrobcovia najčastejšie používajú bežné mliečne bielkoviny, ktoré sú základom tvarohu a syrov, pri niektorých testovaných výrobkoch sa laboratórium stretlo i so srvátkovými.
„Do nášho výberu sme zaradili tiež skyr. Tento špeciálny kysaný mliečny výrobok z Islandu sa s výrobou i vlastnosťami pohybuje na pomedzí tvarohu a jogurtu, preto je na bielkoviny prirodzene bohatý,“ vysvetľuje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Kľúčom k výberu 16 testovaných vzoriek bol jasný odkaz na bielkoviny v názve. Do laboratória sa tak dostalo sedem vanilkových a ovocných dezertov, štyri prevážne jahodové jogurty a pätica skyrov.
„Jedine skyry sme nakupovali podľa ich mena, nie podľa zmienky o bielkovine,“ upresňuje Hana Hoffmannová voľbu výrobkov.
Množstvo bielkovín bolo logicky to prvé, čo sa v laboratóriu zisťovalo. Mliečna vyhláška kategóriu proteínových výrobkov nepozná, takže sa nekladú žiadne špeciálne požiadavky. Vzorky sa tak predovšetkým porovnávali medzi sebou.
„Najvyššiu porciu bielkovín ponúkli dezerty, v priemere 9,7 g/100 g výrobku, druhé miesto potom patrilo jogurtom s 8,6 g/100 g a posledné miesto obsadili skyry – v priemere so 7,6 g/100 g,“ vymenováva šéfredaktorka Hoffmannová.
Najnižšiu koncentráciu bielkovín zaznamenali prístroje pri jogurte Zott Jogobella Protein (6,9 g/100 g), ale stále ide o výrazne vyššiu hodnotu, než akú ponúka bežný jogurt. Vôbec najväčšiu nálož bielkovín ponúkol v balení dezert Lidl/Pilos High Protein Quark Strawberry, a to 23,7 g. Naopak najmenej bielkovín nameralo laboratórium pri výrobku z Bohušovickej mliekarne Skyr islandská tradice jahoda – celkom 9,6 gramov v 130 gramovom balení.
Spomínaný bohušovický skyr sa spolu s ďalšími štyrmi výrobkami (Lidl/Pilos Skyr jahoda, Penny/Boni Skyr jahoda, Tesco Low Fat Skyr Strawberry a Bohušovická mlékárna Protein Jahoda) nevošiel ani do tolerovanej 20% odchýlky údajov uvedených na obale. Všetky tieto výrobky tak získali nedostatočnú známku, pretože pri nich došlo ku klamaniu spotrebiteľa.
Nepríjemné prekvapenie čakalo i pri nameraných hodnotách obsahu cukru.
„Ukázalo sa, že niektoré výrobky obsahujú viac cukru než bielkovín. Dezert Bohušovickej mliekarne Protein Jahoda obsahoval v celom balení len 10,8 g bielkovín, ale 19,3 gramov cukru,“ upozorňuje Hana Hoffmannová z dTestu.
A pokračuje: „Menší podiel cukru bol potom pri niekoľkých testovaných výrobkoch kompenzovaný umelými sladidlami. Podľa nás je však lepšou cestou k zníženiu príjmu cukru privykanie na menej sladkú chuť, náhradné sladidlá za ideálny prostriedok nepovažujeme. Dobrý dojem na nás spravila trojica výrobkov Penny/Boni Skyr Jahoda, Lidl/Pilos Skyr Jahoda a Bohušovická mlékárna Protein Vanilka. Pri týchto sa aj bez pomoci náhradných sladidiel podarilo nastaviť receptúru tak, aby obsahovali viac bielkovín než cukru.“
Po senzorickom hodnotení, ktoré dopadlo vcelku dobre, sa laboratórium zameralo ešte samostatne na jogurty a skyry.
„Nakoľko ide o fermentované mliečne výrobky, nechali sme špecialistov spočítať, koľko ukrývajú mikroorganizmov. Podľa vyhlášky má byť v grame jogurtu aspoň desať miliónov baktérií streptokokov a laktobacilov. Pri výrobku Zott Protein Yogurt Product Strawberry sa našli len desiatky tisíc. K porušeniu vyhlášky ale nedošlo, pretože podľa oficiálneho názvu nejde o jogurt, ale o jogurtový výrobok. A pre ten vyhláška neplatí. Opäť sa tak potvrdilo, že je potrebné čítať obaly a etikety veľmi dôkladne,“ uzatvára Hana Hoffmannová za dTest.
Kompletné výsledky testov mliečnych proteínových výrobkov vrátane všetkých kategórií nájdete v septembrovom čísle časopisu dTest.
Autorka: Lucie Korbeliusová.