Globálny líder na trhu medicínskych technológií – Siemens Healthineers – ktorý koncom minulého roka ohlásil začiatok produkcie svojich prémiových ultrazvukových zariadení v novom košickom závode, vyrobil už tisíci špičkový prístroj.
Siemens Healthineers Slovensko je významným zamestnávateľom a presiahol už hranicu tisíc pracovných miest zahŕňajúcich aj výrobný a vývojársky tím v Košiciach.
Prvá tisícka už vyšetruje pacientov
Špecializovanú montáž všeobecných zobrazovacích a kardiovaskulárnych ultrazvukových systémov v košickom priemyselnom parku odštartoval Siemens Healthineers Slovensko v januári tohto roka. V decembri 2022 spoločnosť presťahovala výrobu z Ázie. Odvtedy zo závodu s rozlohou 3 300 m² vyšli už stovky prémiových ultrazvukových prístrojov, ktoré prispievajú k precíznej diagnostike či k záchrane ľudských životov v rôznych častiach sveta.
„Dosiahli sme prvú dôležitú métu a prvých 1 000 kusov USG prístrojov s našimi softvérovými riešeniami už opustilo výrobný závod v Košiciach. Distribuovali sme ich do Európy, Ázie, ale i na africký kontinent. Odhadujeme, že v blízkej budúcnosti budeme distribuovať naše ultrazvukové prístroje vyrábané na východnom Slovensku až do 160 krajín sveta,“ hovorí Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.
Strategická poloha košického výrobného závodu umožňuje napĺňať výzvy v oblasti prepravy a dodávateľského reťazca, ktoré v posledných rokoch vznikali najmä kvôli pandémii.
„Výroba v Košiciach pokrýva až 60 % globálnej produkcie ultrazvukových zariadení našej spoločnosti. Teraz sme bližšie k našim zákazníkom v EMEA regióne, vďaka čomu dostávajú potrebné prístroje v požadovanom čase, a atraktívnosť tejto polohy dokazuje aj aktívny záujem zákazníkov o exkurziu vo výrobnom závode a počet osobných návštev,“ konštatuje Šolík.
Významnou pridanou hodnotou polohy košického závodu je tiež maximálne využívanie pozemnej dopravy v rámci Európy namiesto leteckej. Vďaka tomu sa výrazne znížila produkcia emisií CO2 – o viac ako 90 %.
Významný vplyv na ekonomický rozvoj a zamestnanosť
Košický závod Siemens Healthineers Ultrasound je na našom území prvým tejto svetovej značky v moderných dejinách Slovenska a je jediným závodom v rámci regiónu Európy, Stredného východu a Afriky, ktorý unikátne ultrazvukové prístroje nielen vyvíja, ale aj vyrába. S pobočkami v Bratislave, Žiline a Košiciach, kde sa už vyše 20 rokov vyvíjajú najmodernejšie softvérové riešenia a systémy pre medicínske technológie, spolu s výrobným závodom vo východnej metropole Slovenska zamestnáva už viac ako tisíc ľudí.
„V samotnej výrobe a v centre spoločne využívaných služieb pracuje takmer 100 pracovníkov, softvéry pre tieto ultrazvuky vyvíja ďalších viac ako 120 ľudí. Navyše spolupracujeme s univerzitami a dávame priestor mladým IT talentom. Do roku 2026 plánujeme vyrábať až 7-tisíc prémiových prístrojov ročne, zvýšená výroba si vyžiada navýšenie počtu zamestnancov a vznik nových pracovných pozícií, čo bude mať opäť významný vplyv na ďalší rozvoj košického regiónu. Náš kvalitný tím expertov z Development Center a úzka spolupráca s najlepšími slovenskými i zahraničnými lekármi a medicínskymi špecialistami Siemens Healthineers Slovensko významne prispieva k napredovaniu a modernizácii slovenského zdravotníctva,“ hovorí Miroslav Kliment, vedúci divízie Ultrasound Siemens Healthineers Slovensko.
Za predošlých päť rokov zamestnali košické divízie Siemens Healthineers viac ako 60 absolventov a študentov z Technickej univerzity Košice (TUKE). Spolupráca sa vďaka novému výrobnému závodu ešte rozšírila a aktuálne pre spoločnosť pracuje v oblasti elektrotechniky a kybernetiky na vývoji softvérov a umelej inteligencie ďalšia skupina 14 študentov TUKE. Potvrdením záujmu akademických inštitúcií je aj nedávna nová spolupráca so Žilinskou univerzitou a jej študentmi vedného odboru biomedicína, ktorí pracujú na optimalizácii obrazu medicínskych prístrojov.
Siemens Healthineers Slovensko je unikátnou spoločnosťou so širokým portfóliom, ktorá vyvíja inovatívne softvérové riešenia pre medicínsku technológiu, vyrába ultrazvukové prístroje, poskytuje servisné a vzdelávacie služby pre zdravotnícke zariadenia v najvyššej kvalite a tiež prevádzkuje kompetenčné centrum poskytujúce služby 21 krajinám Európy a Stredného východu.
Prístroje zo Slovenska sú špičkou v diagnostike
Slovenský závod vyrába a distribuuje do sveta prístroje ACUSON Redwood, ACUSON Juniper a ACUSON Sequoia, ktoré sú svetovou špičkou v medicínskych technológiách. Ide o najpredávanejšie sonografické medicínske prístroje značky Siemens Healthineers v Európe určené pre široké využitie aj v bežných ambulanciách. Spoločnosť v Košiciach onedlho spustí aj výrobu ďalšieho jedinečného prístroja, ktorý bude vybavený sofistikovanými inováciami.
„Siemens Healthineers v Košiciach sa okrem výroby a zákazníckeho centra intenzívne podieľa na ďalšom vývoji USG prístrojov a neustálom inovovaní ich softvéru, na ktorom spoločnosť spolupracuje s európskymi lekárskymi špičkami (s tzv. key opinion leaders v oblasti medicínskych zobrazovacích zariadení), a to najmä v kardiológii, ale aj v iných oblastiach ultrasonografie (napríklad vyšetrenie abdomenu, prsníkov, štítnej žľazy atď.). Tí najlepší odborníci sa aktívne podieľajú na vylepšovaní funkcionalít prístrojov z pohľadu medicínskej praxe ešte pred uvedením produktov do výroby,“ vysvetľuje Miroslav Kliment.
Všetky sonografické prístroje Siemens Healthineers disponujú vysokou rozlišovacou schopnosťou a kvalitou zobrazenia, vynikajúcim výkonom a intuitívnym ovládaním. Spolu s pokročilými aplikáciami a nástrojom na báze umelej inteligencie sú významným diagnostickým zariadením v rôznych medicínskych odboroch (kardiológia, angiológia, ortopédia, urológia, gynekológia a pôrodníctvo) na celom svete. Lekárom umožňujú napríklad aj vyšetrenie s kontrastom a 3D/4D vyšetrenia, teda dokážu nazerať do ľudského tela v oveľa vyššej kvalite. Medicínski špecialisti využívajúci inovatívne funkcionality prístrojov poskytujú svojim pacientom včasnejšiu a presnejšiu diagnostiku ako aj rýchlejšie a komfortnejšie vyšetrenie.
Foto:
Spoločnosť Siemens Healthineers na Slovensku s počtom vyše 800 zamestnancov je lídrom v oblasti medicínskych technológií. V pobočkách v Bratislave, Žiline a Košiciach pracuje tím vysoko kvalifikovaných odborníkov v oblasti výskumu a vývoja so zameraním na softvérové inžinierstvo, ktorých hlavným cieľom je vývoj špičkových aplikácií pre obrazovú diagnostiku a riadiaci softvér pre medicínske prístroje. K upevneniu vedúceho postavenia na trhu diagnostických a terapeutických prístrojov prispievajú najmä inovácie, neustále sa zvyšujúca kvalita a spoľahlivosť výrobkov. Celkový počet inštalovaných zariadení medicínskej techniky a laboratórnej diagnostiky značky Siemens Healthineers na Slovensku presiahol hranicu 1 300. Spoločnosť disponuje najväčším tímom servisných špecialistov, ktorý je pre zákazníkov na Slovensku dostupný 24/7. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na Slovensku vďaka širokému portfóliu výrobkov a služieb zvyšujú kvalitu starostlivosti o pacientov, modernizujú svoje vybavenie a pracovné postupy.
Spoločnosť Siemens Healthineers AG (zalistovaná na burze vo Frankfurte, Nemecko: SHL) tvorí inovatívne riešenia pre zdravotníctvo. Pre každého a všade na dosah. Je vedúcou spoločnosťou v oblasti medicínskych technológií so sídlom v Erlangene v Nemecku. Siemens Healthineers prostredníctvom svojich regionálnych spoločností neustále inovuje portfólio svojich produktov a služieb, podporovaných aplikáciami na báze umelej inteligencie a digitalizácie, ktoré zohrávajú významnú rolu v medicínskych technológiách novej generácie. Tieto nové aplikácie podporujú najmä zameranie spoločnosti v oblasti in-vitro diagnostiky, diagnostického a terapeutického zobrazovania, in-vivo diagnostiky a inovatívnej starostlivosti v oblasti onkológie. Spoločnosť Siemens Healthineers tiež ponúka poskytovateľom zdravotnej starostlivosti viaceré služby a riešenia prispievajúce k zvýšeniu ich kvality a efektivity v oblasti starostlivosti o pacientov. Vo fiškálnom roku 2022, ktorý skončil 30. septembra 2022, mala spoločnosť Siemens Healthineers celosvetovo približne 69 500 zamestnancov, dosiahla tržby vo výške 21,7 miliárd € a prepočítaný zisk vo výške takmer 3,7 miliardy €.
Autorka: Beáta Obradovičová z PR Clinic.
Jedna odpoveď na “Siemens Healthineers vyrobil v novom košickom závode už tisíc špičkových ultrazvukov pre tri kontinenty”
[…] od spustenia výroby jedinečných ultrazvukových zariadení Siemens Healthineers v košickom priemyselnom parku sa môže slovenská divízia Ultrasound pochváliť […]