Po hrošíkoch začínajú stavebné úpravy aj v pavilóne primátov.
V pondelok 11. 9. 2023 sa v zoologickej záhrade začne s úpravami, opravami a výmenou skiel v pavilóne primátov. Tieto činnosti sú súčasťou projektu zahŕňajúceho nové prvky v interiéri a exteriéri pavilónu, prvky pre rozvoj enrichmentu zvierat a vzdelávacie prvky pre návštevníkov, najmä deti, v interaktívnej forme.
Pavilón primátov bol uvedený do prevádzky v roku 2010 ako impozantný architektonický a investičný projekt. Aj na ňom sa však podpísali roky používania a viacero prvkov potrebuje opravu, rekonštrukciu, či výmenu, a to nielen kvôli opotrebovaniu, ale aj stále väčšiemu vplyvu klimatických zmien.
Medzi obyvateľov pavilónu pribudol na jar vzácny prírastok mláďaťa orangutana sumatrianskeho (Pongo abelii) – samček Cahya („svetlo v temnote“). Aj preto sa zoologická záhrada snaží čo najskôr prebudovať súčasný priestor pavilónu tak, aby sa čo najviac približoval prirodzenému prostrediu dažďového pralesa. Orangutany sú kriticky ohrozeným druhom, rast voľne žijúcej populácie je veľmi pomalý. Samice majú dlhý reprodukčný cyklus a rodia iba raz za 8 – 9 rokov. Preto sú odchovy v zoologických záhradách pre zachovanie tohto druhu kľúčové.
Počas stavebných prác bude pavilón zatvorený. Rekonštrukcia bude prebiehať v priebehu septembra, predovšetkým cez pracovné dni. Počas sviatkov a víkendov bude možné ľudoopy vidieť v obmedzenom režime vo vonkajšom výbehu.
V zoologickej záhrade v súčasnosti prebiehajú rekonštrukčné práce na viacerých miestach. V auguste sa začal rozširovať výbeh pre medveďa hnedého a zároveň pokračujú práce aj na chovnom zariadení hrošíkov libérijských, kde už prebehla výmena okien a dokončuje sa zateplenie fasády. Zlepšovanie podmienok pre zvieratá je pre nás prioritou a veríme, že sa dočasné obmedzenia dotknú návštevníkov len minimálne.
Foto:
Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov a ich možný návrat do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi. Ďakujeme!
Autorka: Mgr. Alexandra Ritterová.