Mnohé heslá blízke ateistickému spektru čitateľov sú v internetovej encyklopédii Wikipédia pod ohromným tlakom.
Na jednej strane sú obľúbeným objektom vandalizmu online, na druhej strane nutnosť zachovávať príkaz neutrality neraz znemožňuje zaujať dosť zreteľné stanovisko. Aj heslo diesseits (orgán nemeckých humanistov) bolo opakovane vybielené – vraj pre cielenú „vlastnú“ reklamu.
Preto vznikol v prostredí Medzinárodného zväzu bezkonfesijných a ateistov (IBKA) projekt Athpedia – voľná encyklopédia, ktorej heslá spracúvajú bezplatne dobrovoľníci. Prihlásení používatelia môžu ľahko a bez osobitného softvéru spracúvať heslá priamo v prehliadači. Primárne sa athpedia zameriava na zainteresovaných používateľov, ktorí hľadajú informácie z oblasti okolo témy ateizmus. Keďže ateizmus nie je jednotný svetonázor, je cieľom encyklopédie vysvetliť viaceré, čiastočne si aj odporujúce stanoviská. Ďalšou veľkou oblasťou je kritický postoj voči obsahu a pôsobeniu náboženstiev a cirkví. Athpedia nechce konkurovať Wikipédii, ale doplniť ju špecializovanou oblasťou bez vojen prispievateľov a vandalizmu v prostredí online.
Záujmové ťažisko novej encyklopédie budú tvoriť témy ateizmus/agnosticizmus, filozofia, náboženstvá, veda, teológia, ateizmus a politika, psychológia viery, argumenty pre vieru, ako aj aktuálne spravodajstvo o sekulárnom spektre kritiky náboženstva. Hľadajú sa autori pre jednotlivé heslá, ako aj odborníci pre ich internetové spracovanie.
Kto chce na tomto zaujímavom projekte aktívne spolupracovať, nech pošle e-mail na adresu info@athpedia.de.
Autor: Rastislav Škoda.
Článok bol pôvodne uverejnený v Zošitoch humanistov č. 58 vo štvrtok 9. novembra 2006.