Stručná zaujímavosť z Národnej analytickej správy SODB 2021 o otcoch.
Vo vekovej skupine 30 – 34 rokov bola polovica mužov bezdetná
Sčítanie v roku 2021 bolo výnimočné aj tým, že sa prvýkrát zisťoval počet živonarodených detí aj u mužov. V porovnaní s bezdetnosťou žien má bezdetnosť mužov vyššiu váhu v populácii mužov. Tak ako v prípade žien, v najmladších vekových skupinách bolo 9 z 10 mužov bezdetných. Smerom k starším vekovým skupinám klesalo zastúpenie bezdetných mužov, ale miernejším tempom, ako v prípade žien. Vo vekovej skupine 30 – 34 rokov bola polovica mužov bezdetná (104,6-tisíca). Pre porovnanie, u žien v rovnakej vekovej skupine dosiahla bezdetnosť vyše 33 % (66,4-tisíca). V poreproduktívnom veku sa rozdiely medzi pohlaviami v tomto prípade vyrovnávajú a úroveň bezdetnosti sa pohybuje v priemere okolo 6 % u oboch pohlaví.
Takmer štvrtina mužov vo veku 35 – 39 rokov mala podľa SODB 2021 jedno dieťa
Neskorší začiatok reprodukčných dráh a nižšia dynamika, s akou sa muži na Slovensku stávajú otcami, potvrdzuje aj vývoj ich zastúpenia s jedným dieťaťom. Na základe výsledkov zo sčítania v roku 2021 boli v prípade jednodetnosti najväčšie rozdiely medzi pohlaviami v najmladších vekových skupinách. Najvýraznejší rozdiel bol vo vekovej skupine 25 – 29 rokov, kde podiel mužov s jedným dieťaťom bol 13,7 %, čiže o 8,7 p. b. nižší ako u žien. Takmer štvrtina mužov vo veku 35 – 39 rokov mala jedno dieťa (53-tisíc).
Muži nad 40 majú dve deti
Muži s dvomi deťmi prevládali od vekovej skupiny 40 – 44 rokov, kde viac ako tretina mužov mala dve deti. V porovnaní so ženami tento trend nastáva až vo vyššom veku. Ženy s dvomi deťmi prevládali od vekovej skupiny 35 – 39 rokov, ale len do vekovej skupiny 75 – 79 rokov. V najstaršej vekovej skupine 80 rokov a viac žije ešte pomerne veľká skupina žien, ktorá svoje reprodukčné zámery realizovala v 60. a 70. rokoch. Toto obdobie bolo charakteristické rodením detí vyššieho poradia vo zvýšenej miere, než ako to bolo v 80. či 90. rokoch. To potvrdilo aj zastúpenie mužov s 3 a viac deťmi, keďže vo veku do 50 rokov dosahuje ich zastúpenie nižšie hodnoty (do 19 %) a smerom k vyššiemu veku sa ich podiel zvyšuje. Najvyššie zastúpenie mali medzi 80 a viacročnými mužmi, kde 40 % mužov malo 3 a viac detí (22,8-tisíca). Ženy s tromi a viac deťmi mali tiež najvyššie zastúpenie medzi 80 a viacročnými, ale v súvislosti s ich lepšími úmrtnostnými pomermi bolo ich zastúpenie o 4,6 p. b. vyššie v porovnaní s mužmi.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.