Tlačová správa Rady pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita, ktorá ponúka riešenie na to, aby rodičia viac neplatili obrovské poplatky za materské školy.
Balíček z dielne OĽaNO, ktorý výrazne zasiahol do rozpočtov samospráv, si už vyberá svoju daň, a to aj v podobe radikálne stúpajúcich poplatkov za materské školy. Balíček totiž pripravil samosprávy o obrovskú časť ich rozpočtov.
Rada pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita (SASKA) však má riešenie, ktoré pomôže tak rodičom, ako aj samosprávam. Apeluje preto na iné politické strany, pretože je potrebná celospoločenská aj politická dohoda naprieč celým politickým spektrom.
„Stojíme pred zásadnou politickou výzvou. Nestačí len rozprávať a mať vylepené bilbordy o budúcnosti Slovenska, musíme aj konať. Mestá a obce financujú materské školy, pričom medzery v ich rozpočtoch spôsobené balíčkom si kompenzujú tak, že si chýbajúce peniaze pýtajú od rodičov vo zvýšených poplatkoch za materské školy, školské kluby či základné umelecké školy,“ povedal predseda Rady pre budúcnosť školstva a tímlíder SASKY pre školstvo Branislav Gröhling s tým, že takúto prax musíme ukončiť.
Riešením SASKY je v prvom rade financovanie materských škôl štátom.
„Ak budeme v budúcej vláde, budeme presadzovať zmenu ich financovania. Navrhujeme, aby boli materské školy financované rovnako ako základné či stredné, to znamená, aby dostávali od štátu normatív, a teda presnú fixnú sumu na dieťa, ktorá bude pre materské školy garantovaná, neodobrateľná a vždy ju dostanú. Takýmto spôsobom sa skončí systém, keď samosprávy nedokážu utiahnuť chod materských škôl a vyberajú obrovské poplatky od rodičov,“ vysvetlil Branislav Gröhling.
Za jeho pôsobenia v rezorte školstva spravili viacero krokov, ktoré takejto zmene predchádzajú.
„Zjednotili sme zdvojené financovanie školstva cez ministerstvá školstva aj vnútra len pod rezort školstva. Zároveň sme podporovali budovanie a rozširovanie materských škôl a rokovali sme aj o ich normatívnom financovaní. Tieto rokovania sa však skončili v momente, keď na ministerstvo financií nastúpil Igor Matovič,“ povedal predseda Rady pre budúcnosť školstva.
Ako dodal, materské školy predstavujú pevný základ pre ďalšie vzdelávanie detí a preto nemôžu byť vyčlenené zo školského systému a financované mestami a obcami z podielových daní.
„Tieto financie nemajú materské školy garantované a nie sú nárokovateľné na rozdiel od normatívu, ktorý dostávajú základné a stredné školy,“ uviedol Branislav Gröhling.
Doplnil, že ich zriaďovateľmi aj naďalej zostanú mestá a obce a budú im tak stále patriť budovy aj priestory, len financovanie bude konečne stabilné.
„Štát kladie materským školám podmienky na fungovanie, ale na druhej strane im negarantuje financovanie, toto musíme zmeniť,“ dodal.
Nutné je však podľa jeho slov stále budovať aj nové materské školy, na čo sú vyčlenené peniaze z plánu obnovy aj z eurofondov.
„Materské školy navštevuje podľa Inštitútu vzdelávacej politiky 83,7 percent detí vo veku od troch do piatich rokov, pričom miesta chýbajú najviac v Bratislave a v jej blízkom okolí, ako aj v Košickom a Prešovskom kraji,“ povedal na záver Branislav Gröhling s tým, že navštevovanie materských škôl najviac ovplyvňuje blízka dostupnosť, ale aj nízke školné.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SASKY.