Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k dohode s pediatrami.
Rada pre záchranu zdravotníctva strany Sloboda a Solidarita (SASKA) považuje navýšenie poplatkov za zneužitie pohotovostí či urgentných príjmov a dohodu ministerstva so zástupcami ambulancií a nemocníc len za čiastočné riešenie celkovej situácie.
„Navýšenie poplatkov rieši len situácie, kde sa pohotovosť zneužíva. Nijako sa však nerieši situácia, keď lekári sedia v ambulanciách zbytočne, pretože na danom mieste nie je pohotovosť využívaná. Rýchle a nekoncepčné prijímanie plošných riešení považujeme skôr za známku bezradnosti,“ uviedla tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.
Rada pre záchranu zdravotníctva naopak prináša konkrétne riešenia, ktoré by mohli situácii s pediatrami pomôcť.
„Konkrétne ide o zmenu definície Ambulantnej pohotovostnej služby (APS) a jej decentralizáciu jej nastavenia na VÚC. Taktiež obmedzenie bodov poskytovania APS či telefonická linka pomoci. Ďalej navrhuje zaviesť triáž v nemocniciach, t. j. rozčlenenie prípadov podľa urgentnosti. Triáž by sa začínala už na danej telefonickej linke, kde by sa odfiltrovali pacienti, ktorých problém sa dá vyriešiť aj inak, ako návštevou urgentu. Navyše, bezodkladne musíme zahájiť osvetovú kampaň a v spolupráci s poisťovňami významne zvýhodňovať poskytovateľov, ktorých pacienti na APS chodiť nemusia alebo chodia výnimočne,“ priblížil kandidát SASKY na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita nevidia pri týchto systémových riešeniach nutnosť zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu.
„Mimoriadna schôdza bude pri súčasnom zložení parlamentu cirkusom populizmu. Sme presvedčení, že snaha rôznych politikov zaujať pred voľbami by nespôsobila schválenie rozumných opatrení, ale absurdné návrhy typu ‚mať ambulantnú pohotovosť pri každej vŕbe otvorenú nonstop‘ bez ohľadu na to, či ju skutočne potrebujeme,“ doplnila Jana Bittó Cigániková.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.