Šesť z desiatich si sporí menej ako vlani.
Skoro štvrtina Slovákov nemá vôbec žiadnu finančnú rezervu pre prípad, že by sa zhoršila ich životná situácia. Na druhej strane, pätina ľudí uvádza, že majú úspory najmenej na úrovni päťnásobku mesačného príjmu ich rodiny.
Ako ďalej ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit [1], vyše 20 % opýtaných si mesačne neodkladá ani euro a šesť z desiatich si v tomto roku dokáže usporiť z výplaty menej ako vlani. V prípade náhleho výpadku príjmu by až 22 % ľudí nevydržalo zvládnuť takúto situáciu ani jeden mesiac. Úplne v inej finančnej kondícii je 9 % Slovákov, ktorí by vďaka svojim úsporám vedelo zabezpečiť fungovanie domácnosti aj celý rok bez príjmu.
Tohoročné výrazné zdražovanie tovarov a služieb, no na druhej strane len minimálny rast miezd – to sú faktory, ktoré sa odzrkadľujú aj na finančnej kondícii slovenských domácností.
„Z prieskumu pre spoločnosť Home Credit nám vyplynulo, že skoro štvrtina Slovákov, presne 23 %, nemá žiadnu finančnú rezervu. Ďalšia tretina opýtaných má úspory vo výške mesačného príjmu či menej ako je mesačný príjem ich domácnosti. Na opačnej strane je tu takmer pätina takých, ktorí majú celkové finančné rezervy minimálne na úrovni piatich príjmov ich rodiny,“ približuje Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit.
Keď sa pozrieme na medziročné porovnanie úspor Slovákov, viac ako polovica si pohoršila, pričom až 38 % uvádza, že ich má výrazne nižšie ako v roku 2022 a ďalších 15 % trochu nižšie. Naopak, prilepšiť si vo výške finančných úspor sa podarilo 13 percentám respondentov.
Väčšina si dokáže odložiť medziročne menej peňazí
„Keď sa pozrieme na to, ako sa Slovákom darí v domácnostiach hospodáriť s financiami, viac ako pätina si mesiac čo mesiac nedokáže odložiť ani euro. Tretina domácností si usporí mesačne od 40 do 120 eur. 12 % opýtaných si za mesiac odloží bokom sumu od 200 do 400 eur,“ dopĺňa Jaroslav Ondrušek.
Podľa prieskumu si až 62 % opýtaných dovolí každý mesiac vytvoriť menšiu finančnú rezervu domácnosti v porovnaní s tým, ako tomu bolo vlani, z toho si 43 % odloží výrazne menej. Ďalšia takmer štvrtina (23 %) je na tom rovnako a len približne jeden z desiatich sa vyjadril, že jeho rodina si dokáže sporiť medziročne viac ako pred rokom.
Náhly výpadok príjmu by bol pre mnohých neriešiteľným problémom
V prípade náhleho výpadku príjmu by až 22 % slovenských domácností nevydržalo zvládnuť takúto situáciu ani jeden mesiac, ďalších 17 % len mesiac, 30 % by dokázalo takto fungovať 3 až 6 mesiacov. Na druhej strane, v oveľa lepšej finančnej kondícii je 9 % Slovákov, ktorí by vďaka svojim úsporám vedeli žiť bez príjmu aj viac ako 12 mesiacov.
„Finančná rezerva je veľmi dôležitá a netreba to podceňovať. Určite je dobré sledovať si mesačne príjmy a výdavky, ideálne si ich aj zapisovať a následne vyhodnotiť. Pokiaľ je to akokoľvek možne, odkladajte si z každej výplaty vopred stanovenú sumu. Stačí aj pár percent z výplaty a urobiť si tak nejakú železnú rezervu pre prípad náhleho výpadku príjmu, aby ste dokázali platiť neodkladné výdavky, ako sú splátka hypotéky, úverov, úhrada energií, poistného či faktúr mobilným operátorom. Ideálne je prejsť si ponuky konkurenčných spoločností a vybrať si tú najvýhodnejšiu, na čom sa dajú ušetriť nemalé prostriedky z rodinnej kasy,“ radí zákaznícky ombudsman Home Creditu, Miroslav Zborovský.
[1] – Reprezentatívny prieskum od 27. 5. do 2. 6. 2023 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s.
Autor: Home Credit.
Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.