Správne súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach ho môžu nasledovať.
Dvojročné fungovanie Najvyššieho správneho súdu SR, na ktorý prešla správna agenda Najvyššieho súdu SR, hodnotí Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť strany Sloboda a Solidarita (SASKA) veľmi pozitívne.
Okrem neho boli tento rok zriadené aj špecializované správne súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Zriadenie všetkých súdov je výsledkom reformy justície z dielne bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Správne súdnictvo, v ktorom sa človek sporí so štátom o dôchodky, dane, pokuty či stavebné povolenia, bolo totiž mimoriadne zaťažené prieťahmi. Práve preto bola reforma justície pod gesciou Márie Kolíkovej zameraná práve na túto oblasť.
„Najvyšší správny súd svojou rozhodovacou činnosťou ukazuje, že jeho zriadenie bolo správnym krokom. Je to inštitúcia, ktorá nám pomáha navrátiť dôveru v právny štát, ale aj kľúčová súdna inštitúcia pre rozhodovanie v sporoch so štátom, ako aj pri vyvodzovaní zodpovednosti voči sudcom, exekútorom, notárom a prokurátorom. Zároveň je to malý ústavný súd, pretože naň prešla aj kompetencia rozhodovať o volebných sťažnostiach v komunálnych voľbách,“ vysvetlila predsedníčka Rady pre obnovu dôvery v spravodlivosť Mária Kolíková, ktorá pretavila myšlienku samostatných správnych súdov do života.
Najvyšší správny súd za dva roky svojho fungovania potvrdil, že dobrá vôľa a nadšenie pre vec sú základom úspechu.
„Najprv ju ukázal predseda súdnej rady a jej členovia, ktorí urobili včasné a dobré rozhodnutia pri výbere sudcov a sudkýň. Následne to bol jeho predseda, ktorý robil pri jeho spúšťaní malé zázraky. Cieľom bolo vytvoriť súd bez záťaže. Nikto tu nemal vopred rezervované miesto. S výberom sudcov bola spojená nejedna polemika, ale výsledky ukazujú, že sme išli správnou cestou. Najvyšší správny súd koná rýchlo a máme dôveru v jeho rozhodnutia. Ak aj sú o niektorom z tisícok rozhodnutí diskusie, ide výsostne o potrebnú odbornú diskusiu, nie o podozrenia z korupcie. Súd vybavil všetky veci prenesené z najvyššieho súdu, a to vrátane disciplinárnych konaní vedených proti sudcom,“ uviedla Mária Kolíková.
Potvrdzuje sa, že podobne, ako v Česku, aj náš Najvyšší správny súd je úspešným príbehom.
Nové správne súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach sú podľa Márie Kolíkovej závislé najmä od výberu správnych ľudí na pozície sudcov, ako aj odborného personálu.
„Viac, ako plný sudcovský stav k ich prvému dňu fungovania, je dôležité morálne a odborné nastavenie celého tímu. Najvyšší správny súd bude vzorom. Verím, že aj každý z nových správnych súdov môže byť ďalším úspešným príbehom,“ vysvetlila Mária Kolíková.
Dodala, že od tímov nových súdov bude závisieť, či sa im podarí skoncovať s prieťahmi v najviac zaťaženej oblasti súdnictva.
„Želáme novým správnym súdom rovnaký úspech, aký dosiahol Najvyšší správny súd.“
Z dostupných volebných programov pritom vyplýva, že žiadna politická strana okrem SASKY nemá ambíciu reformu justície podporiť a dotiahnuť do konca.
„Len kozmetika justícii a právnemu štátu nepomôže. Treba mať odvahu robiť aj rozhodnutia, ktoré sú ťažšie, lebo len tie môžu priniesť rozhodujúcu zmenu. V SASKE odvahu na zmeny máme. A to aj v oblasti justície,“ pridal na záver spokojnosť člen Rady pre obnovu dôvery v spravodlivosť Alojz Baránik.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SASKY.