Naša novela to zmenila.
Naše vlastné slovenské podielové fondy sme zdaňovali horšie ako tie zahraničné. Predošlých viac ako 10 rokov sme tak boli svetovým unikátom, upozornila na to strana Sloboda a Solidarita (SASKA).
Vďaka našej novele zákona o dani z príjmov sa nám však podarilo dosiahnuť, že ak budú mať ľudia uložené svoje peniaze v podielových fondoch, po 3 rokoch nebudú platiť daň z výnosu. Cieľom bolo zrovnoprávniť ľudí, ktorí investujú do fondov.
„Kým na slovenské, prípadne tuzemské, podielové fondy sa uplatňovala zrážková daň 19 %, pri zahraničnom stačilo, aby bol obchodovaný na burze. Ľudia doňho investovali viac ako rok a výnos bol automaticky oslobodený od dane aj od zdravotných odvodov. Úplne najhoršie sa zdaňovali zahraničné fondy neobchodované na burze. Pri tých ľudia platili daň z príjmu aj zdravotný odvod bez ohľadu na to, ako dlho v ňom investíciu držali. To je to isté, ako keby bola iná daň na zelené jablká ako na červené, a ešte iná na žlté,“ vysvetlil tímlíder SASKY pre sociálne veci Peter Cmorej.
Termínovaný vklad nie je podľa jeho slov investícia.
„Je to vkladový bankový produkt so zhodnotením nižším ako inflácia. Vkladov v bankách máme na Slovensku cez 40 miliárd eur a naša finančná negramotnosť je práve jedným z dôvodov, prečo sú Slováci v globále chudobní ako kostolné myši. Náš finančný majetok v skutočných investičných aktívach je najnižší v Európe a naše zabezpečenie do budúcna je tragické,“ uviedol Peter Cmorej.
Dodal, že všetky skutočné investície boli našou novelou oslobodené od dane po troch rokoch držania.
„Veríme, že novela pomôže naštartovať budovanie finančného majetku Slovákov a rovnako bude nápomocná kapitálovému trhu na Slovensku. Príklady úspešných krajín jednoznačne dokazujú, že rozvinutý kapitálový trh významne prispieva k ekonomickému rastu. Iba ekonomický rast z nás urobí bohatšiu krajinu a jedine SASKA vie, ako ho dosiahnuť,“ doplnil Peter Cmorej.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SASKY.