Po fiasku na ministerstve vnútra sa vláda s podporou Progresívneho Slovenska, SAS a KDH uchyľuje ku klamstvám a zavádzaniu ľudí pri eurofondoch.
Vláda dnes pred masmédiami tvrdila, že vďaka jej opatreniam sa čerpanie eurofondov zvýšilo na štvornásobok. V skutočnosti je vyššie čerpanie založené predovšetkým na kľúčovom opatrení pomoci mestám a obciam s migračnou krízou, ktoré v Bruseli presadila predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová a vyrokovala zmenu európskej legislatívy. Program ministerstvo pripravilo pod jej vedením a začalo tiež posielať zmluvy stovkám miest a obcí. Vláda sama vo svojom materiáli uvádza, že tento program pomoci FAST CARE schválila Európska komisia 12. mája 2023, teda ešte za predchádzajúcej vlády. Program pomoci prispel k čerpaniu v júni vo výške 131 miliónov eur. Čerpanie sa zvýšilo aj vďaka nástroju pôžičiek cez Slovak investment holding (SIH), ktorý takisto presadila Veronika Remišová a ešte za jej pôsobenia ho schválila Európska komisia. Ďalším veľkým zvýšením je čerpanie prostriedkov v oblasti dopravy a inovácií (Operačný program Integrovaná infraštruktúra), v ktorom sú projekty pripravované za minulej vlády a ich čerpanie súvisí najmä s rozbehom stavebnej sezóny po zime, keďže v čerpaní sa dnes odrážajú faktúry za práce v apríli a máji.
Vláda by sa pri eurofondoch nemala uchyľovať k hochštaplerstvu, a radšej nech sa sústredí na implementáciu financovania pomoci s cenami energií z eurofondov. Program pripravený za minulej vlády sa totiž stále riadne nespustil.
Rovnako vláda vo svojom materiáli uvádza, že na konci súčasného obdobia pravdepodobne žiadne miliardy z eurofondov neprepadnú, ako sa bežne tvrdí v masmédiách, pretože prebiehajúce projekty (po vylúčení spiacich projektov, ktoré sa pravdepodobne nezrealizujú) sú v objeme takmer 4 miliardy eur, ale do začiatku roku 2024 je potrebné vyčerpať z projektov iba necelé 3 miliardy eur. Viac ako miliarda eur je dostatočná rezerva aj v prípade, že sa niektoré projekty miest, krajov či podnikov nestihnú ukončiť. Táto situácia je výsledkom náročných rokovaní bývalej vlády s Bruselom, keď sa podarilo dosiahnuť dve významné zmeny celoeurópskej legislatívy v prospech Slovenska a zabezpečiť presun eurofondov na pomoc s vysokými cenami energií a na pomoc pre obce a mestá v súvislosti s migračnou krízou vo výške 1,2 miliardy eur.
Autor: ZA ĽUDÍ press.