Viac ovdovených žien – ďalšiu príležitosť na sobáš mali vždy viac muži ako ženy!
Najvyššie zastúpenie ovdovených osôb bolo v prvých povojnových rokoch najmä v dôsledku vojnových strát. V roku 1921 ich podiel predstavoval 11,1 % obyvateľov vo veku 16 rokov a viac (224,4-tisíc).
Vzhľadom na dlhodobú existenciu mužskej nadúmrtnosti sú častejšie ovdovenými ženy než muži. Okrem diferenčnej úmrtnosti dôležitú úlohu zohráva aj intenzita, s akou ovdovené osoby opakovane vstupujú do manželstva.
Keďže príležitosti na ďalší sobáš mali dlhodobo vyššie ovdovení muži, aj tento proces prispieval k častejšiemu výskytu ovdovených žien v populácii Slovenska. (ŠPROCHA, Majo, 2016.)
Najvyššie zastúpenie mali ovdovené ženy práve v roku 1921, ktoré tvorili 17 % (179,6-tisíc). V porovnaní s ovdovenými mužmi bolo ich zastúpenie o 12,4 p. b. vyššie, ovdovení muži tvorili 4,6 % (44,8-tisíc).
V nasledujúcom období prišlo k poklesu ovdovených osôb. Vplyvom zlepšovania sa úmrtnostných pomerov najmä u mužov sa podiel ovdovených postupne znižoval až na hodnotu 8,4 % (383,6-tisíc) v roku 2021. Trend o tom, že muži sa po rozpade vzťahu (či už rozvodom alebo ovdovením) ľahšie ženia, potvrdilo aj vyhodnotenie výsledkov o domácnostiach. Domácnosti jednotlivcov, ktoré výrazne v sčítaní z roku 2021 narástli, tvoria práve staršie ženy nad 55 rokov.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.