Tlačová správa Rady pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita (SASKA) k výzve na modernizáciu budov a internátov verejných a štátnych vysokých škôl.
Rada pre budúcnosť školstva strany SASKA si uvedomuje, akou devízou pre krajinu sú mladí ľudia a akým prínosom pre ekonomický rast sú kvalitné vysoké školy.
Aj preto sme počas nášho pôsobenia na ministerstve školstva presadili, aby boli do infraštruktúry vysokých škôl zahrnuté investície vo výške viac ako 200 miliónov eur. Plán obnovy a odolnosti predpokladal vyhlásenie dvoch výziev v treťom kvartáli roku 2022.
„Očakávame, že ministerstvo uverejní už opakovanú druhú výzvu na spájanie vysokých škôl v čo najkratšom čase. Môže to zlepšiť ich konkurencieschopnosť v súťaži o študenta. Aj kvalitu, najmä koncentráciou kritickej masy odborníkov. Veríme, že o výzvu na podporu konzorcií bude zo strany vysokých škôl záujem. Prípravu projektov spájania sme ešte v roku 2021 podporili výzvou na integráciu vysokých škôl vo výške 10 miliónov eur. Zapojilo sa do nej 9 univerzít v 4 projektoch. Jeden z rozvojových projektov sa týkal aj bratislavských univerzít, ktoré sa k myšlienke spájania prihlásili aj v projekte ACCORD za 100 miliónov eur a vyjadreniami v akademickom senáte aj rektor UK,“ uviedol predseda Rady pre budúcnosť školstva Branislav Gröhling.
Podľa Branislava Gröhlinga však treba doplniť, že nimi plánované investície v spomínanej výške 200 miliónov eur išli ruka v ruke so systémovými zmenami riadenia a fungovania vysokých škôl.
„Presadili sme novelu vysokoškolského zákona, ktorá priniesla zmeny riadenia vysokých škôl, funkčné miesta docentov a profesorov, hodnotenie tvorivej činnosti zahraničnými panelmi, možnosť financovania prostredníctvom výkonnostných zmlúv, ako aj kratšie externé štúdium,“ dodal.
„Teší nás, že už tretí minister školstva pokračuje v začatých reformách a potvrdzuje správnosť ich nastavenia. Ukazuje sa, že SASKA má víziu a kvalitný program pre vysoké školy, ktorý dokáže postupne realizovať. Vo zvyšovaní kvality vysokých škôl je však potrebné ďalej pokračovať,“ poznamenal člen Rady pre budúcnosť školstva Ľudovít Paulis.
SASKA v programe navrhuje úpravu spôsobu akreditácie vysokých škôl, zmenu financovania odrážajúcu uplatniteľnosť odborov, ale aj zatraktívnenie prijímacieho konania či úpravu konceptu záverečných prác v kontexte umelej inteligencie tak, aby dávali zmysel pre študentov 21. storočia.
„Pre kvalitné vysoké školy sú potrebné aj investície do ich vybavenia a budov. Je potrebné využiť zdroje plánu obnovy a odolnosti, ale trvalo udržateľným zdrojom pre tieto investície môže byť len rast ekonomiky. Ten rieši aj problém platov a zotrvania, prípadne návratu študentov zo zahraničia,“ dodal Ľudovít Paulis s tým, že SASKA je pritom jedinou stranou, ktorá zabezpečí ekonomický rast.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.