Vláda nám dnes dala za pravdu.
Vláda dnes na svojom rokovaní rozhodla o tom, že ruda, z ktorej sa viac ako 30 rokov získava zlato, je zlatá ruda a má sa za jej vyťaženie platiť sadzba 5 %.
Strana Sloboda a Solidarita na to upozorňovala od roku 2019, a to aj počas pôsobenia na ministerstve hospodárstva. Bývalé vedenie rezortu vtedy iniciovalo kontrolu platieb úhrad za vyťažený nerast; a za roky 2016 až 2020 vyrubilo nedoplatok 1,7 milióna eur. O tieto peniaze tak bol ochudobnený štátny rozpočet.
„V roku 2019 sme zistili, že firma, ktorá vykonáva ťažbu v banskej prevádzke a predaj zlata v nej tvorí viac ako 90 % jej tržieb, deklaruje namiesto ťažby zlatej rudy ťažbu tzv. polymetalických rúd. Navyše si na to uplatňovala výnimku z nariadenia vlády, ktorá namiesto 5% sadzby úhrady umožňovala sadzbu len 0,1 %. Vo výsledku to znamená, že firma bude musieť zo zisku za vyťažené zlato ročne namiesto 8 až 10-tisíc eur odvádzať 400 až 500-tisíc eur,“ vysvetlil expert strany pre energetiku Karol Galek.
Dodal, že táto úhrada je príjmom Environmentálneho fondu a vyplýva z článku 4 Ústavy SR, ktorý hovorí o tom, že nerastné bohatstvo je vo vlastníctve Slovenskej republiky.
„Keďže sa exminister hospodárstva Karel Hirman na svojej poslednej tlačovej konferencii dušoval, že ten, kto nájde v koncentráte po úprave nejaké zlato, zaslúži si od neho šampanské, tak súčasný premiér má naň jednoznačne nárok,“ uviedol Karol Galek.
Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka okrem vyrubenia nedoplatku zrušilo aj výnimku v nariadení vlády. Firma podľa jeho slov stále tvrdila, že nejde o zlatú rudu.
„Náš nález bol plne v súlade s definíciami pojmov OECD, ktorá jasne definuje zlatú rudu ako nerast, z ktorého je možné získavať zlato bez ohľadu na to, či sa v tejto rude nachádzajú aj prímesi iných kovov,“ uviedol expert Slobody a Solidarity pre energetiku Karol Galek.
„Verím, že nové nariadenie vlády bude smerovať k efektívnejšiemu využívaniu nerastného bohatstva, a teda majetku Slovenska, v prospech obyvateľov a nielen ako zásterka pre zopár záujmových skupín, ktoré by najradšej videli chybu v doterajšej legislatíve, len aby sa vyhli úhrade nedoplatku za nepriznané sadzby úhrad z minulosti,“ doplnila tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SaS.