Na leto sme si pripravili seriál so zaujímavosťami zo sčítania, ktorý pomôže záujemcom naučiť sa vyhľadávať si zaujímavé informácie na stránke www.scitanie.sk. Každý deň prinesieme jeden krátky, zaujímavý príspevok spolu s odkazmi, kde si môže záujemca vyhľadať viac.
Okres s najvyšším percentuálnym podielom osamelých otcov so závislými deťmi
Najvyšší percentuálny podiel v SR – 2,2 % domácností osamelých otcov so závislými deťmi v Slovenskej republike odhalilo sčítanie v okrese Medzilaborce. S viac ako 2% podielom nasledujú okresy Bratislava I a Rimavská Sobota.
Okres s najvyšším percentuálnym podielom osamelých matiek so závislými deťmi
Najvyšší percentuálny podiel v SR – viac ako 16 % domácností osamelých matiek so závislými deťmi, je v okrese Revúca. S viac ako 15% podielom nasledujú okresy Spišská Nová Ves a Gelnica.
Najviac domácností párov rovnakého pohlavia so závislými deťmi
Počtom najviac domácností pozostávajúcich z kohabitujúceho páru osôb rovnakého pohlavia so závislými deťmi (3) sčítanie odhalilo v okrese Senec. Nasledujú okresy Trnava, Banská Bystrica a Žilina, kde sa k takémuto typu domácnosti prihlásili po dve rodiny.
Najviac domácností osôb rovnakého pohlavia bez závislých detí
Počtom najviac domácností pozostávajúcich z kohabitujúceho páru osôb rovnakého pohlavia bez závislých detí sa sčítalo v okrese Bratislava II (149), nasleduje okres Bratislava V (98), okres Bratislava III (96) a okres Bratislava I (80).
Pozri: Typy cenzových rodinných domácností.
Rodinné cenzové domácnosti s viac ako 5 deťmi
Najvyšší percentuálny podiel v SR – takmer 4 %, tvoria rodinné cenzové domácnosti s viac ako 5 deťmi v okrese Gelnica. S viac ako 3% podielom nasledujú okresy Kežmarok a Sabinov.
Rodinné cenzové domácnosti bez detí
Najvyšší percentuálny podiel v SR – takmer 62 %, tvoria rodinné cenzové domácnosti bez detí v okrese Myjava a Medzilaborce. S viac ako 60% podielom nasledujú okresy Partizánske, Turčianske Teplice, Prievidza, Komárno a Veľký Krtíš.
Okres s najvyšším podielom rodinných cenzových domácností s tromi deťmi
V okrese Námestovo nájdeme najvyšší percentuálny podiel rodinných cenzových domácností s tromi deťmi v SR. Žije ich tu takmer 12 %.
Pozri: Rodinné cenzové domácnosti podľa počtu závislých detí.
Tri a viac cenzových domácností v jednej bytovej domácnosti
Ak sa bližšie pozrieme na bytové domácnosti podľa počtu cenzových domácností zistíme, že tri a viac cenzových domácností v jednej bytovej (to znamená v jednej bytovej domácnosti žije viac samostatne hospodáriacich osôb, či už rodinne spriaznených, alebo nie) je v okrese Košice-okolie. Tu tvoria takéto bytové domácnosti viac ako 8% podiel, čo je najvyšší podiel spomedzi okresov SR a zároveň je tu aj počtom najviac takýchto domácností ̶ až 2 680, čo je opäť najviac spomedzi všetkých okresov SR. S takmer 8% podielom nasleduje okres Sobrance; s podielom nad 7 % okres Vranov nad Topľou a Trebišov.
Pozri: Bytové domácnosti podľa počtu cenzových domácností.
Najviac kolektívnych a inštitucionálnych domácností
Počtom najviac kolektívnych a inštitucionálnych domácností (tento typ domácnosti je vytvorený na základe typu obydlia, kde osoby žijú ̶ ide o domovy sociálnych služieb, zariadenia pre seniorov alebo domovy na polceste) je v okrese Bratislava II. Tu je takýchto domácností najviac v SR, až 584. S počtom 355 kolektívnych a inštitucionálnych domácností nasleduje okres Trnava. V okrese Bratislava V sa nachádza 250 takýchto domácností a okolo 200 ich nájdeme aj v okresoch Michalovce a Senica. Naopak najmenej takýchto domácnosti odhalilo sčítanie v okrese Košice III (7) a v okrese Poltár (9).
Pozri: Typy cenzových domácností vo všetkých okresoch SR k 1. 1. 2021.
Najviac detí do 14 rokov v SR
Najvyšší percentuálny podiel obyvateľov v predproduktívnom veku do 14 rokov, takmer 56 %, žije v obci Chminianske Jakubovany. Viac ako 44 % obyvateľov do 14 rokov nájdeme aj v obciach Lomnička a Podhorany (okres Kežmarok).
Najviac obyvateľov v produktívnom veku
Najvyšší percentuálny podiel obyvateľov v produktívnom veku, až 85 %, žije v malej obci Parihuzovce v okrese Snina. S podielom viac ako 82 % obyvateľov v produktívnom veku nasleduje opäť malá obec Livov v okrese Bardejov.
Najviac seniorov
Najväčší percentuálny podiel obyvateľov v poproduktívnom veku, teda seniorov nad 65 rokov, majú malé obce Oľšinkov, Kolbasov, Pavľany a Bystrá (okres Stropkov). Tu tvoria seniori takmer 50 % obyvateľov.
Pozri: Počet obyvateľov podľa ekonomických vekových skupín vo všetkých obciach SR k 1. 1. 2021.
Nenarodili sa v SR
Takmer 17 % obyvateľov obce Jurkova Voľa, okres Svidník, sa nenarodilo na Slovensku. Obyvatelia sa narodili na Ukrajine alebo v Česku. Taktiež viac ako 15 % obyvateľov obce Slovenské Ďarmoty, okres Veľký Krtíš, sa nenarodilo v SR. Narodili sa v Maďarsku alebo v Česku.
Pozri: Počet obyvateľov podľa krajiny narodenia.
Najviac cudzincov
Takmer 15,6 % obyvateľov obce Zavar, okres Trnava, sú cudzinci. V obci žije 2 383 obyvateľov, z toho je 371 cudzincov. Obyvatelia si uvádzali štátne občianstvo ukrajinské (6 %), srbské (3,2 %) a rumunské (1,3 %).
Až 13,5 % obyvateľov obce Úbrež, okres Sobrance, sú tiež cudzinci. Z počtu 1 022 obyvateľov žije v obci až 138 cudzincov. Cudzinci si tu uvádzali štátne občianstvo maďarské (6,9 %) a ukrajinské (4,6 %).
Pozri: Počet obyvateľov podľa štátnej príslušnosti.
Najviac slobodných v SR
Viac ako 83,5 % obyvateľov obce Chminianske Jakubovany je slobodných. Cez 80 % slobodných majú aj obce Lipovec (okres Rimavská Sobota), Sása (okres Revúca) a Košice – mestská časť Luník IX. Z miest nad 10-tisíc obyvateľov má viac ako 50% podiel slobodných mesto Trebišov.
Najviac ženatých a vydatých
Takmer 56 % obyvateľov malej obce Potôčky je ženatých alebo vydatých. Nad 55 % obyvateľstva v stave manželskom majú aj ďalšie malé obce v SR – Gruzovce, Štefurov, Buclovany a Korytné. Z miest nad 10-tisíc obyvateľov je najvyšší podiel ženatých a vydatých vo Svidníku, až 47,5 %.
Najviac vdov a vdovcov
Takmer 30 % obyvateľstva tvoria vdovy a vdovci v troch malých obciach SR. Sú to Šoltýska, Pavľany a Bystrá (okres Stropkov). Zo sídiel nad 10-tisíc obyvateľov je najvyšší podiel v mestskej časti Košice-Juh, kde percentuálny podiel vdov a vdovcov dosahuje 9,2 %; nasledujú mesto Nová Dubnica, Košice – mestská časť Západ, kde je to takmer 9 % a Košice – mestská časť Sever, kde vdovy a vdovci dosahujú 8,59 %.
Najviac rozvedených
Viac ako 35 % obyvateľov malej obce Červeňany je rozvedených. Zo sídiel nad 10-tisíc obyvateľov je viac ako 13,6 % rozvedených v meste Lučenec. Cez 13 % rozvedených sa sčítalo aj v Komárne a Žiari nad Hronom. Takmer 13 % rozvedených majú aj Nové Zámky.
Pozri: Počet obyvateľov podľa rodinného stavu.
Najviac VŠ vzdelaných
Takmer 49 % obyvateľov MČ Bratislava-Staré Mesto má ukončené vysokoškolské vzdelanie. Cez 44 % vysokoškolsky vzdelaných je aj v MČ Bratislava-Karlova Ves. Takmer 42 % obyvateľov mestskej časti Bratislava-Nové Mesto má tiež vysokoškolské vzdelanie.
Najviac obyvateľov so základným vzdelaním
Najvyšší podiel obyvateľov so základným vzdelaním v SR je v obci Sútor. Zo 649 obyvateľov obce dosiahlo základné vzdelanie 441, čo predstavuje podiel takmer 68 % obyvateľov obce; 65 % podiel obyvateľov so základným vzdelaním má obec Kesovce a cez 64 % obyvateľov so základným vzdelaním je aj v obci Radnovce. Z miest nad 10-tisíc obyvateľov má najvyšší podiel obyvateľstva so základným vzdelaním mesto Levoča. Obyvateľov so základným vzdelaním tu tvorí viac ako 26,5 %. Viac ako 24 % obyvateľov so základným vzdelaním žije aj v Moldave nad Bodvou.
Učňovské vzdelanie bez maturity
V obci Omastiná, okres Bánovce nad Bebravou, až 52,5 % obyvateľov dosiahlo stredné odborné (učňovské) vzdelanie bez maturity. Z miest nad 10-tisíc obyvateľov je najviac vyučených v Kolárove, kde tvoria viac ako 26% podiel z obyvateľov mesta.
Pozri: Počet obyvateľov podľa najvyššieho dosiahnutého vzdelania.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.