Svetový deň šimpanzov si pripomíname 14. júla.
14. júla si pripomíname jedinečný druh primáta, ku ktorému má človek evolučne najbližšie. Spoznajte šimpanzy a ich svet. Cieľom je zvýšiť povedomie o ich živote vo voľnej prírode či v ľudskej starostlivosti, ako aj o hrozbách, ktorým čelia. K tomuto dňu sa pridáva svojím špeciálnym podujatím aj ZOO Bratislava.
Prijmite pozvanie na Svetový deň šimpanzov
„Podujatie sa koná v sobotu 15. júla od 10.00 h do 15.00 h a bude situované za pavilónom primátov a na detskom ihrisku pri plameniakoch. V susedstve šimpanzov si malí i veľkí môžu na vlastnej koži vyskúšať, aké to je chodiť ako šimpanz, či používať nástroje šimpanzím spôsobom. Na tomto mieste návštevníci nájdu aj tvorivé dielničky a vzdelávací ostrov. Nezabudnite sa zapojiť do skutočne zaujímavej areálovej hry či exkurzie o primátoch o 9.30 h a 13.30 h. Začiatok je pri výbehu mačiaka Brazzovho,“ približuje Diana Dúhová, vedúca odboru vzdelávania a marketingu zoo.
Prelomový výskum doktorky Jane Goodallovej s vplyvom na súčasný život šimpanzov
Doktorka Jane Goodallová bola jednou z prvých, ktorá pozorovaním zaznamenala jedinečné vlastnosti a správanie šimpanzov. V roku 1960 počas svojho výskumného pobytu v Afrike zistila, že vyrábajú a používajú nástroje, majú zložitý komunikačný systém a sociálne štruktúry. Zároveň opísala, že šimpanzy sa dokážu správať jeden voči druhému nezištne a pomáhať druhým jedincom v skupine aj na úkor svojho blaha. Šimpanzy učenlivé patria v súčasnosti medzi ohrozený druh. Pred sto rokmi žilo odhadom 1 až 2 milióny šimpanzov v dvadsiatich piatich krajinách Afriky. Dnes žije na africkom kontinente len odhadom 350 000 voľne žijúcich šimpanzov, uvádza stránka World Chimpanzee Day.
V dnešnej dobe sa žije mnoho šimpanzov v ľudskej starostlivosti, najmä v zoologických záhradách, kam sa dostali z rôznych životných podmienok. Nakoľko šimpanzy sa v minulosti využívali v medicínskom výskume a cirkusoch, veľa z nich má za sebou nepríjemné životné skúsenosti. Z toho dôvodu je výskum, zameraný na život a správanie šimpanzov, napríklad v prostredí zoologických záhrad, dôležitý aj dnes. Jeho cieľom je vzdelávať verejnosť, ako aj zvýšiť tlak na legislatívne opatrenia, ktoré ukončia podporu zariadení s nevhodnými podmienkami; a naopak, zabezpečia pre šimpanzy dôstojné a kvalitné podmienky na život.
Foto:
Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov a ich možný návrat do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi. Ďakujeme!
Autorka: Mgr. Alexandra Ritterová.