Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SASKA) k dnes predstavenej Rade pre budúcnosť školstva.
Strana Sloboda a Solidarita oznámila, že okrem silného ekonomického programu sa bude venovať aj ministerstvám, o ktoré nie je záujem a ktoré potrebujú reformy. V rezorte školstva chcú pokračovať v rozbehnutých reformách pod Branislavom Gröhlingom a nadviazať ďalšími zmenami. V tíme, ktorý sa bude venovať školstvu, sú okrem zástupcov učiteľov a riaditeľov aj zástupcovia rodičov, odborníci, ktorí sa venujú duševnému zdraviu či rozvoju talentov.
Branislav Gröhling pripomenul jednotlivé opatrenia, ktoré ministerstvo školstva pod jeho vedením zaviedlo.
„Na ministerstve školstva sme s kolegami priniesli množstvo reforiem a opatrení: reformu obsahu vzdelávania, transformáciu SAV, reformu vysokých škôl či poradenského systému. Okrem toho sme zaviedli aj investície do škôl ako doučovanie, letné školy, navýšili sme počet asistentov a predĺžili projekty na nich.“
„Sme pripravení pokračovať v reformách a opatreniach, ktoré sme na ministerstve začali. Chceme tak robiť aj s tímom ľudí, ktorí od materských až po vysoké školy reprezentujú aj rodičov, odborníkov na duševné zdravie či ľudí, ktorí sa venujú mladým talentom,“ hovorí Gröhling.
Rada pre budúcnosť školstva bude poradným orgánom SASKY, jej úlohou bude konzultovať návrhy a prinášať podnety z praxe. Radu tvoria Svetlana Síthová a Ľudovít Paulis, bývalí štátni tajomníci na ministerstve školstva, ale aj Mário Lelovský, podnikateľ v oblasti IT a predseda digitálnej koalície.
Ďalšími členmi sú Anna Chlupíková, učiteľka a bývalá riaditeľka základnej školy, ktorá sa venuje vzdelávaniu riaditeľov, Andrea Madarásová Gecková, vysokoškolská profesorka v oblasti psychológie zdravia, vedecký pracovník a prezident Medzinárodného turnaja mladých fyzikov Martin Plesch. Členkami sú aj Ivett Pavlis, právnička, pedagogička a zakladateľka projektu Rodič ľavou-zadnou či Saskia Repčíková, pedagogička a zriaďovateľka súkromných materských škôl. Externým konzultantom je aj Róbert Mistrík.
„Chceme nadviazať na prácu, ktorú sme na ministerstve začali a priniesť do školstva okrem pohľadu učiteľov a riaditeľov aj pohľad rodičov a ďalších odborníkov. Spoločne chceme zabezpečiť, aby školstvo pripravilo deti na budúcnosť,“ uzavrel Gröhling.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.