Reakcia strany Sloboda a Solidarita (SASKA) na tlačovú besedu OĽaNO.
Otázku segregácie po prvýkrát začalo ministerstvo školstva riešiť až po nástupe Branislava Gröhlinga v roku 2020. Ministerstvo školstva vtedy prinieslo viaceré riešenia na zníženie segregácie, v ktorých však nové vedenie ministerstva nepokračuje. Nový minister si ani len neplní úlohy, ku ktorým ho zaväzuje Plán obnovy.
„Zaviedli sme povinnú materskú školu od 5 rokov, preplácanie doučovania, letných škôl či školských klubov detí pre deti zo znevýhodneného prostredia. Navýšili sme počet asistentov a pomocných profesií o 1 000, pripravili sme reformu poradní aj manuál desegregácie. Tieto kroky sme pravidelne riešili s Európskou komisiou a jej ohlas bola pozitívny,“ vysvetľuje Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling tiež upozorňuje, že o otázku segregácie nejavilo záujem OĽaNO a ani Peter Pollák mladší či Peter Pollák starší. Pollák starší bol už poslancom, europoslancom a dokonca bol splnomocnencom vlády pre rómske komunity, a to práve v čase infringementu pre segregáciu rómskych detí v roku 2015.
Bývalý minister školstva Gröhling tiež upozorňuje, že minister Horecký nepokračuje v opatreniach na pomoc deťom ako doučovanie či letné školy. Zároveň minister Horecký neplní povinnosti v oblasti zníženia segregácie, ktoré mu vyplývajú z Plánu obnovy. Medzi ne patrí monitorovanie segregácie, starostlivosť o ohrozené deti od 0 do 6 rokov, definícia segregácie v školskom zákone či podpísanie štandardov diagnostiky, ktoré zabránia chybnému zaraďovaniu detí do špeciálnych škôl. Nič z týchto míľnikov minister Horecký neplní.
„Vinník za žalobu je OĽaNO. Pretože v školstve odmieta pokračovať v opatreniach v oblasti desegregácie, ktoré sme rozbehli a túto tému vôbec nerieši. OĽaNO teraz ukazuje prstom na iných a zbavuje sa zodpovednosti. Tak, ako je OĽaNO zodpovedné spolu s Eduardom Hegerom za rozvrátenú krajinu, tak sú zodpovední za aktuálnu nečinnosť v školstve a úplný kolaps zdravotníctva,“ uzatvára Gröhling.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.