Ekonomická olympiáda aj tento rok vzbudila záujem u viac ako 10 tisíc mladých Slovákov a Sloveniek; a pomohla im získať ocenenie a uznanie za svoje vedomosti a schopnosti v oblasti ekonómie a financií.
Šiesty ročník Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov vyvrcholil finálovým kolom, ktoré sa konalo vo štvrtok 4. mája 2023 v hoteli Devín v Bratislave.
Ekonomická olympiáda pomáha mladým ľuďom rozšíriť svoje znalosti v oblasti ekonómie a financií; a zlepšiť svoje analytické zručnosti. Olympiáda taktiež poskytuje cennú spätnú väzbu pedagógom o vedomostiach ich študentov. Ekonomickú olympiádu na Slovensku organizuje INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz v spolupráci s českým Institutem ekonomického vzdělávání (INEV).
Tento rok si v Ekonomickej olympiáde otestovalo svoje vedomosti 10 120 študentov v online školských kolách, z ktorých postúpilo len 540 do ôsmich prezenčných krajských kôl. Vo finále si zmeralo sily 50 najlepších študentov z celého Slovenska.
Test celoslovenského finále bol zameraný na aktuálne ekonomické problémy. Stredoškoláci museli argumentovať, ako môže zvýšenie víkendových cien za parkovanie počas letnej sezóny v Tatrách pôsobiť na dopyt po parkovacích miestach, ako vplývajú clá na dovoz obilia z Ukrajiny na blahobyt spotrebiteľov, podnikateľov a štátu, či vypočítať zisk a cashflow obchodného reťazca. Pri oprave testov pomáhali pedagógovia z Ekonomickej univerzity v Bratislave a Fakulty managementu Univerzity Komenského. Desať najlepších študentov postúpilo do ústneho kola, v ktorom sa snažili svoje odpovede na vyžrebovanú otázku vyargumentovať pred odbornou porotou. Jej členmi boli odborníci z akademickej obce, súkromného a neziskového sektora: Martin Vlachynský (INESS), Jarko Fidrmuc (Slovenská ekonomická spoločnosť), Štefan Máj (Nadácia Slovenskej sporiteľne), Iveta Szabo (Slovenská asociácia poisťovní) a Martin Šuster (Rada pre rozpočtovú zodpovednosť).
Riaditeľka Ekonomickej olympiády, Monika Budzák: „Finále je každý rok najzaujímavejšie podujatie Ekonomickej olympiády. Umožňuje nám vytvoriť si dobrý obraz o budúcnosti slovenskej ekonómie a prepojiť nádejné mladé talenty s odborníkmi, od ktorých môžu čerpať inšpiráciu. Tešíme sa, že zo strany škôl je o túto súťaž záujem a zapájame aj také školy, kde vyučovanie ekonómie má len minimálny priestor.“
Finálový deň priniesol pre študentov a ich pedagógov aj prednášky a diskusie v rámci sprievodného programu. Analytik INESS Róbert Chovanculiak si pripravil pre pedagógov prednášku s názvom Prečo umelá inteligencia nenahradí učiteľov, a študenti po dopísaní testu diskutovali spolu s Radovanom Ďuranom, analytikom z INESS a Róbertom Pregom, hlavným ekonómom z Tatra banky, o tom, prečo sa nám nedarí ekonomicky dobiehať Česko.
Po záverečnom hodnotení v ústnom kole porota určila výsledné poradie všetkých desiatich superfinalistov Ekonomickej olympiády. Tretie miesto zaujal Filip Poláčik z Gymnázia Metodova v Bratislave, druhé miesto získal Martin Kips z Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave a absolútnym víťazom šiesteho ročníka Ekonomickej olympiády sa stal Samuel Jurčišin z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. Súťažiacim gratulovali a ceny odovzdávali organizátori, partneri projektu a členovia odbornej komisie. Vďaka sponzorom sa najúspešnejšia trojica finalistov môže tešiť z hodnotných cien ako je čítačka elektronických kníh, mobilný telefón a notebook.
„Víťazstvo som nečakal, dosť ma to prekvapilo. Otázky mi sadli celkom dobre, najviac časť o clách. Ekonomická olympiáda ma baví, pretože mi umožňuje zaujímavou formou precvičiť si svoje znalosti z ekonómie. Oceňujem zároveň veľmi profesionálnu organizáciu podujatia,“ odkázal Samuel Jurčišin.
„Tento ročník Ekonomickej olympiády sa mi veľmi páčil. Pomohol mi vidieť moje ekonomické nedostatky a dozvedieť sa, v čom sa môžem ešte zlepšovať. Zároveň som sa naučila veľa nových poznatkov a informácií či už v samotnej príprave na olympiádu alebo na dnešných konferenciách. Dúfam, že táto olympiáda bude naďalej pokračovať a motivovať mladých ľudí vzdelávať sa v ekonómii a aj sa v budúcnosti v nej aktívne angažovať. Ďakujeme!“ odkázala súťažiaca v anonymnom hodnotiacom dotazníku.
Ekonomickú olympiádu pre stredoškolákov v školskom roku 2022/2023 podporujú: Slovenská banková asociácia, Slovenská asociácia poisťovní, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Tatra banky, Martinus, ABCedu, Nexteria, portál Zones, týždenník Trend, Slovenská ekonomická spoločnosť, Institut ekonomického vzdělávání (INEV), Ekonomická univerzita v Bratislave, Fakulta managementu Univerzity Komenského, Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA, Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity a Ekonomická fakulta, TUKE.
Autorka: Ing. Monika Budzák, INESS.