Strana ZA ĽUDÍ navrhuje zvýšenie nárokovateľného príspevku verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
Na súčasnej schôdzi parlamentu bude prerokovaný návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska, kde sa určuje hlavný zdroj financovania RTVS cez tzv. nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na zabezpečenie hlavnej činnosti RTVS. Výška nárokovateľného príspevku sa má odvíjať od hrubého domáceho produktu SR za predchádzajúce posudzované obdobie. Strana ZA ĽUDÍ navrhuje zvýšiť nárokovateľný príspevok z 0,15 % na 0,17 % HDP s cieľom zabezpečiť objektívne a nezávislé spravodajstvo pre občanov, ktoré bude slobodné od politických tlakov, ako aj podporu kvalitnej domácej tvorby, najmä pre deti a mládež s posilnením verejnoprávneho vzdelávacieho rozmeru rozhlasu a televízie.
„Pred pár týždňami bola verejnosť svedkom mimoriadne bizarnej kauzy bývalého šéfa televízie J. Rezníka. Pri policajnom vyšetrovaní sa zistilo, že zahraničné štúdium jeho detí platil niekoľko rokov podnikateľ obžalovaný z prania špinavých peňazí spojený s firmou, ktorá dostávala zákazky od verejnoprávnej televízie v čase, keď jej šéfoval práve J. Rezník. Doteraz ostávajú nezodpovedané otázky, či tieto peniaze neboli odplatou za nejaké služby, alebo dokonca za cielené šírenie pozitívneho obrazu o niektorých politikoch alebo politických stranách. Nezávislosť verejnoprávnej televízie leží mimoriadne v žalúdku aj Robertovi Ficovi, ktorý pravidelne útočí na vedenie televízie, ak táto nespĺňa jeho túžby a priania. Preto musíme urobiť všetko preto, aby verejnoprávna televízia bola naozaj nezávislá a nemusela dostávať peniaze podľa toho, či poslúcha vládnu garnitúru alebo nie,“ uviedla predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová, a dodala, že ťažko sa udržuje nezávislosť verejnoprávnych masmédií, ak riaditeľ verejnoprávnej televízie bude musieť pri každej príprave rozpočtu kolenačky prosiť premiéra alebo ministra financií nejakej vládnej strany, aby mal na platy redaktorov alebo na investície do domácej kvalitnej tvorby.
„A prvým cieľom politikov s autokratickými sklonmi a s nechuťou k právnemu slobodnému štátu, bude práve ovládnutie verejnoprávnych masmédií,“ doplnila Remišová.
Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková zdôraznila, že verejnoprávna televízia je takisto dôležitým prostriedkom na posilnenie kultúrnej identity a kultúrnych hodnôt, ako aj k zvyšovaniu úrovne vzdelávania obyvateľov.
„Z roka na rok v RTVS sledujeme pokles pôvodnej slovenskej tvorby. Nie je to preto, že by sme mali nekvalitných filmárov, režisérov, scenáristov alebo nebodaj hercov. Dôvod je úplne prozaický – nedostatok finančných prostriedkov. Samozrejme, že pôvodná televízna tvorba chýba aj nám dospelým, ale ešte dôležitejšia je oblasť pôvodnej slovenskej tvorby pre deti a mládež, ktorá má obrovský význam pre rozvoj našich detí. My všetci sme vyrastali na pôvodnej slovenskej tvorbe, či už televíznej alebo aj rozhlasovej. Pôvodné slovenské rozprávky, animované filmy, či pásma vychádzali z našich národných hodnôt a tradícií, z našej kultúry a veľakrát skrytou, zábavnou formou vzdelávali a poukazovali na hodnoty ako sú priateľstvo, porozumenie a pomoc blízkym,“ uviedla štátna tajomníčka Viera Leščáková, a dodala, že ďalším deficitom verejnoprávnej televízie je, že nemá žiadnu platformu, na ktorej by mohla prezentovať súčasnú tvorbu vrátane spravodajstva, ale aj obrovský archív, ktorý verejnoprávna televízia má.
Poukázala na to, že takéto platformy sú štandardom napríklad vo Francúzsku, Taliansku alebo Spojenom kráľovstve, kde má BBC platformu iPlayer.
„Mnohí z nás si radi večer pozrú slovensku klasiku, ale oveľa jednoduchší prístup máme k zahraničnej produkcii, cez rôzne zahraničné platformy, čo je škoda. Práve zvýšenie nárokovateľného príspevku umožní posilniť výrobu kvalitných programov pre deti a mládež a investovať do technologického rozvoja,“ uzavrela Viera Leščáková.
Autor: strana ZA ĽUDÍ.