Ministerstvo životného prostredia podrazilo Slovákov, prezidentka musí konať.
Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) je proti zákazu spaľovacích motorov od roku 2035. Listom sa preto už v stredu minulý týždeň obrátila na prezidentku Slovenskej republiky, aby sa s plnou vážnosťou zaoberala hrubým porušením ústavného zákona a svojvoľným konaním ministerstva životného prostredia na čele s Jánom Budajom, ktoré pri zákaze spaľovacích motorov nerešpektovalo stanovisko Výboru NR SR pre európske záležitosti a so zákazom súhlasilo.
„Bola to práve SASKA, vďaka ktorej sa 15. marca podarilo na Výbore NR SR pre európske záležitosti presadiť, aby sa Slovenská republika postavila proti zákazu spaľovacích motorov. Napriek nesúhlasu ministerstva bol na výbore prijatý náš pozmeňujúci návrh, ktorý ukladá ministrovi životného prostredia, aby sa bezodkladne pridal k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Česku, ktoré prejavili svoj nesúhlas a aby hlasoval proti zákazu spaľovacích motorov, keď sa o tejto otázke bude diskutovať či hlasovať na Rade ministrov EÚ,“ upozornil poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre európske záležitosti Ján Oravec.
Ministerstvo životného prostredia však v pondelok 27. marca 2023 požiadalo Výbor NR SR pre európske záležitosti o zmenu pozície, aby Slovenská republika nakoniec súhlasila so zákazom spaľovacích motorov od roku 2035. Žiadosť prišla e-mailom a členovia výboru o danom návrhu nerokovali, neprišlo teda ku zmene pozície tzv. tichou procedúrou.
„Máme za to, že zmena pozície schválená nebola, pretože neboli naplnené podstatné charakteristiky procesu schvaľovania zmeny pozície tzv. tichou procedúrou. V ústavnom zákone je jasne napísané, že návrh vlády platí len v tom prípade, ak sa k nemu výbor nevyjadrí do 14 dní, čo sa v tomto prípade nestalo,“ hovorí Ján Oravec.
Vzhľadom na takéto vážne nedostatky je strana SASKA presvedčená, že ministerstvo životného prostredia úmyselne nerešpektovalo stanovisko parlamentného výboru, ktoré ich zaviazalo hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov.
„Postup vlády a jej členov preto hodnotíme ako neakceptovateľné porušenie ústavného zákona a svojvoľné prekročenie kompetencií exekutívy vo vzťahu k Národnej rade Slovenskej republiky. Žiadame preto pani prezidentku, aby sa touto situáciou bezodkladne zaoberala a zaujala k nej stanovisko. Sme za zdravé životné prostredie, ale nejde nám len o deklaráciu, ale aj o skutočné odborné skutky, ktoré nás k tomuto cieľu dovedú a ktoré budú v súlade s princípmi právneho štátu,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.