O novinárskej neschopnosti vyjadrovať sa presne, určito.
Jan Jandourek uverejnil 19. júla 2015 článok Pred 90 rokmi vydal Hitler Mein Kampf. Dnes to sotva niekto bude čítať. Na konci článku napísal:
„Hitler je preč, Mein Kampf v skutočnosti ako stará haraburda nikoho nezaujíma. Je to čítanie pre bádateľov a záujemcov o históriu. Skutočným nebezpečenstvom sú dnes iné myšlienky a predovšetkým iné aktivity iných ľudí.“
Nanič článok.
Zbytočné ho čítať. Je to nanič článok. Nenapísal, ktoré sú tie nebezpečné iné myšlienky, a aké iné aktivity iných ľudí. To je najvyšší amaterizmus u novinára, keď používa nekonkrétne slová.
Načo píšu novinári nič nehovoriace články? Je naozaj náročné byť konkrétny?
Akí iní? Zo zväzu záhradkárov či šachového krúžku?
Novinár, ak chce písať kvalitné články, mal by sa vyjadrovať jasne, zrozumiteľne, a mal by sa vyhýbať neurčitým pomenovaniam.
Jan Jandourek pochádza z východných Čiech, konkrétne z Nového Města nad Metují. Narodil sa v roku 1965, študoval teológiu a sociológiu, pôsobil ako duchovný, redaktor, prednášajúci sociológiu a modernú literatúru. V Reflexe prispieva predovšetkým do rubriky Reflexia (Reflexe). Zaujíma sa o to, kde to v spoločnosti drhne a prečo. Do povšimnutiahodných masmédií píše a hovorí od roku 1991. Pracoval v českom týždenníku Mladá fronta DNES a od roku 2010 v Reflexe. Dlhšie veci publikoval vo vydavateľstvách Nakladatelství Lidové noviny, Hynek, Portál, Petrov a Grada. Verí svojej rodine, tiež v Boha, nesmrteľnosť ľudskej duše a v liberálnu demokraciu.
Archív:
Autor: Ján Parada.
Článok bol pôvodne uverejnený 19. 7. 2015.