Ministerstvo mlčí.
Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SASKA) k hlasovaniu Európskeho parlamentu k zmene azylových pravidiel z 20. apríla 2023.
Strana Sloboda a Solidarita upozorňuje na závažnú zmenu azylových pravidiel Európskej únie vrátane núteného prerozdelenia migrantov, ktorá 20. 4. 2023 prešla na úrovni Európskeho parlamentu. Zároveň žiada ministerstvo vnútra, aby k tejto veci zaujalo stanovisko, pretože takýto migračný pakt by bol nezlučiteľný s pozíciou Slovenskej republiky.
„Európsky parlament prijal 20. 4. byrokraticky komplikovaný systém, ktorý hovorí, že premiestňovanie migrantov je dobrovoľné, pokiaľ Európska komisia neurčí inak. V praxi to znamená, že Európska komisia by mohla prebrať časť kompetencií národných štátov, aby im v konečnom dôsledku mohla prikázať prijať migrantov. Toto je neprijateľný zásah, ktorý je nezlučiteľný s pozíciou Slovenskej republiky. Za takúto zmenu v Európskom parlamente hlasovali europoslanci Smeru, KDH, OĽaNO, či zo strany Demokrati. Proti bol Eugen Jurzyca zo SASKY,“ uviedol predseda SASKY Richard Sulík.
Prijatý text je prvým krokom k dohode o nových pravidlách. Európsky parlament bude obhajovať svoju pozíciu v rokovaní s Radou EÚ, kde má zastúpenie aj Slovenská republika.
SASKA považuje prijaté úpravy Európskeho parlamentu k migračnému paktu za neprijateľný zásah do kompetencií členských krajín, ktoré bojujú proti nelegálnej migrácii.
„Vyzývame ministra vnútra Romana Mikulca, aby dodržal to, k čomu sa zaviazal v programovom vyhlásení vlády, a teda, že povinné kvóty sú v akejkoľvek forme pre nás neakceptovateľné. Zároveň, aby na úrovni Európskej únie v žiadnom prípade nepodporil ani len náznak povinných či akýchkoľvek polodobrovoľných relokácii nelegálnych migrantov. Taktiež, aby bezodkladne informoval NR SR o tom, v akom stave sú rokovania a s akou pozíciou ide Slovenská republika na Radu EÚ. Na akýkoľvek súhlas so zmenami migračnej politiky totiž Roman Mikulec nemá legitimitu,“ doplnil Richard Sulík.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SASKY.