Zdroje energií na vykurovanie.
Až 21 % (476 621) bytov v SR stále používa ako zdroj energie na vykurovanie neekologické pevné palivo!
Podľa SODB 2021 je viac ako 66 % bytov (1 480 472) v Slovenskej republike vykurovaných plynom. Na druhom mieste prevláda ako zdroj energie na vykurovanie bytov v Slovenskej republike pevné palivo. Až 21 % bytov (476 621) v SR stále používa ako zdroj energie na vykurovanie neekologické pevné palivo. V Žilinskom kraji dokonca pevné palivo na vykurovanie bytov dominuje nad ostatnými zdrojmi energie. Takmer 4,5 % bytov (100 136) je vykurovaných elektrinou. Obyvatelia Slovenska vykurujú svoje byty aj kvapalným palivom (0,16 %; 3 675) a v malej miere aj solárnou energiou (0,05 %; 1 225).
Najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov na vykurovanie využíva Trnavský kraj!
Trnavský kraj vo vyššej miere využíva obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie bytov. Môžeme ho nazvať ekologicky veľmi zodpovedným krajom. Kraj má s 27,5 % najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov energie (hlavne biomasu) použitých na vykurovanie v rámci SR. Na druhom mieste vo využití obnoviteľných zdrojov energie na vykurovanie bytov je Nitriansky kraj.
Až 87 % bytov v Bratislavskom kraji je vykurovaných plynom!
V zmysle SODB 2021 plyn ako zdroj paliva na vykurovanie dominuje hlavne v Bratislavskom kraji, kde sa podieľa na vykurovaní takmer 87 % bytov (313 629). Plyn je prevládajúcim spôsobom vykurovania vo všetkých krajoch SR, okrem Žilinského. Na druhom mieste je Nitriansky kraj, kde je plynom vykurovaných necelých 79 % bytov (229 536). Na treťom mieste je Trnavský kraj, kde je plynom vykurovaných takmer 70 % bytov. Najmenej bytov vykurovaných plynom je v Žilinskom kraji, cez 37 % bytov (107 867).
Najviac bytov vykurovaných pevným palivom je v Žilinskom kraji!
V použití pevného paliva ako zdroja energie na vykurovanie dominuje Žilinský kraj, kde je neekologické pevné palivo dokonca dominantným spôsobom vykurovania bytov. Viac ako 43 % bytov (117 896) je vykurovaných pevným palivom. V Banskobystrickom kraji je to viac ako 35,4 % bytov (96 189), ktoré sa vykurujú pevným palivom. Dokonca v troch okresoch je pevné palivo dominantným zdrojom energie pre viac ako polovicu bytov. Sú to okresy Detva (53,95 %), Krupina (52,1 %) a Zvolen (51,41 %). Najmenej bytov vykurovaných pevným palivom je v Bratislavskom kraji, len 1,81 %.
Ekologický spôsob dochádzky do zamestnania a školy
Obyvatelia SR chodia pešo!
Na Slovensku obyvatelia najviac migrujú do práce a školy osobným automobilom (viac ako 40 % sa takto v rámci SR dopravuje), ale volia si aj ekologické spôsoby dopravy. SODB 2021 odhalilo, že obyvatelia SR veľa chodia pešo. V priemere 20 % obyvateľov každého kraja SR si uviedlo, že dochádza do školy alebo zamestnania na kratšie vzdialenosti pešo. Následne má každý kraj svoje špecifiká ako sa dopraviť do práce a do školy. Kolobežka a bicykel tvoria obľúbený spôsob dopravy do zamestnania a školy v Trnavskom kraji a Nitrianskom kraji.
V Prešovskom a Banskobystrickom kraji výrazne dominuje pešia chôdza!
V Prešovskom kraji viac ako 26 % obyvateľov dochádza pešo. V porovnaní s ostatnými krajmi SR je to najviac peších dochádzajúcich. Na bicykli či kolobežke do Prešovského kraja dochádza denne necelých 2 % obyvateľov. V Banskobystrickom kraji tiež preferujú pešiu chôdzu ako prostriedok na dopravenie sa do práce a školy. Pešo dochádza do kraja viac ako 21,5 % obyvateľov. V Banskobystrickom kraji je to len 1,7 % dochádzajúcich na bicykli alebo kolobežke.
V Trnavskom a Nitrianskom kraji jazdia na bicykloch a kolobežkách!
V Trnavskom kraji dochádza pešo do práce či školy takmer 19 % obyvateľov a takmer 7 % volí bicykel alebo kolobežku, čo je najviac v porovnaní s ostatnými krajmi SR. Takmer 17 % obyvateľov Nitrianskeho kraja dochádza pešo a obľúbeným dopravným prostriedkom na dochádzanie do školy, či práce je aj bicykel alebo kolobežka. Tento spôsob dopravy volí v Nitrianskom kraji cez 6 % obyvateľov, čo je druhý najvyšší počet dochádzajúcich na kolobežke a bicykli po Trnavskom kraji v rámci krajov SR. Špecifikom oboch krajov je, že bicykel a kolobežka sú obľúbené v mestách a tvoria tak moderný ekologický spôsob dochádzania pre obyvateľov oboch krajov.
V Žilinskom kraji obyvatelia dochádzajú pešo aj na bicykli!
V prípade Žilinského kraja pešo dochádza takmer 21 % obyvateľov. Viac ako 3 % z dochádzajúcich do práce či školy využíva na dopravu aj bicykel a kolobežku. Tu je bicykel obľúbený hlavne na vidieku kraja.
V Bratislavskom kraji len 2,65 % dochádzajúcich využíva kolobežku a bicykel na dochádzanie do práce a do školy!
V Bratislavskom kraji pešo chodí viac ako 11 % dochádzajúcich obyvateľov. Po kolobežke a bicykli siahne len 2,65 % dochádzajúcich.
V Trenčianskom kraji využíva bicykel hlavne vidiek!
Až 21 % obyvateľov Trenčianskeho kraja chodí pešo. Obyvateľom kraja na dochádzanie vyhovuje aj bicykel alebo kolobežka. Tento spôsob ekologickej dopravy využíva viac ako 4,5 % ľudí hlavne na vidieku kraja.
Aj v Košickom kraji dochádzajú pešo!
V Košickom kraji pešo dochádza opäť nad 20 % obyvateľov. Kolobežku a bicykel využíva na dopravu do zamestnania alebo do školy len necelé 2 % obyvateľov kraja.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.