Výstava sa koná pri príležitosti 23. výročia založenia Francúzskej aliancie Košice.
Košice – Práce medzinárodne uznávanej a často oceňovanej francúzskej architektky, urbanistky a akademickej pedagogičky Odile Decq si môžu návštevníci pozrieť aj v Košiciach. V Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku bude od 22. januára do 26. februára 2023 sprístupnená výstava s názvom Horizonty. Od samého začiatku bolo Štúdio Odile Decq odhodlané predstavovať architektúru spôsobom presahujúcim obyčajnú prezentáciu projektu.
V Horizontoch autorka zámerne predstavuje deväť projektov Štúdia nepopisným, nechronologickým spôsobom. Radikálne zhŕňa ich koncepcie a transponuje ich do vizuálnej cesty priestorovým zážitkom v rôznom rozsahu, od premieňajúcej sa krajiny múzea Národného geoparku Tchang-šan (Tangshan) k prchavým plastickým tvarom Phantomu.
Práca Štúdia vyniká širokým spektrom činností a vyjadruje inovatívne vízie každej udalosti, projektu a miesta. Vyznačuje sa zmyslom pre experiment a prirodzenou zvedavosťou, úspešne sa spája s umením a dizajnom. Rovnaký tvorivý proces je aplikovaný v rôznych mierkach. Dizajn v Štúdiu pojíma objekty rozdielne podľa určenia ich vnútorných a vonkajších vzťahov, súvislostí, interakcií a vývojových vplyvov. Svetlá navrhnuté pre Luceplan sú rovnakou mierou súčasťou architektúry ako objekty samy o sebe, a povaha budovy sa môže meniť objekt od objektu, mestskej stavby či časti architektúry.
Zásadou Štúdia je výrazné využívanie materiálov a farieb v nápadne kontrastnom usporiadaní predmetov. Priestor je stálou tenziou, s tangenciálnymi perspektívami a dynamickými sekvenciami, ako v prípade múzeí FRAC Bretagne a MACRO, vytvárajúcich objavné cesty a rozostrené vnímanie. V stálej rovnováhe medzi integráciou a stretom, s prídavkom histórie a reálií predchádzajúcich súčasnosti spolu s modernosťou sa táto architektúra stáva zmyslovým zážitkom.
Každá budova, každý projekt je novým dobrodružstvom, kde hranice je potrebné posúvať ku krajným medziam, za obzory, ktoré nemožno dosiahnuť.
Vystavujúca autorka získala medzinárodné renomé v roku 1990 realizáciou už jej prvej hlavnej objednávky: architektúry budovy Banque Populaire de l’Ouest Rennes vo francúzskom meste Rennes, ktoré je metropolou Bretónska. Odvtedy je verná svojmu odvážnemu až „bojovnému“ postoju pri diverzifikácii a radikalizácii svojho architektonického a urbanistického výskumu. Je zástankyňou neústupného postoja v rámci hľadania riešení. Už jej raná tvorba bola ocenená Zlatým levom na Bienále architektúry v Benátkach v roku 1996 a aj v roku 2018.
Originalita jej tvorby zahŕňa nielen pozoruhodný rukopis, priekopnícke postoje, ale aj neúnavný proces hľadania. Dá sa opísať predovšetkým ako materializácia univerzálneho priestoru, ktorý v sebe zahŕňa urbanistické plánovanie, architektúru, dizajn i umenie. Jej multidisciplinárny prístup bol ocenený aj v roku 2016 cenou Jane Drew Prize a v roku 2017 medzinárodným ocenením Architizer Lifetime Achievement Award, ktoré získala za progresívny dizajn moderného zariadenia interiérov v talianskom Museo d’Arte Contemporanea di Roma.
Od roku 1992 Odile Decq pôsobila ako profesorka v École Spéciale d’Architecture Paris, kde bola v roku 2007 poverená vedením katedry architektúry. Po piatich rokoch odišla, aby založila a vybudovala vlastnú školu – Confluence Institute For Innovation And Creative Strategies In Architecture Lyon. Na konci júna 2018 Európske kultúrne centrum zo skupiny nominovaných tvorcov, akými boli Peter Eisenman z USA, Daniel Libeskind z Poľska, prípadne z USA, Curt Fentress z USA, Moshe Safdie z Kanady, Kengo Kuma a Nikken Sekkei – obaja z Japonska, Odile Decq udelilo prestížne ocenenie European Cultural Centre Award 2018.
Podujatie podporili: J. E. Pascal Le Deunff – veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku a Mesto Košice pod záštitou primátora Jaroslava Polačeka.
Prezentácia je výsledkom spolupráce Francúzskej aliancie Košice, FUTU, K13 – Košické kultúrne centrá, Kabinetu architektúry v Ostrave a Štúdia Odile Decq z Paríža.
Autorka: Mgr. Gabriela Mišurová.