Pridáte sa?
Tento týždeň budeme vo veľkom navštevovať cintoríny. Ako symbol spomienky na svojich blízkych zosnulých budeme nosiť na cintoríny vence a zapaľovať kahance. Pripomenieme si tak ich pamiatku, s ktorou však prinášame na hroby každý rok aj čoraz viac budúceho plastového odpadu.
Dekorácie, ktoré Slováci kupujú a nosia na cintoríny, zahŕňajú okrem živých chryzantém v kvetináčoch hlavne veľké vence a ikebany vyrobené z rôznych druhov plastu a kahance z kombinácie plastov, skla a kovu. Len veľmi málo ozdôb je vyrobených z čisto prírodného materiálu, ktorý by mohol ísť do bioodpadu.
„Počas dušičkového obdobia sa vytvorí približne tretina odpadu na slovenských cintorínoch, pričom sa netriedi vôbec alebo nedostatočne. Ďalším problémom dušičkového odpadu je to, že len veľmi malá časť z neho je recyklovateľná,“ upozorňuje Monika Suchánska z projektu Funebra, ktorý sa zaoberá prírodným pohrebníctvom a zastrešuje ho Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA.
Živica v roku 2017 založila prvý prírodný cintorín na Slovensku – Záhradu spomienok vo Zvolene, ku ktorému pribudol vlani podobný Les spomienok v Košiciach. Na týchto cintorínoch sa odpad netvorí, platia tu totiž prísne pravidlá, v rámci ktorých sa tam nosia len živé kvety bez obalov a stúh, ktoré po čase putujú do kompostu. Monika Suchánska a Andrea Uherková z projektu Funebra tieto cintoríny spravujú a ešte pred sviatkami tam vzali na exkurziu žiakov a pedagógov zo ZŠ Želiarska v Košiciach a ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene, aby ich vzdelávali v problematike vzniku odpadu.
Exkurzie boli súčasťou projektu Viac lásky, menej plastov, ktorý realizujú živičné programy Zelená škola a Funebra. Školáci tak mali možnosť porovnať vzhľad a fungovanie bežných a prírodných cintorínov. Zisťovali, akým typom odpadu sa plnia veľkokapacitné kontajnery, hľadali najmenej ekologické ozdoby a následne sa pozreli na prírode-blízke alternatívy k nim.
Po environmentálnom výučbovom programe na cintorínoch sa žiaci zo spomenutých škôl, ktoré patria medzi Zelené školy, zúčastnili workshopu s lokálnymi kvetinárkami. S Veronikou Veľkovou z farmy Kvet a Katarínou Bajo z Paperie vyrábali priamo na školách prírodné vence, ktoré si mohli následne vziať domov. Okrem nových poznatkov si tak odniesli aj inšpirácie do rodín, ktoré môžu motivovať k prírode-bližšiemu zdobeniu cintorínov.
„Pripomenúť si zosnulého môžeme rôznymi spôsobmi, nosenie dekorácií na hroby je len jedným z nich. Môžeme si upiecť koláč podľa receptu starkej, navštíviť miesta, kde sme spolu radi chodievali, alebo zájsť na večeru so súrodencami a spomenúť si na chýbajúcich členov rodiny,“ uvádza príklady Andrea Uherková, správkyňa prírodného cintorína Záhrada spomienok.
„Spomínať sa dá aj doma, kde si môžeme vystaviť spoločné fotky, zapáliť pri nich sviečku, a prejaviť tak lásku a vďačnosť,“ dodáva.
Do výzvy Viac lásky, menej plastov sa za necelé dva mesiace od jej vyhlásenia zapojilo už 73 škôl z celého Slovenska. Pedagógovia a deti z nich si svojich zosnulých blízkych pripomenú namiesto plastových vencov ručne vyrobenými.
„Záujem nás milo prekvapil, zapojili sa školy z programu Zelená škola, ale aj mnoho iných. Je skvelé, že výrobu vencov pani učiteľky prepojili s vyučovaním biológie, etiky, technických prác, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a ďalších predmetov. Zapojili sa aj škôlkari, špeciálne školy, základné i stredné školy, aj školské kluby,“ uzatvára manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.
Foto:
Autorka: Eva Sládková, CEEV Živica.