Nedajte sa nachytať na poplašné správy!
Neviem, či sa niekto výdatne zabáva, keď vymýšľa rôzne hoaxy, alebo sú ľudia naozaj takí naivní, že uveria kdejakej hlúposti.
Už v roku 2010 letel internetom hoax o recyklovanom mlieku. Pozri: Michaela Černá, Lidovky.cz, Poľnohospodári prevarujú staré mlieko, straší hoax, 3. 5. 2012.
A že sa tento škodlivý mém úspešne šíri, svedčí téma „Trvanlivosť trvanlivého mlieka“, ktorú 29. 9. 2014 vytvoril Kasafran v Diskusnom fóre v kategórii Zdravie. Text je v českom jazyku, z čoho vyplýva, že to skadesi skopíroval, a komunista Kasafran tento vírusový mém už len slepo šíri ďalej.
Aby sme slepo nenaleteli poplašným správam na internete, stačí skúsiť vyhľadávať niektoré kľúčové slová. Napríklad „Mléko v obalu tetrapack, které se nespotřebuje“.
Vyhľadávač Google ma hneď v prvom odkaze upozornil na to, že ide o hoax. Na hoax o „recyklovanom mlieku“ reagoval aj dTest. V ďalšom odkaze z 3. 5. 2012 si môžete prečítať:
„I spoločnosť Tetra Pak sa poplašnej správe bráni.“
A komu by to bolo málo, môže sa obrátiť s vysvetlením na spoločnosť Tetra Pak. Napísal som im, aby som mal priamu odpoveď:
„Prosím Vás, môžete mi vysvetliť, čo znamenajú čísla na obaloch? Na spodnej časti škatule je pod zalepeným záhybom číslo 12345, kde jedno z čísel chýba. A mení sa to. Raz 1 345, inokedy 12 45.“
Odpoveď som dostal hneď obratom:
„Vážený pán Parada,
ďakujem za otázku a som rada, že ste sa na nás obrátili.
Čísla na obale majú úplne iný význam, než ako sa šíri medzi verejnosťou, a ktoré sú nezmysly.
Vysvetlenie je jednoduché.
Čísla na obaloch obsahujú informáciu o obale, v žiadnom prípade nie o jeho náplni. Sekvencia čísel 1234, 1234567 a iné sa používa k identifikácii pásu, na ktorom bol obal vytlačený.
Číslo vytlačené na spodnej časti obalu je pomocným ukazateľom pri výrobe a tlači obalov (obr. 1). Číslo sa na obal vytlačí vo výrobnom závode spoločnosti Tetra Pak. Na obal nie je technicky možné toto číslo kdekoľvek inde vytlačiť.“
„Obaly sa v továrni tlačia vo veľkej roli, v tzv. materskom kotúči, spravidla niekoľko obalov vedľa seba (obr. 2). Potom, čo je materský kotúč potlačený, rozreže sa na jednotlivé pásy podľa jednotlivých dizajnov. Materský kotúč tvorí väčšinou 4, ale i viac pásov. Číselný rad teda môže byť 1234, ale tiež 123456 (samozrejme sú možné i rôzne kombinácie). Číslo, ktoré v rade chýba, určuje z koľkého pásu daný obal pocháza. Pokiaľ chýba číslo 4, znamená to, že obal bol vytlačený na páse č. 4.“
„Ako vidíte, uvedené čísla nijako nesúvisia s produktom, jeho záručnou dobou či podobnými spotrebiteľskými údajmi a slúžia iba pre účely zabezpečeniu technologickej kvality obalu.
Výroba mlieka podlieha prísnym technologickým a hygienickým normám. Trvanlivé mlieko má deklarovanú trvanlivosť väčšinou 3 – 4 mesiace, ale vy ako spotrebiteľ ho spotrebujete oveľa skôr.
Trvanlivosť je dosiahnutá len tepelným ošetrením a spôsobom balenia do aseptického obalu v aseptických podmienkach. Neobsahuje žiadne aditíva.
Dúfam, že som Vám dala dostatočné vysvetlenie.
Keby Vás zaujímalo čokoľvek ďalšie, obráťte sa prosím na mňa.
S priateľským pozdravom,
Lucie Krkošková, spoločnosť Tetra Pak“
Autor: Ján Parada.
Článok bol pôvodne uverejnený 18. 10. 2014.