Kategórie
Osobné Zošity humanistov

Ako sa paveda zahaľuje pod rúško vedeckosti

Duša – pavedecký objekt výskumu.

Stanislav Ličko napísal 9. novembra 2012 článok Život po smrti nekončí – duchovný svet.

Ktosi s prezývkou „xfirestarter“ však pridal odkaz na článok na dnes už neexistujúcu službu Vybrali.sme do rubriky Veda.

Ja by som to zaradil do rubriky Zábava, ale čo narobím, keď nejaký fanúšik „inteligentného dizajnérstva“ si myslí, že rečičky o dušičkách patria do rubriky Veda.

emotikon

Na začiatku Stanislav Ličko píše:

„K napísaniu tohto článku ma inšpirovala kniha Michael Newton – Putovanie duší.“

„Podľa Michaela Newtona sme sa na našej planéte narodili už mnohokrát a každý život je iná životná skúsenosť, pre našu dušu.“

„Michael Newton je doktor a špecialista a certifikovaný hypnoterapeut.“

„Vytvoril vlastnú regresnú techniku na vyvolanie spomienok z obdobia medzi minulými životmi.“

„Michael Newton objavil pri svojich klientoch nečakaný objav. Do duchovného sveta možno nazrieť prostredníctvom duchovného zraku klientov, ktorí sú v hypnotickom, či vyššom stave vedomia. Klienti v tomto zmenenom stave vedomia vedia opísať, čo robí ich duša v čase medzi životmi na zemi. V priebehu mnohých rokov priviedol autor do duchovného sveta stovky ľudí. Medzi 29 predloženými prípadmi sa nachádzajú rozličné skupiny ľudí – od hlboko veriacich až po materialistov. Humorné je, že všetci odpovedajú na otázky o duchovnom svete v pozoruhodnej zhode.“

Ak by smrť bola koncom všetkého okolo nás, život by naozaj nemal zmysel. Kniha nesie v sebe jasný dôkaz o posmrtnom živote.“

„Ďalší zaujímavý príbeh, kde žena mala celý život bolesti v hrdle. Doktori jej nevedeli pomôcť. Nakoniec zistila, že v minulom živote zomrela násilnou smrťou pri prepade konvoja Indiánmi, šíp jej prepichol hrdlo a ona umrela. Ostala jej spomienka alebo odtlačok na duši na tento minulý život v podobe bolesti v hrdle. Po tejto terapii a spomienke na minulý život bolesť prestala.“

„Hlavná myšlienka pre mňa z tejto knihy,“ zdôrazňuje Stanislav Ličko.

„Nech žiješ akýkoľvek ťažký život, pamätaj si, že tvoj život má zmysel. Nič sa nedeje náhodou. Je tu nejaký vyšší plán stvoriteľa a my sme jeho súčasťou.“

Stanislav Ličko à Michael Newton

„Nakoniec všetko sa dozvieme sami po smrti,“ zakončil svoj článok Stanislav Ličko.

emotikon

Je možné, že raz bude Michael Newton ocenený Ig Nobelovou cenou. Prvé Ig Nobelove ceny boli udelené v roku 1991 za objavy, ktoré „nemôžu alebo by nemali byť opakované“.

Ig Nobelova cena paroduje známu Nobelovu cenu. Ročne je udelených 10 cien. Ceny každý rok v októbri udeľuje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravdepodobného výskumu).

Udeľovaním niektorých cien bola vyjadrená kritika (napríklad dve ceny za výskum homeopatie, ceny za „vedecké vzdelávanie“ Rade pre vzdelanie štátov Kansas a Colorado v USA kvôli ich postoju k vyučovaniu evolúcie alebo cena pre prorokov konca sveta), ale častejšie sa snažia upozorniť na vedecké výskumy s humornou alebo nečakanou témou.

Cena je venovaná fiktívnemu bratovi slávneho Alfreda Nobela – Ignácovi Nobelovi. Meno „Ig Nobel“ je súčasne slovnou hračkou; rovnako vyslovovaný anglický výraz ignoble znamená „potupný“, „sprostý“ či „nešľachetný“.

Odkazy:

Ig Nobel Prize a Ig Nobelova cena.

Archív:

Stanislav Ličko
Vybrali SME

Autor: Ján Parada.

Článok bol pôvodne uverejnený 10. 11. 2012.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *