Súťaž.
Vyhlasujem súťaž.
Úlohou je nájsť pôvodný obrázok, podľa ktorého bol vytvorený tento memetický obrázok:
Kto do komentára napíše správny webový odkaz, na ktorom sa nachádza pôvodný obrázok, podľa ktorého som sa inšpiroval, bude zaradený do zlosovania o knihu Antológia moderného ateizmu, ktorú zostavili Adam Roman a Rastislav Škoda.
Prečo je názov súťaže „Hľadá sa mém?“
Pretože myšlienka obsiahnutá v obrázku sa šíri medzi ľuďmi rôznymi spôsobmi ako mém.
Pri hľadaní sa zamerajte na to podstatné, čo sa určite nachádza aj na pôvodnom obrázku, a podľa toho reagujte. Možno nájdete iný obrázok, ako sme použili, ale to nevadí. Uznáva sa každá odpoveď, vlastne webový odkaz na obrázok, ktorý to hlavné má spoločné so súťažným obrázkom.
Som zvedavý, do akej miery dokážete nájsť obrázky, ktoré sú nositeľmi spoločných mémov. Niečo vás môže pomýliť, ale šikovní hľadači sa nedajú nachytať.
„Mém (z anglického meme, odvodený od memory gene) je v sociálnom a kultúrnom prostredí niečo podobné, ako je gén v biologickom prostredí. Mém je možno chápať ako ‚jednotku kultúrnej informácie‘, pre spôsob a druh poznávania a chovania sa, ktorý sa prenáša medzi ľuďmi vzájomnou komunikáciou. Teória, ktorá študuje mémy, sa nazýva memetika (z anglického slova memetics). Mém je nákazlivý vzor informácie, ktorý sa replikuje parazitickým infikovaním ľudských myslí a mení ich správanie, ktorým sa vzor prejavuje. Individuálne slogany, frázy, melódie, vynálezy, módne trendy, významné diela sú typické mémy. Nápad, alebo vzor nie je mém, pokiaľ sa na niekom nereplikuje, aby sa mohol šíriť ďalej. Každá znalosť, vedomosť je memetická.“
Súťaž trvá do 31. 11. 2022. V prípade, že nikto neuhádne, tak nevznikne dôvod udeliť cenu.
Autor: Ján Parada.
7 odpovedí na “Hľadá sa mém”
[…] už viem, že správa sa šíri ako vírus. Presnejšie, ide o mém. Niekedy neškodný, vtipný, inokedy nebezpečný, […]
[…] komentoval udalosť slovami, že šport je dôležitý generátor nových kultúrnych trendov a mémov (obdoba génu pri opisovaní kultúrnych javov), ktoré sa rodia na športových […]
[…] internete nájdete mémy v hojnom […]
[…] šírenie tohto mému som si zvolil obrázok, ktorý nakreslil Scott […]
[…] gény, ktoré mal váš predok pred sto miliónmi rokov,“ hovorí Richard Dawkins, autor teórie mémov či sebeckého […]
[…] Mne stačí použiť slovo „svetonázor“. Príklad si môže vziať z nového slova „mém“. Stručné vysvetlenie pojmu mém: Je to základná jednotka kultúrnej dedičnosti, ktorou sa […]
Napríklad veta „Humanizmus nie je náboženstvo, je to osobný vzťah s realitou“ ešte nie je mém, pretože sa medzi ľuďmi nekopíruje, nešíri.
Zato „Boh je láska“ už je mém, pretože sa šíri takmer samovoľne medzi ľuďmi.