Slovenská akadémia vied je od vypuknutia pandémie dôležitou súčasťou boja s pandémiou. Vedci sa aktívne zapájajú do šírenia osvety o víruse, validujú testy, sekvenujú vzorky, skúmajú postoje obyvateľov, cvičia so seniormi, pripomínajú históriu pandémií, dopĺňajú terminologickú databázu o nové pojmy alebo radia, ako čeliť konšpiráciám a hoaxom. Ich ďalšou aktivitou je séria krátkych videí s názvom 3 otázky o koronavíruse, v ktorej odpovedajú na najbežnejšie otázky o pandémii a očkovaní.
V dnešnom v poradí už siedmom videu Boris Klempa z Virologického ústavu BMC SAV odpovedá na otázku či budú vakcíny účinné aj proti mutáciám koronavírusu:
„V tejto chvíli to nie je úplne jednoznačné. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že ak by aj účinnosť vakcíny bola v prípade juhoafrického alebo brazílskeho variantu znížená, stále by mali byť schopné zabrániť aspoň veľmi ťažkým a smrteľným priebehom choroby.“
Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka vo videu vysvetľuje rozdiely medzi jednotlivými vakcínami na trhu a hovorí o tom, prečo je dôležité, aby bolo zaočkovaných čo najviac ľudí v populácii:
„Vždy budeme mať v populácii ľudí, ktorí nemôžu byť kvôli zdravotnému stavu zaočkovaní a my ich chránime. Tým, že my ostatní sa zaočkujeme, zabránime šíreniu vírusu. Je to taký ten etický aspekt vakcinácie, na ktorý mnohí ľudia radi zabúdajú.“
V krátkych videách doteraz na otázky odpovedala aj Tatiana Betáková z Virologického ústavu BMC SAV, Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a Diana Duchoňová z Historického ústavu SAV. Okrem nich sa v budúcich videách na pandémiu z pohľadu psychológie pozrú aj Peter Halama, Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.
Videá pribúdajú 2× do týždňa na oficiálnych stránkach SAV na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a na YouTube kanáli SAV. Vyhľadať ich je možné aj s hashtagom #vedaporazikoronu.
Video s Norbertom Žilkom a Borisom Klempom si môžete pozrieť na YouTube.
Odkaz na všetky doteraz uverejnené videá zo série 3 otázky o koronavíruse.