Sitatunga západná je antilopa obývajúca močariská a mokrade strednej a západnej Afriky. Samica je menšia, svetlejšie sfarbená s bielymi pruhmi a fľakmi, samec je tmavý až hnedý, má mierne špirálovité rohy, ktoré dosahujú dĺžku až 90 cm. Sitatungy sa živia vodnými rastlinami, výhonkami, listami drevín a drobným ovocím. Rozmnožujú sa počas celého roka. Gravidita trvá približne 240 dní a počas suchého obdobia porodí samica jedno, výnimočne dve mláďatá.
Skupinu sitatúng v našej ZOO tvorí trojročný samec Boguš a dve samice Mabira a Ayana, ktoré majú obe šesť rokov. Boguš k nám prišiel ako chovný samec z Poľska v druhom štvrťroku 2012. Po mesačnej karanténe sa začal zoznamovať so samicami, ktoré sa mu začali okamžite podriaďovať, neskôr prišlo k páreniu. To, že sú samice gravidné nám potvrdilo narušenie frekvencie estrálneho cyklu a zväčšenie pravej polovice brucha.
Dňa 23. januára 2013, v skorých ranných hodinách, sa narodilo prvé mláďa, samček. Matka Ayana ho očistila a usušila, mal však problém postaviť sa, lebo slama ako podstielka bola pre neho klzká. Rozhodli sme sa pre okamžitú úpravu podstielky, ktorej základ tvoril piesok, druhú vrstvu piliny a vrchnú časť slama. Vďaka tejto úprave sa mláďatku podarilo postaviť a následne sa od matky i napilo. Mláďa bolo aktívne a zaujímalo sa o svoje okolie.
Druhú samicu a samca sme vypustili do vonkajšej ubikácie, no po chvíli sme zistili, že sa samica nachádza v otváracom štádiu pôrodu. Okamžite sme ju pustili do vnútorných boxov, kde na druhý deň ráno, t. j. 24. januára 2013, o 7.30 porodila samičku. Matka, samica Mabira, sa však o mláďa nezaujímala, novonarodená samička bola veľmi slabá a mala problém postaviť sa.
Po niekoľkých hodinách sa začala o mláďa zaujímať samica Ayana, ktorá mláďa olizovala a snažila sa mu pomôcť postaviť. Mláďaťu sa to podarilo až v poobedňajších hodinách, samička sa následne napila od samice Ayany, neskôr začala byť aktívnejšia a začala sa zaujímať o svoje okolie.
Na tretí deň sme mláďatá odvážili, samček vážil 6,5 kg a samička 4 kg. V súčasnosti sa obe samice starajú o svoje mláďatá a aj naďalej si pomáhajú pri čistení a kojení. Mláďatám zosilneli nožičky, čo im umožnilo pobehovať po ubikácii. Nakoľko sa narodili počas tuhej zimy, na vypustenie do vonkajšieho výbehu sme museli ešte niekoľko dní počkať. Prvý kontakt s vonkajším prostredím sa uskutočnil o 11 dní neskôr. Vonku boli pár minút a pri tejto príležitosti sa mláďatá po prvýkrát kontaktovali s otcom, ktorý ich oňuchával a oblizoval. Samec prejavoval pri kontakte so samicami záujem a snažil sa s nimi znovu páriť.
Naše samice sú prvorodičky a napriek počiatočnému nezáujmu samice Mabiry o mláďa nedošlo k žiadnemu problému a obe matky sa o mláďatá vzorne starajú.
Mláďatá rastú, objavujú svet, ochutnávajú tuhú stravu, pri pobyte vonku sú odolnejšie a nevadí im ani sneh, ktorý veľmi radi ochutnávajú a oblizujú.
Ide o prvý odchov sitatungy západnej v bratislavskej ZOO. Samček dostal meno Tarak, samička sa volá Nadira.
Zaujímavosti:
– Sitatungy majú dlhé, tenké a špicaté kopýtka, ktoré tvoria adaptáciu na život v bahnatých územiach. Pokožka vylučuje mazivo, ktoré premasťuje srsť a tá sa tým stáva nepremokavou.
– Sitatunga je pomalý, no veľmi vytrvalý plavec, vo vode nachádza útočisko pred predátormi (leopard, divé psy, človek…), pričom sa celá ponorí do vody, trčia jej len nozdry. Dokonca môže takto odpočívať aj spať.
– Samce a samice žijú, okrem doby párenia, oddelene. Samce sú solitárne, vyznačujú sa hnedou srsťou a rohami.
– Samice sú ryšavé, bezrohé a môžu tvoriť malé stáda. Mláďatá vyzerajú spočiatku ako samice, len samčeky majú pod očami biele bodky.
Fotografie:





V Bratislave, 26. februára 2013
Ing. Miloslava Šavelová
riaditeľka ZOO Bratislava
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Zoologická záhrada Bratislava
– obecná príspevková organizácia
Zriaďovateľ: Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava
Vznik: 9. mája 1960
Čerpané z:
ZOO Bratislava