www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @686
Počítadlo


Spam poison

Zomrel významný rómsky spisovateľ Ľudovít Didi

Nekrológ

Ľudovít DidiIng. Mgr. Ľudovít Didi (16. 1. 1931 Púchov – 15. 9. 2013 Vráble), popredný rómsky spisovateľ a pedagóg. Jeho obdivuhodný životný príbeh je príkladom ľudskej vytrvalosti a nezlomnosti. Vyrastal u starých rodičov, s veľkým odriekaním vychodil základnú i meštiansku školu, prijali ho na Učiteľský ústav v Bánovciach nad Bebravou, no keďže nemal prostriedky na zaplatenie internátu, do školy nenastúpil. Po odchode do Bratislavy si s pomocou organizácie YMCA urobil maturitu a v roku 1951 začal študovať na Vysokej škole politických a hospodárskych vied v Prahe, odkiaľ ho však v rámci politických čistiek vylúčili. Nevzdal sa svojho životného cieľa získať vysokoškolské vzdelanie a podarilo sa mu to v roku 1963 absolvovaním štúdia na Pedagogickom inštitúte v Nitre. Stal sa učiteľom a v roku 1966 vedúcim vychovávateľom v Osobitnej škole vo Vrábľoch. Obvinenie, že v roku 1968 verejne zastával nesprávne politické názory, ho v roku 1974 pripravilo aj o toto zamestnanie. Po rokoch represie spolu s manželkou Máriou v roku 1980 podpísali Chartu 77. Po politickej a občianskej rehabilitácii v roku 1990 sa stal riaditeľom Detského domova v Koliňanoch, kde pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1998. V roku 1992 mu Vysoká škola ekonomická v Prahe na základe politickej rehabilitácie priznala inžiniersky titul.

Jeho literárne diela začali vznikať až po odchode do dôchodku a prvé z nich, román Príbehy svätené vetrom, publikoval ako sedemdesiattriročný v roku 2004. Literárna kritika jeho vydanie označila za veľký tvorivý čin, za príbeh, ktorý jedinečným spôsobom vypovedá o autentickom svete rómskeho etnika, o jeho biede a utrpení, o láske a smrti, o cigánskej duši. Čitateľom sugestívne prezentoval životné osudy Róma Ondráša a jeho rozvetvenej rodiny, ktoré sú situované od 30. do 50. rokov uplynulého storočia. Toto výrazne autobiografické dielo je zároveň prvým autentickým rómskym románom v slovenskej literatúre. V roku 2008 vyšlo jeho ďalšie významné literárne dielo Cigánkina veštba, ktoré má podobu generačného románu a sú v ňom pôsobivo vyrozprávané osudy rómskej kováčskej rodiny. V románe Čierny Róm a biela láska (2012) ide o zachytenie životných peripetií hlavného protagonistu Róma Gejzu, ktorý sa zamiluje do nerómskej Mariky. Všetkými tromi vydanými dielami sa predstavil ako výborný rozprávač so zmyslom pre vykreslenie podstaty rómskej existencie a rómskeho kultúrneho fenoménu, ktorý predstavuje obohatenie slovenskej národnej kultúry.

Za významný prínos k rozvoju slovenskej literatúry z rómskeho prostredia Ing. Mgr. Ľudovítovi Didimu udelili 8. 9. 2011 vtedajší predstavitelia Spolku slovenských spisovateľov – predseda PhDr. Ján Tužinský, PhD., a tajomník Mgr. art. Pavol Janík, PhD., pamätnú medailu.

Česť jeho pamiatke!

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda SSS (2003 – 2007)
tajomník SSS (1998 – 2003, 2007 – 2013)

Posledná rozlúčka so zosnulým významným rómskym spisovateľom bude v stredu 18. 9. 2013 o 15.00 h. v Dome smútku na cintoríne vo Vrábľoch.

Foto:

Ľudovít Didi s manželkou MáriouPavol Janík a Ľudovít Didi s manželkou MáriouDidi s manželkou Máriou a synom, vpravo je Ján Tužinský

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 17. 09. 2013 | Prečítané: 7177 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1254
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore