www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @356
Počítadlo


Spam poison

Zlé jazyky hovoria, že politológia je paveda

Na vysokých školách vyučujú nevzdelanci?

Prečítal som si článok Komunisti, strana paradoxov, ktorý napísal politológ Pavel Kopecký.

V ňom napísal:

„Oproti zlovestnému ‚kabinetu kuriozít a skamenelín‘ stoja na čele komunistickej strany politici, ktorí sú dočista dočista vypraní pragmatici. Skúsení aparátnici zvyknutí na neideologické postupy. Zároveň sa však zakrývajú hodnotovými rituálmi, ktorých ošúchanosť má pre radových partajníkov úlohu stabilizujúcich, (pseudo)religióznych obradov. Nuž, nie náhodou politológia radí komunizmus medzi politické náboženstvá…“

Komunizmus je nenáboženská ideológia. Komunizmus nemôže byť nenáboženské náboženstvo. Ktorý idiot v politológii tento oxymoron (politické náboženstvo), tento blud, vymyslel? Vari sa na vysokých školách vyučuje taký nezmysel? Ak áno, rozmýšľajú vôbec docenti, tzv. učitelia na vysokých školách?

Je hlúposť zaraďovať komunizmus medzi politické náboženstvá. Náboženstvo je o bohu, o bohoch, je to už obsiahnuté v samotnom názve slova „náboženstvo“.

Ak chcú tzv. nevzdelanci na vysokých školách byť múdri, nech si pre zvláštnosť komunistickej ideológie vymyslia nejaký novotvar, nové slovo, nové slovné spojenie, ktoré bude vystihovať zvláštnosti komunistickej ideológie. Ale nech nepoužívajú slovo náboženstvo pre politickú ideológiu, lebo si protirečia, a vytvárajú nelogický oxymoron. Nenazývajme červenú farbu hnedou farbou. Iste, politológia je farboslepá, a nevie rozpoznať tieto dve farby od seba. Pre farboslepých politológov: nenazývajte bielu farbu čiernou farbou! Nepochopili ste? Nevadí? Ale vadí! Vadí mi veľmi, aké máme zanedbané školstvo. Školy opúšťajú ľudia s titulmi pred a za zadkom, doc. Ing. PhD., ale nerozmýšľajú poriadne. Do dôsledkov, aké bludy učia študentov.

Ja by som namietal na uvedený článok slovami: Politológovia, hromada paradoxov.

Poďme sa vzdelávať:

Náboženstvo – vnútorný vzťah človeka k Bohu ako k zvrchovanej bytosti; súhrn prejavov tohto vzťahu (vieroučných právd, mravných záväzkov a bohoslužobných úkonov); náuka o tom; príslušný vyučovací predmet: prirodzené náboženstvá, židovské náboženstvo, kresťanské náboženstvo, moslimské náboženstvo; vyučovať náboženstvo;
náboženský: náboženské vyznanie, náboženská sloboda.

Náboženstvo – 1. vnútorný vzťah človeka k Bohu, ktorý dáva zmysel jeho pozemskému i posmrtnému životu; inštitucionalizovaná viera v Boha; (v polyteizme) navonok realizovaná viera v bohov, dôvera v neosobné sily, ako sú osud, energie, duchovia: skúmať náboženstvo ako kultúrotvorný fenomén; vznik a pôvod náboženstva;
2. vieroučný systém s vlastnými ideami, hodnotami, normami, rituálmi, tradíciami, doktrínou a hierarchickou štruktúrou, majúci svojich veriacich, spojený s istými organizáciami a inštitúciami, pôsobiaci v určitom čase na určitom území: židovské, kresťanské, moslimské náboženstvo; monoteistické, polyteistické náboženstvá; tri veľké svetové náboženstvá sú judaizmus, kresťanstvo a islam; kniha o starých zaniknutých náboženstvách Egypta a Indie; skúmanie, opis náboženstiev • štátne náboženstvo (v súčasnosti v niektorých islamských krajinách) oficiálne štátne náboženstvo ako hlavný nástroj štátnej moci, pričom hlavou štátu je najvyšší náboženský predstaviteľ a vo verejnej správe sa uplatňuje náboženské právo;
3. povinne voliteľný predmet na základných a stredných školách, náboženská výchova; hodina tohto predmetu: vyučovanie náboženstva; prihlásiť svoje dieťa na náboženstvo; chodiť na náboženstvo; po náboženstve sme ešte chvíľu ostali v triede.

Náboženstvo – presvedčenie o existencii Boha, bohov; formálne prejavy tohto presvedčenia • viera • vierovyznanie: kresťanské náboženstvo, kresťanská viera; prestúpiť na iné vierovyznanie • vyznanie: sloboda vyznania • kniž. konfesia • knižne zastaralé relígia.

Náboženstvo – idealistický svetonázor zakladajúci sa na viere v nadprirodzené sily, v bohov: židovské, kresťanské, moslimské náboženstvo; katolícke, evanjelické, pravoslávne náboženstvo.

Pozri: Slovníky.

Ak niekto vidí v komunistickej ideológii nejakú podobnosť s náboženstvami napríklad v tom, že tam vidí akési rituáli, potom aj čistenie zubov je podľa politológie hygienické náboženstvo (alebo zdravotné náboženstvo). A podľa pavedeckej politológie je ten, kto si nečistí zuby hygienický ateista, hygienický neverec, hygienický neznaboh, hygienický bezbožník…

emotikon

Dobrú noc, uspaná politológia!

Poznáte tú politicko-náboženskú rozprávku? Keď sa politológ s koňom zrazí.

Inak, nielen komunizmus, ale aj liberalizmus a konzervativizmus sú strany paradoxov. U liberálov stačí poukázať na paradox Richarda Sulíka, ktorý je aj nie je liberál, ako sa sám vyjadril. A dobre sa mu hovie medzi konzervatívcami. Politológ by mohol o tom veľa napísať, ale nechce sa mu!

A ešte k študentom: Nie všetko, čo vás učitelia učia, je správne. Naučte sa skepticky myslieť! A pri uvažovaní používajte logiku.

Archív:

Pavel Kopecký: Komunisti, strana paradoxovNáboženstvo (slovníky slovenského jazyka)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ako sa podľa vás nazýva spoločenské zriadenie, ktoré bolo u nás do roku 1989? (Zvoľte najvhodnejšie.)

Demokratický socializmus (Počet hlasov: 39)
(6.45 %)

Marxistický socializmus (Počet hlasov: 80)
(13.22 %)

Reálny socializmus (Počet hlasov: 41)
(6.78 %)

Socializmus s ľudskou tvárou (Počet hlasov: 32)
(5.29 %)

Vedecký socializmus (Počet hlasov: 18)
(2.98 %)

Socializmus ako prvá fáza komunizmu (Počet hlasov: 65)
(10.74 %)

Socializmus (Počet hlasov: 131)
(21.65 %)

Komunizmus (Počet hlasov: 53)
(8.76 %)

Totalita (Počet hlasov: 61)
(10.08 %)

Hlboká totalita (Počet hlasov: 41)
(6.78 %)

Štátny kapitalizmus (Počet hlasov: 44)
(7.27 %)Celkom hlasovalo: 605

Ján Parada, 10. 06. 2018 | Prečítané: 417 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore