www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @231
Počítadlo


Spam poison

Živica spúšťa petíciu za viac Fairtrade v obchodoch

Podporte petíciu!

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica spolu s partnermi z Maďarska, Česka, Poľska, Litvy a Malty spustilo regionálnu petíciu, ktorá požaduje zaradenie produktov spravodlivého obchodu (Fairtrade) do ponuky najväčších supermarketových reťazcov.

Rastúci počet spotrebiteľov je ochotných použiť svoju kúpnu silu nato, aby prostredníctvom nákupu fairtrade produktov prispeli k eliminácii chudoby, zlepšili životné podmienky farmárov a pracovné podmienky robotníkov v ekonomicky rozvojových krajinách.

Podľa európskeho prieskumu (1) je až 32 % Slovákov, 28 % Maďarov, 36 % Čechov, 42 % Malťanov, 29 % Poliakov a 30 % Litovcov ochotných zaplatiť o minimálne 5 % viac za potraviny alebo iné produkty, napríklad fairtrade, z ekonomicky rozvojových krajín, aby podporili tamojších obyvateľov. Tejto požiadavke však nezodpovedá ponuka supermarketov, v ktorých sa nakupuje väčšina potravín.

Petícia priamo oslovuje supermarkety s požiadavkou spotrebiteľov kupovať férové produkty. Spotrebitelia s pomocou organizácií CEEV Živica (Slovensko), Tudatos vásárlók egyesülete (Maďarsko), Ekumenická akademie (Česko), Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (Poľsko), Koperattiva Kummerċ Ġust (Malta) a Zali (Litva) požadujú, aby:

  • Bol Fairtrade dostupný! Spotrebitelia chcú mať certifikované fairtrade produkty bežne dostupné v predajniach supermarketov, najmä fairtrade certifikované kakao, čokoládu, kávu, čaj, banány, ananásy a iné tropické ovocie.
  • Bol Fairtrade viditeľný! Spotrebitelia chcú vidieť fairtrade produkty zvýraznené v regáloch v predajniach aj na reklamných letákoch. Fairtrade logo by sa malo objaviť na regáloch a v komunikačných materiáloch s krátkym vysvetľujúcim textom.
  • Bol Fairtrade transparentný! Spotrebitelia chcú vidieť, že supermarkety, ako súčasť svojho záväzku k sociálnej zodpovednosti, zadefinujú predajné ciele a indikátory týkajúce sa férového prístupu k dodávateľom, ktoré potom publikujú vo svojich výročných CSR správach alebo podobných dokumentoch a budú ich auditovať a dodržiavať.

Spotrebitelia podporujú, aby sa supermarkety zaviazali platiť férové ceny všetkým svojim dodávateľom, a tým im umožnili viesť sociálne, environmentálne a ekonomicky udržateľnú produkciu.

Celý text petície nájdete na stránke Živice.

Petícia sa obracia na 21 supermarketových reťazcov v šiestich krajinách. Na Slovenskou to sú TESCO, COOP Jednota, Terno, LIDL, Kaufland a BILLA. TESCO a LIDL sú cieľom v takmer všetkých krajinách.

Svetový trh s fairtrade produktmi neustále rastie. Najobľúbenejšími produktmi sú káva, kakao, čokoláda, čaj, banány, med, kvety, bavlna a objavujú sa aj nové produkty ako je zlato. V roku 2015 prekročil globálny predaj férových produktov sumu 7 miliárd € (2).

Väčšina oslovených supermarketových reťazcov už férové produkty vo svojich predajniach v západoeurópskych krajinách ponúka. Napríklad TESCO je druhým najväčším predajcom fairtrade produktov vo Veľkej Británii (3). LIDL v Nemecku bol prvý, kto sa zapojil do programu férového kakaa a vyhlásili rok 2016 za rok Fairtrade (4). SPAR v Rakúsku predáva fairtrade produkty už takmer 20 rokov a v ponuke má viac ako 300 rôznych fairtrade produktov (5).

Prvé lastovičky už nájdeme aj v našich supermarketoch, stále je to však skôr výnimka ako bežná ponuka. Na Slovensku petícia oslovuje aj naše reťazce COOP Jednota a Terno, ktoré sú dostatočne silné a populárne nato, aby mohli fairtrade produkty do ponuky zaradiť.

„Nie sme druhoradí konzumenti. Slovenskí spotrebitelia si žiadajú férové produkty rovnako ako ich západní susedia, aby tak mohli využiť svoju kúpnu silu na podporu spravodlivosti a trvalej udržateľnosti,“ hovorí Petra Ježeková z CEEV Živica.

„Na Slovensku je rozvíjajúci sa trh s fairtrade produktmi. Supermarketový reťazec, ktorý začne ako prvý výrazne podporovať sortiment s týmto certifikátom, vyťaží z pozitívneho imidžu fairtrade najviac,“ dodáva.

Pod čiarou

FairtradeObčianske združenia z východnej Európy podporujú fairtrade hnutie a jeho dovoz do svojich krajín, pretože predstavuje dôveryhodný prostriedok, ktorým môžu spotrebitelia prispieť k sociálnej spravodlivosti a trvalej udržateľnosti.

Ako sa píše v Charte medzinárodného Fairtrade hnutia (6): prispieva k trvaloudržateľnému rozvoju ponukou lepších obchodných podmienok a zaistením práv marginalizovaných skupín producentov a robotníkov – najmä v krajinách globálneho Juhu.

Kritériá Fairtrade zaručujú, že produkcia spĺňa určité pracovné a ľudsko-právne štandardy. Producenti v systéme fairtrade dostávajú vopred určenú minimálnu sumu, ktorá pokrýva náklady na trvalo udržateľnú produkciu. Dodržiavanie je auditované autorizovanými orgánmi. Producenti a predajcovia, ktorí splnia kritériá môžu používať fairtrade logo. Najznámejšou a „pôvodnou“ je certifikácia koordinovaná organizáciou Fairtrade International (7). CEEV Živica odporúča túto certifikáciu, pretože táto schéma pokrýva všetky najdôležitejšie kritériá.

Pod čiarou

Odkazy:

(1) The European year for development – Citizens' views on development, cooperation and aid

(2) Driving sales, deepening impact

(3) Tesco

(4) LIDL

(5) SPAR

(6) A Charter of Fair Trade Principles

(7) Fairtrade International

Projekt je financovaný z Medzinárodného vyšehradského fondu (International Visegrad Fund).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

Súvisiace články:
Slováci si na fair trade zvykajú pomaly (28.11.2017)
Mestské včely letia do Zvolena 23. 11. 2017 (23.11.2017)
50 slovenských škôl si vyučovanie spestrí dobrodružnými hľadačkami alebo questingom (03.11.2017)
Titulom Zelená škola sa na Slovensku pýši 110 škôl (07.10.2017)
Prvý prírodný cintorín na Slovensku (06.10.2017)
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm (29.08.2017)
Kráčate lesom a netušíte ako sa volá kvet, ktorý tam práve kvitne? (01.08.2017)
Príďte otestovať jedinečnú aplikáciu na rozpoznávanie rastlín! (26.07.2017)
Školáci vytáčali mestský med bicyklovým medometom (01.07.2017)
Školákov prekvapila bohatá biodiverzita mesta skrývajúca rašeliniská, mokrade ale aj nebezpečné invázne rastliny (29.06.2017)
Živica osvieži Pohodu najaktuálnejšími témami (28.06.2017)
Žiaci na škole vybicyklujú mestský med (23.06.2017)
Pozrite sa ako chráni živá pôda opeľovače (20.06.2017)
Učitelia z prvého ročníka Komenského inštitútu ukázali, že aj na našich školách sa dá učiť výnimočne (04.06.2017)
Hlasujte a pomôžte školám vyrásť (15.05.2017)
Najväčší vzdelávací ekoprogram sveta hľadá školy, ktoré sa chcú zmeniť (07.05.2017)
Zelené školy budú na Deň Zeme akčné (15.04.2017)
Ďalších 20 mladých ľudí získa šancu stať sa hrdinom na Sokratovom inštitúte (10.04.2017)
Pôrod v 21. storočí (05.04.2017)
O našej smrteľnosti (27.03.2017)
Festival Showcrates prinesie do Bratislavy neurovedca z Yale aj držiteľku Goldmanovej ceny (28.02.2017)
Výzva „Hej, Lidl, hraj fér!“ uspela (30.01.2017)

CEEV Živica, 24. 02. 2017 | Prečítané: 592 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (27 hl.)
 
Sýkorka belasá (19 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 73
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore