www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @871
Počítadlo


Spam poison

Žiaci absolvujú Testovanie 9 už túto stredu

Testovanie 9 poskytne objektívne informácie o výkone žiakov

Na Testovanie 9 je v tomto školskom roku prihlásených 39 133 žiakov základných škôl z celého Slovenska. I keď sa v tomto roku neuskutočnia žiadne významnejšie zmeny, výsledky v testoch majú zásadný význam pri prijímaní deviatakov na stredné školy, preto ho netreba podceniť.

Testovania 9 (T9) sa podľa školského zákona povinne zúčastnia žiaci všetkých základných škôl. V tomto roku je to 39 133 žiakov z 1 444 základných škôl vrátane 3 069 žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Žiaci budú písať test z matematiky a vyučovacieho jazyka papierovou alebo elektronickou formou. V praxi to znamená, že žiaci v školách s vyučovacím jazykom slovenským absolvujú okrem matematiky aj test zo slovenského jazyka; žiaci v školách s vyučovacím jazykom maďarským alebo ukrajinským budú písať okrem matematiky dva testy, a to test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a príslušného vyučovacieho jazyka – maďarského jazyka a literatúry alebo ukrajinského jazyka a literatúry.

V T9 sa využívajú testy relatívneho výkonu.

„Jednotlivé testové úlohy neoverujú len zapamätané vedomosti a naučené algoritmy, ale najmä čítanie s porozumením, matematické i logické myslenie, overujú taktiež hĺbku vedomostí a zručností, ako aj schopnosť žiaka aplikovať poznatky či objavovať stratégie riešenia,“ približuje význam testov Romana Kanovská, riaditeľka NÚCEM-u.

Samotné Testovanie 9 teda poskytne objektívne informácie o výkone žiakov pri výstupe z druhého vzdelávacieho stupňa ISCED2, rovnako umožňuje porovnanie výkonov jednotlivých žiakov a škôl, čím poskytne školám, rodičom i širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností žiakov v testovaných predmetoch.

NÚCEM zverejňuje pre školy harmonogram testovania už na začiatku príslušného školského roka, a tak si učitelia, žiaci i rodičia vedia presne zostaviť harmonogram prípravy na externé testovanie.

Nemenej dôležitý je fakt o T9.

„Samotné Testovanie 9 slúži ako jedno z kritérií prijatia žiaka na strednú školu. Žiak, ktorý dosiahne v Testovaní 9 v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90 %, bude prijatý na vybranú strednú školu bez prijímacej skúšky,“ pokračuje Kanovská.

Objektívnosť priebehu testovania je zabezpečená činnosťou externého dozoru – v každej triede je počas testovania prítomný učiteľ z inej školy. S cieľom zvýšiť objektivitu priebehu testovania, učiteľ vykonávajúci externý dozor nemá aprobáciu na testované úlohy.

Externý dozor je na škole prítomný od rána, od rozbalenia zásielky s testami, až po zabalenie odpoveďových hárkov do bezpečnostných obálok po ukončení testovania popoludní.

Na vybraných školách vykonáva kontrolu aj Štátna školská inšpekcia.

Okrem klasického papierového testovania prebehne i elektronické testovanie a to približne na 75 certifikačných základných školách. Elektronické testovanie opäť prináša výhody pre žiakov oproti klasickému papierovému, a to najmä v možnosti mať prvotné informácie o výsledku testovania ihneď po jeho ukončení.

Školy dostanú výsledky svojich deviatakov v elektronickej forme na stiahnutie do svojich školských informačných systémov 29. apríla 2016. Najneskôr 20. mája 2016 budú školám zaslané oficiálne výsledkové listiny v papierovej podobe.

Náhradný termín Testovania 9 sa uskutoční 19. apríla 2016, a to pre tých žiakov, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v riadnom termíne.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NÚCEMNárodný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM)
– je štátnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, zriadenou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Čerpané z: www.nucem.sk

NÚCEM, 05. 04. 2016 | Prečítané: 477 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (14 hl.)
 
Nie (16 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 30
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Vidím pohyby
01-06-20 * 05:22
 Chcete vedieť, či ste nervózni?
01-06-20 * 05:19
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore